Dławisz okrągłolistny to wieloletnie, dwupienne pnącze, dorastające do 12 m, należące do rodziny dławiszowatych (Celastraceae). Roślina w naturalnych warunkach porasta Chiny, Japonię i Koreę, skąd została przywieziona do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozmnożyła się w sposób niekontrolowany i powoli wypiera rodzimego dławisza amerykańskiego.

Jest niezwykle dekoracyjny z uwagi na żółte, kuliste owoce-torebki (o średnicy do 8 mm), pojawiające się na roślinie w październiku. Owoce nie są jadalne, a spożycie ich w większej ilości może spowodować zatrucie pokarmowe. Pnącze wytwarza zaokrąglone i karbowane na brzegach liście oraz białe lub zielonkawe niepozorne kwiaty. Kwitnie od maja do czerwca. Charakteryzuje go silny wzrost - od 1 do 4 m w ciągu roku.

Największą zaletą dławisza okrągłolistnego (oprócz ozdobnych owoców) są małe wymagania i łatwość uprawy. Dławisz można sadzić w różnego typu glebach, również tych ubogich. Rośnie na podłożu lekko wilgotnym, umiarkowanie suchym, a nawet suchym. Preferuje stanowiska słoneczne, ale może rosnąć również w półcieniu. Jest odporny na zanieczyszczenia powietrza, dlatego nadaje się do ogrodów miejskich. To roślina mrozoodporna.

W ogrodzie dławisz wykorzystywany jest do dekoracji solidnych, mocnych konstrukcji, np.: altan, ścian, grubych pergoli. Dławisz warto sadzić na glebach ubogich, gdzie inne rośliny nie chcą rosnąć.

Polecane odmiany:

  • Diana - żeńska odmiana obficie owocująca (powinna być sadzona z zapylaczami);
  • Hercules - odmiana sadzona jako zapylacz np.: Diany;