Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

TOP 20 roślin dekoracyjnych jesienią | Najpiękniejsze kwiaty, owoce, liście i pędy

Jeśli jesień kojarzy Ci się tylko ze smutnym końcem sezonu, a Twój ogród wygląda szaro i smutno, to znak, że brakuje w nim odpowiednich roślin! Jesienny ogród dekoracyjny może zachwycać przez wiele miesięcy, jeśli tylko wybierzesz odpowiednie gatunki – t.j. rośliny późno kwitnące, te o kolorowych liściach, ozdobnych owocach lub dekoracyjnych pędach i korze.

Spis treści
Gatunki o jesiennych kwiatach Gatunki o ozdobnych jesiennych liściach Rośliny o dekoracyjnych owocach Rośliny o dekoracyjnych pędach

Dekoracyjny jesienny ogród z efektownymi roślinami

Jesień idzie, nie ma na to rady. Ale jesień wcale nie musi być nudna! Choć wielu ogrodników o tym zapomina, to właśnie jesień jest najbardziej kolorową porą roku!

Wrzesień to czas ostatnich kwiatów, które nie ustępują letnim fajerwerkom. W październiku olśniewa nas widok barwnych kolorowych liści, które niczym kolorowy deszcz codziennie dekorują trawnik. Druga połowa listopada i grudzień to czas, gdy wśród wszechobecnej szarości dostrzegamy dotąd nowe szczegóły – ukryte dotąd i niezauważone kolory kory i kształty pędów.

Zobacz nasze propozycje roślin ozdobnych, zainspiruj się i posadź je u siebie. Za sprawą gatunków dekoracyjnych pod koniec sezonu możesz stworzyć ogród pełen niezwykłych barw i kształtów. Są wśród nich rośliny cebulowe, jednoroczne, byliny, pnącza, drzewa i krzewy. Wybraliśmy gatunki trwałe, łatwe w pielęgnacji i dostępne w każdym centrum ogrodniczym, by ich zdobycie nie było ani trudne ani kosztowne.

Jesienne kwiaty

Gdy ostatnie letnie kwiaty tracą już swój blask, na scenę wchodzą gwiazdy jesieni. Jeszcze przez kilka miesięcy, zanim nadejdzie monochromatyczna zima, będą cieszyć nasze oczy, dając prawdziwy spektakl kolorów natury i lekcję nieuchronnego przemijania. Wbrew pozorom jesiennych kwiatów jest bardzo wiele – od małych cebulowych, po wysokie byliny zimujące i niezimujące w gruncie. Ich barwny spektakl można oglądać już od września, do pierwszych silniejszych przymrozków.

Dalia ogrodowa (fot. Hans Benn - Pixabay)
Fot. Hans Benn/Pixabay

DALIA OGRODOWA
(Dahlia ×cultorum)

Typ: bylina nie zimująca w gruncie
Wysokość: 0,5-1,5 m
Dekoracyjność: lipiec-październik

Kwitnąca królowa późnego lata i wczesnej jesieni. Jej ogromne, pomponiaste kwiatostany pozostają nawet do przymrozków. Z uwagi na wrażliwość na mróz, po pierwszym przymrozku trzeba ściąć część nadziemną, a bulwy wykopać i przechować do wiosny w bezmroźnym miejscu.

Dowiedz się więcej o dalii

Wrzos pospolity (fot. Markus Baumeler - Pixabay)
Fot. Markus Baumeler/Pixabay

WRZOS POSPOLITY
(Calluna vulgaris)

Typ: krzewinka
Wysokość: 15-30 cm
Dekoracyjność: sierpień-listopad

Niewielki, ale bardzo popularny kwiat jesieni, sadzony zarówno w ogrodach jak i w doniczkach. Występuje w wielu kolorowych odmianach. By rósł wiele lat najlepiej stworzyć dla niego wyodrębniony fragment ogrodu w słonecznym miejscu i koniecznie z przepuszczalną i kwaśną glebą.

Dowiedz się więcej o wrzosie

Aster krzaczasty (fot. iVerde)
Fot. iVerde

ASTER KRZACZASTY
(Aster dumosus)

Typ: bylina
Wysokość: 30-40 cm
Dekoracyjność: lipiec-październik

Popularny niski marcinek, najlepiej prezentuje się w grupach na rabatach i jako roślina okrywowa, doskonale sprawdzi się także w doniczkach. Łacińska nazwa Aster pochodzi z greckiego asteros i oznacza gwiazdę. Po kwitnieniu (po pierwszych przymrozkach) pędy trzeba przyciąć nisko nad ziemią.

Dowiedz się więcej o astrze

Zimowit jesienny (fot. Manuel - Flickr/CC BY-SA 2.0)
Fot. Manuel/Flickr

ZIMOWIT JESIENNY
(Colchicum autumnale)

Typ: roślina cebulowa
Wysokość: 15 cm
Dekoracyjność: wrzesień-październik

Kwitnie w stanie bezlistnym i z daleka przypomina trochę wiosennego krokusa. Liście pojawiają się wiosną, ale zamierają w połowie lata. Bulwy sadzi się do ziemi na początku sierpnia i nie wykopuje przez kilka lat. Roślina bezpiecznie zimuje w gruncie. Uwaga, cała roślina trująca!

Dowiedz się więcej o zimowicie

Werbena patagońska (fot. Kerstin Riemer - Pixabay)
Fot. Kerstin Riemer/Pixabay

WERBENA PATAGOŃSKA
(Verbena bonariensis)

Typ: roślina jednoroczna
Wysokość: 70-100 cm
Dekoracyjność: czerwiec-październik

Ostatnio bardzo popularna! Ma niezwykle romantyczny wygląd. Doskonale prezentuje się na rabatach kwiatowych, świetnie komponując się zarówno z roślinami kwitnącymi, jak i z trawami ozdobnymi. Przetrwa w gruncie tylko w czasie wyjątkowo łagodnej zimy, zwykle jednak przemarza.

Dowiedz się więcej o webenie

Jesienne liście

Są najbardziej charakterystycznym elementem jesiennego ogrodu. Zielony barwnik (chlorofil) pod wpływem skracania się dnia i wydłużania nocy (oraz innych czynników) powoli zaczyna zanikać w liściach, a w jego miejscu pojawia się więcej żółtego ksantofilu, pomarańczowych karotenoidów oraz czerwonych i fioletowych antocyjanów. Najładniej przebarwiają się liście, jeśli latem nie było suszy, a jesień jest ciepła, słoneczna i sucha.

Winobluszcz trójklapowy (fot Silvia _ Frank - Pixabay)
Fot Silvia Frank/Pixabay

WINOBLUSZCZ TRÓJKLAPOWY
(Parthenocissus quinquefolia)

Typ: pnącze
Wysokość: 20 m
Dekoracyjność: październik-listopad

Gdy jego ciemnozielone liście zmieniają kolor na ogniście czerwony, widać go z daleka. Jesienią winobluszcz jest wręcz spektakularny! Najpiękniej wybarwia się w miejscach słonecznych. Świetnie porasta mury budynków, ogrodzenia i pergole. Można go także sadzić w doniczkach na balkonie. Jest łatwy w uprawie i zimotrwały. Bardzo szybko rośnie!

Dowiedz się więcej o winobluszczu trójklapowym

Klon palmowy (fot. shell_ghostcage - Pixabay)
Fot. shell_ghostcage/Pixabay

KLON PALMOWY
(Acer palmatum)

Typ: drzewo
Wysokość: 2-5 m
Dekoracyjność: maj-listopad

Małe drzewo o przepięknym, parasolowatym pokroju, doskonale nadającym się do małych ogródków, ogrodów orientalnych i do doniczek. Liście w zależności od odmiany mają kolor różowy, czerwony, purpurowy, kremowy, złocistożółty, czerwono-biały, żółto-zielony, czerwono-zielony. Jest wrażliwy na mróz.

Dowiedz się więcej o klonie palmowym

Sumak octowiec (fot. Marc Benedetti - Pixabay)
Fot. Marc Benedetti/Pixabay

SUMAK OCTOWIEC
(Rhus typhina)

Typ: drzewo
Wysokość: 4-7 m
Dekoracyjność: wrzesień-październik

Wielopienne drzewo o oryginalnych pierzastych liściach, które gdy przebarwiają się jesienią dają prawdziwy pokaz ognistych płomieni. Pięknie kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Ma bardzo małe wymagania i szybko się rozrasta, przez co często uważany jest za chwast.

Dowiedz się więcej o octowcu

Trzemielina oskrzydlona (fot. iVerde)
Fot. iVerde

TRZMIELINA OSKRZYDLONA
(Eonymus alatus)

Typ: krzew
Wysokość: 2-3 m
Dekoracyjność: wrzesień-październik

Ta niezwykła roślina jest ozdobna przez cały rok, nie tylko jesienią. Ma ciekawe, korkowate pędy i oryginalne różowe owoce. Najpiękniej jednak prezentują się jej jesienne liście, gdy przebarwiają się na różne odcienie czerwieni. Po angielsku nazywana jest "burning bush", czyli "płonący krzew", bo dosłownie liście na niej goreją ognistą czerwienią.

Dowiedz się więcej o trzmielinie oskrzydlonej

Kapusta ozdobna (fot. Hans Braxmeier - Pixabay)
Fot. Hans Braxmeier/Pixabay

KAPUSTA OZDOBNA
(Brassica oleracea)

Typ: roślina jednoroczna
Wysokość: 40 cm
Dekoracyjność: wrzesień-listopad

Ozdobna kuzynka popularnego warzywa, ma jednak dekoracyjne fryzowane liście w różnych kolorach – od ciemnej zieleni, przez wesołe róże i fiolety, do chodnej i eleganckiej bieli. Doskonale wygląda na obwódkach niskich rabat oraz w doniczkach, jako wypełnienie kompozycji. Najlepiej wybarwia się w miejscach słonecznych.

Dowiedz się więcej o kapustach ozdobnych

Jesienne owoce

Gdy z pędów zaczną opadać liście na pierwszy plan wychodzą niewielkie owoce, żarzące się ognistymi barwami (czerwonym, żółtym, pomarańczowym). Niektóre pędy są wręcz nimi oblepione. Wiele z nich pozostanie na nich aż do końca zimy, stanowiąc doskonały pokarm dla ptaków, a dla nas piękną ozdobę szaroburej scenerii. Im więcej słońca, tym owoce liczniejsze i ładniej wybarwione. Najlepiej prezentują się, gdy rosną w większych grupach.

pięknotka bodiniera  fot. Tangopaso - Public Domain - Wikimedia Commons
Fot. Tangopaso/Public Domain

PIĘKNOTKA BODINIERA
(Callicarpa bodinieri)

Typ: krzew
Wysokość: 3 m
Dekoracyjność: październik-grudzień

Największą ozdobą pięknotki są dekoracyjne, okrągłe fioletowe owoce, zebrane w skupiska. Roślina będzie intensywnie owocowała, jeśli obok siebie posadzisz dwa krzewy, by wzajemnie się zapylały. Dobrze rośnie także w donicy, ale źle znosi mrozy, wymaga więc okrywania.

• Dowiedz się więcej •

 
 

irga pozioma - ogród piękny jesienią fot. M. Schuppich - Fotolia.com
Fot. M. Schuppich/Fotolia

IRGA POZIOMA
(Cotoneaster horizontalis)

Typ: krzew
Wysokość: 50-100 cm
Dekoracyjność: wrzesień-luty

Idealny do zadarniania nisko rozpościerający się krzew, z prawie poziomymi pędami i drobnymi ciemnozielonymi liśćmi, które jesienią przebarwiają się na pomarańczowo-czerwono, a w łagodne zimy nie opadają. Główną ozdobą są czerwone owoce, które przez całą zimę pozostają na krzewie.

• Dowiedz się więcej •

 
 

dławisz okragłolistny fot. Sten - CC BY-SA 3.0 - Wikimedia Commons
Fot. Sten/Wikimedia Commons

DŁAWISZ OKRĄGŁOLISTNY
(Celastrus orbiculatus)

Typ: pnącze
Wysokość: 15 m
Dekoracyjność: październik-grudzień

Liście ładnie przebarwiają się na pomarańczowo, ale główną ozdobą są owoce – kuliste żółte torebki,wewnątrz których znajdują się nasiona w czerwono-pomarańczowych osnówkach. Pamiętaj, że dławisz jest rośliną dwupienną – t.j. osobniki żeńskie wymagają zapylenia przez męskie.

• Dowiedz się więcej •

 
 

ognik szkarłatny - ogród piękny jesienią fot. Julia Schwab - Pixabay.com
Fot. Julia Schwab/Pixabay

OGNIK SZKARŁATNY
(Pyracantha coccinea)

Typ: krzew
Wysokość: 2-3 m
Dekoracyjność: sierpień-grudzień

W sezonie ozdobą tego rozłożystego ciernistego krzewu są ciemnozielone liście, jesienią dojrzewają dekoracyjne kuliste owoce – żółte, pomarańczowe lub jaskrawoczerwone, oblepiające całe pędy. Owoce pozostają na krzewie na zimę i są chętnie zjadane przez ptaki. Można także robić z nich konfitury.

• Dowiedz się więcej •

 
 

kalina koralowa fot. Maryna_Shyshlo - Pixabay.com
Fot. Maryna_Shyshlo/Pixabay

KALINA KORALOWA
(Viburnum opulus)

Typ: krzew
Wysokość: 4 m
Dekoracyjność: wrzesień-grudzień

Szybko rosnący krzew, który najobficiej kwitnie w miejscu słonecznym. Kalina zakwita w maju i czerwcu, a kuliste owoce zaczynają dojrzewać we wrześniu. Czerwone korale kaliny to klejnoty jesiennego ogrodu. Są lekko trujące dla ludzi, ale chętnie są zjadane przez ptaki.

• Dowiedz się więcej •

 

Jesienne pędy

Po przekwitnięciu kwiatów i obumarciu pędów bylin przez pierwsze przymrozki na czoło wysuwają się pędy drzew i krzewów, dotąd niezauważone, skryte za bujnym listowiem. A kora wielu z nich potrafi być zaskakująco piękna - u niektórych gatunków jest intensywnie wybarwiona śnieżną bielą, jasną zielenią lub ognistą czerwienią, a czasem też dekoracyjnie pofałdowana i postrzępiona, często odchodzącą płatami. Warto je posadzić, by po sezonie wprowadzić oryginalne kolory i kształty do ogrodu.

dereń biały - ogród piękny jesienią fot. jamescade - Fotolia.com
Fot. jamescade/Fotolia

DEREŃ BIAŁY
(Cornus alba) 'Elegantissima'

Typ: krzew
Wysokość: 3 m (można przycinać)
Dekoracyjność: październik-marzec

Kwitnie na biało, stąd jego nazwa. Największą ozdobą krzewu są czerwono zabarwione pędy – szczególnie widoczne w okresie bezlistnym, gdy zimą kontrastują z bielą śniegu. Krzew jest mało wymagający i dobrze rośnie w każdym ogrodzie. Kwitnie na biało, stąd jego nazwa.

• Dowiedz się więcej •

 
 

leszczyna Contorta - ogród ozdobny jesienią fot. Helena Olena - Fotolia.com
Fot. Helena Olena/Fotolia

LESZCZYNA POSPOLITA
(Corylus avellana) 'Contorta'

Typ: krzew
Wysokość: 1,5 m
Dekoracyjność: listopad-marzec

Mało wymagająca, wolno rosnąca, polecana do małych ogrodów. Liście ma podobne do leszczyny pospolitej, za to jej pędy fantazyjnie się wyginają, niektóre przypominają sprężynki. Szczególnie dekoracyjnie wygląda wczesną wiosną (luty/marzec), gdy na nagich pędach wiszą bazie.

• Dowiedz się więcej •

 
 

brzoza pożyteczna - ogród ozdobny jesienią fot. Maglido-Photography - Fotolia.com
Fot. Maglido-Photography/Fotolia

BRZOZA POŻYTECZNA
(Betula utilis)

Typ: drzewo
Wysokość: 10 m
Dekoracyjność: listopad-marzec

Brzozy niesłusznie uważane są za pospolite. W okresie bezlistnym stanowią przepiękną ozdobę, gdy ich śnieżnobiałe pędy kontrastują z wszechobecną szarością. Biała kora, odchodząca płatami, była niegdyś wykorzystywana do pokrywania dachów oraz jako substytut papieru.

• Dowiedz się więcej •

 
 

wierzba mandżurska Tortuosa fot. Sten - CC BY-SA 3.0 - Wikimedia Commons
Fot. Sten/ Wikimedia Commons

WIERZBA MANDŻURSKA
(Salix matsudana) 'Tortuosa'

Typ: drzewo
Wysokość: 5 m
Dekoracyjność: listopad-marzec

Zarówno liście, jak i pędy tej wierzby są fantazyjnie poskręcane. Pędy są często wykorzystywane do suchych bukietów i domowych dekoracji - zwykle przed świętami Wielkanocnymi. Nie wymaga żadnej pielęgnacji, rośnie na każdej glebie i jest w pełni mrozoorporna. Wskazane jest przycinanie i odmładzanie.

• Dowiedz się więcej •

 
 

klon strzępiastokory - ogród ozdobny jesienią fot. iVerde
Fot. iVerde

KLON STRZĘPIASTOKORY
(Acer griseum)

Typ: drzewo
Wysokość: 6-9 m
Dekoracyjność: listopad-marzec

Powcinane liście klonu jesienią przebarwiają się na kolor czerwony lub pomarańczowy, ale główną ozdobą jest charakterystyczna kora, jak sama nazwa wskazuje – postrzępiona – gładka, lśniąca, cynamonowo-brązowa, złuszczająca się cienkimi, delikatnymi warstwami.

• Dowiedz się więcej •

logo BudujemyDom.pl
Źródło: Jesienne porady ogrodowe,
magazyn Budujemy Dom 9/2017,
tekst: Paweł Romanowski,
zdjęcie tytułowe: Bronisław Dróżka, Tesa Robbins, marla66/Pixabay
Autor
TOP 20 roślin dekoracyjnych jesienią | Najpiękniejsze kwiaty, owoce, liście i pędy
TOP 20 roślin dekoracyjnych jesienią | Najpiękniejsze kwiaty, owoce, liście i pędy
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (15)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl