Listopad

Listopad to miesiąc przygotowań do zimy – czas na ostatnie porządki i ochronę roślin przed mrozem. Zabezpiecz krzewy, okryj wrażliwe gatunki i przygotuj narzędzia na zimowy odpoczynek. Sprawdź kalendarz ogrodnika, aby upewnić się, że ogród jest gotowy na zimowe miesiące.
Tydzień 45
Tydzień 45, Sentencja nr:1
W pojemnikach na balkonach, tarasach, przy wejściu do domu ustawiamy jesienne dekoracje – dynie, trawy, kapusty ozdobne i chryzantemy.
Przeczytaj także
10+ pomysłów na jesienne dekoracje do ogrodu, na balkon i taras Jak zrobić jesienny stroik? Kolorowa jesień DIY – 15 pomysłów na niebanalne ozdoby z liści | Gotowy na inspiracje?
Tydzień 45, Sentencja nr:2
Z trawnika należy usuwać opadające liście, w przeciwnym razie mogą powodować gnicie murawy w okresie zimy i powstawanie łysych placów. Te dobrze wyschnięte można użyć do okrywania na zimę roślin.
Przeczytaj także
Kosiarka i podkaszarka: czym się różnią? Po co grabić liście i co z nimi później zrobić? Są prawdziwym skarbem jesieni – każdy ogrodnik powinien wiedzieć, jak z nich korzystać Maszyny, urządzenia, akcesoria | Czego potrzebujesz jesienią do trawnika?
Tydzień 45, Sentencja nr:3
Jeśli oczko nie jest zabezpieczone specjalną siatką zapobiegającą wpadaniu do wody śmieci, należy je systematycznie usuwać, aby jak najmniej z nich zdążyło opaść na dno. Z oczka wodnego należy usuwać także obumarłe części roślin wodnych
Przeczytaj także
Oczko z czystą wodą: proste sposoby usuwania zanieczyszczeń Zbiornik szczelny, czyli oczko wodne Do oczyszczania jezior i stawów można wykorzystać bakterie
Tydzień 45, Sentencja nr:4
W temperaturze 8oC ryby zapadają w sen zimowy, należy więc ograniczyć ich karmienie. Jeśli powierzchnia oczka wynosi co najmniej 6 m², a jego głębokość 1,5 m, ryby można pozostawić na zimę w zbiorniku.
Przeczytaj także
Warunki zimowania ryb w stawie Zimowanie ryb w oczku wodnym: czy można zostawić karasie na zimę w ogrodzie? Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne? Co robić w oczku wodnym jesienią?
Jesień
Listopad
3-9
Tydzień 45
Tydzień 46
Tydzień 46, Sentencja nr:1
Z trawnika należy usuwać opadające liście, w przeciwnym razie mogą powodować gnicie murawy w okresie zimy i powstawanie łysych placów. Dobrze wyschnięte liście można użyć do okrywania na zimę roślin.
Przeczytaj także
Kosiarka i podkaszarka: czym się różnią? Po co grabić liście i co z nimi później zrobić? Są prawdziwym skarbem jesieni – każdy ogrodnik powinien wiedzieć, jak z nich korzystać 12 rzeczy, które musisz zrobić na trawniku przed zimą! Jak przygotować murawę do chłodów?
Tydzień 46, Sentencja nr:2
W temperaturze 8˚C ryby zapadają w sen zimowy, należy więc ograniczyć ich karmienie. Jeśli powierzchnia oczka wynosi co najmniej 6 m², a jego głębokość 1,5 m, ryby można pozostawić na zimę w zbiorniku.
Przeczytaj także
Zimowanie ryb w oczku wodnym: czy można zostawić karasie na zimę w ogrodzie? Co robić w oczku wodnym jesienią? Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 46, Sentencja nr:3
Jeśli jest jeszcze ciepło sadzimy drzewka lub krzewy owocowe jak i ozdobne. Po posadzeniu nie zapomnijmy ich podlać! Można je też wyściółkować warstwą liści.
Przeczytaj także
Jakie rośliny sadzimy jesienią w ogrodzie? Dlaczego warto zrobić to właśnie teraz? Jesienne sadzenie drzew i krzewów (z odkrytymi korzeniami) | Krok po kroku Rośliny owocowe do ogrodu: poradnik uprawy i pielęgnacji Jesienne sadzenie róż | Poradnik w 8 krokach
Tydzień 46, Sentencja nr:4
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Przeczytaj także
Zrób samodzielnie kompost! Co, jak i gdzie kompostować w ogrodzie? Kompostownik w ogrodzie – jak powinien wyglądać i co w nim kompostować? Naturalne nawożenie gleby | Co, jak i kiedy stosować? Przerzucanie warstw kompostu: dlaczego trzeba to robić?
Tydzień 46, Sentencja nr:5
Warto wstrzymać się z usunięciem niektórych bylin aż do wiosny – suche pędy pozwolą przezimować pożytecznym owadom, nasiona roślin stanowić będą zimową spiżarnię dla ptaków.
Przeczytaj także
100+ roślin, które są atrakcyjne dla ptaków. Dają im pokarm i schronienie Usuwanie uschniętych części bylin: czy robić to jesienią? Domki dla owadów pożytecznych | Dlaczego warto je mieć w swoim ogrodzie? Zimowanie ptaków migrujących w Polsce coraz powszechniejsze
Tydzień 46, Sentencja nr:6
Jeśli chcemy, aby taras dobrze wyglądał w przyszłym sezonie, powinniśmy go zabezpieczyć przed zimą (zależnie od drewna, np. olejem zabezpieczającym).
Przeczytaj także
Materiały do wykańczania nawierzchni tarasu Czym przedłużyć trwałość drewna? Jak i czym impregnowac drewno?
Jesień
Listopad
10-16
Tydzień 46
Tydzień 47
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Przeczytaj także
Zrób samodzielnie kompost! Co, jak i gdzie kompostować w ogrodzie? Kompostownik w ogrodzie – jak powinien wyglądać i co w nim kompostować? Naturalne nawożenie gleby | Co, jak i kiedy stosować? Przerzucanie warstw kompostu: dlaczego trzeba to robić?
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Rośliny ogrodowe można nawieźć nawozami fosforowymi i potasowymi. UWAGA! Jesienią nie powinno się stosować nawozów azotowych, gdyż przedłużają okres wegetacji roślin, co może stać się przyczyną ich zmarznięcia.
Przeczytaj także
Jesienne nawożenie roślin | Tych 5 nawozów stosuj regularnie. Zapomnij o azocie! Błędy w nawożeniu azotem | Objawy niedoboru i nadmiaru Poradnik nawożenia trawnika | Sprawdź, jak i kiedy to robić!
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub świerkowymi.
Przeczytaj także
Lista prac ogrodniczych do zrobienia jesienią Zabezpieczanie drzew i krzewów owocowych przed zimą Sprawdzone metody zabezpieczania roślin na zimę | Wszystko, co warto wiedzieć!
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Przeczytaj także
Spóźnione sadzenie roślin cebulowych Tanie materiały do ochrony roślin przez zimnem | Jak zaoszczędzić na agrowłókninie? 6 najpopularniejszych zimowych osłon dla roślin
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Przeczytaj także
Odkurzacz do liści - doświadczenia użytkowników Są prawdziwym skarbem jesieni – każdy ogrodnik powinien wiedzieć, jak z nich korzystać Warzywno-owocowe desery dla dzieci na zimową porę Po co grabić liście i co z nimi później zrobić?
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Przeczytaj także
Sprawdzone metody zabezpieczania roślin na zimę | Wszystko, co warto wiedzieć! Terminy zakładania i zdejmowania zimowych osłon Jak zabezpieczyć drzewa i krzewy liściaste przed zimą? Praktyczne porady Kolumnowe iglaki zimą: jak zabezpieczyć?
Jesień
Listopad
17-23
Tydzień 47
Tydzień 48
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
Przeczytaj także
Narzędzia do prac w ogrodzie Konserwacja narzedzi do cięcia | Co trzeba zrobić? Konserwacja kosiarki: krok po kroku Jak dbać o sekator po sezonie? | 3 zasady
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Przeczytaj także
Co zrobić, by wiosenne cebulki miały piękne kwiaty? Wiosenna rabata: zakładanie i wybór roślin kwitnących wiosną Przygotowanie rabaty do zimy | Czym okrywać rośliny przed mrozem? 5 materiałów do wyboru
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Przeczytaj także
Po co grabić liście i co z nimi później zrobić? Są prawdziwym skarbem jesieni – każdy ogrodnik powinien wiedzieć, jak z nich korzystać Maszyny, urządzenia, akcesoria | Czego potrzebujesz jesienią do trawnika? Narzędzia do prac w ogrodzie
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Przeczytaj także
Sprawdzone metody zabezpieczania roślin na zimę | Wszystko, co warto wiedzieć! Terminy zakładania i zdejmowania zimowych osłon Zabezpieczanie drzew i krzewów owocowych przed zimą
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Przeczytaj także
10 zasad ochrony roślin doniczkowych przed mrozem Zima na balkonie: ochrona roślin balkonowych przed mrozem Jak ocieplić donicę przed mrozem? Praktyczne rady Zimowanie roślin na tarasie | Jak zabezpieczyć je przed mrozem?
Jesień
Listopad
24-30
Tydzień 48
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści