Maj

Maj to miesiąc pełen życia – ogród kwitnie, a warzywa rosną w zawrotnym tempie. To idealny moment na przesadzanie roślin do gruntu i dbanie o pierwsze kwitnące krzewy. Nie zapomnij o ochronie przed szkodnikami. Sprawdź kalendarz ogrodnika i dowiedz się, jak najlepiej pielęgnować ogród w tym intensywnym okresie.
Tydzień 19
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Trawnik kosimy minimum raz na dwa tygodnie, ustawiając wysokość cięcia nie niżej niż 3,5 cm. Najlepiej robić to w suche dni, gdy źdźbła nie są mokre i nie ma opadów.
Przeczytaj także
Jak często trzeba przycinać trawnik? Kiedy koszenie niszczy trawnik? Oto, czego unikać Czy koszenie niszczy chwasty? Odpowiedź może Cię zdziwić Skosiłeś trawnik? Nie wyrzucaj ścinków. Wykorzystaj, a zaoszczędzisz
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach. Po posadzeniu rośliny trzeba ją obficie podlać, a po ok. miesiącu można nawieźć połową dawki polecanej dla danych gatunków.
Przeczytaj także
Co siać i sadzić w maju? | Lista roślin Błędy w sadzeniu roślin | Sprawdź, co robisz źle! Jak i kiedy sadzić rośliny liściaste? Praktyczne porady Najlepsze drzewa i krzewy liściaste na działkę | Które warto uprawiać? Co mówią przepisy ROD?
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Do oczka wodnego możemy wpuścić ryby, a wodę należy systematycznie oczyszczać z obumarłych szczątków roślin. Pamiętaj: przepływ wody w zbiorniku ogranicza ilość glonów i poprawia jej dotlenienie.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne? Oczko wodne z folii, geomembrany czy z geomaty? Zalety i wady
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Nawozimy trawnik wybranymi nawozami. Pamiętaj, by równomiernie rozprowadzać nawóz, a później obficie podlać całą murawę (podpowiedź: można to robić przed zapowiadanym deszczem).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Jak mieć piękny trawnik | Praktyczne porady, jak to zrobić! Naprawa trawnika zniszczonego po zimie | Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne Idealny zielony dywan. Prawidłowe zasilanie trawnika wiosną, latem i jesienią
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Na bieżąco odchwaszczamy rabaty bylinowe, by zapobiegać ich rozsiewaniu oraz ściółkujemy glebę w ogrodzie, np. kompostem lub torfem. Można jeszcze stosować nawozy długo działające.
Przeczytaj także
Jak poprawić parametry gleby w ogrodzie? TOP 10 najpopularniejszych kwiatów na rabaty Kwietnik czy rabata? Jak wyglądają i co na nich posadzić? Co zrobić, żeby rabaty nie zarastały chwastami? Ta metoda działa bez agrowłókniny
Wiosna
Maj
5-11
Tydzień 19
Tydzień 20
Tydzień 20, Sentencja nr:1
W maju przeprowadzamy nawożenie trawnika. Odpowiednio wybrane preparaty zapewnią murawie odporność i nienaganny wygląd. Pamiętajmy, że nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
Przeczytaj także
Wybierz te nasiona i załóż trawnik na lata Nawożenie trawnika – kiedy, czym i jak nawozić trawnik? Rodzaje nawozów trawnikowych. Jakie wybrać? Jak i kiedy stosować? Organiczne nawożenie trawnika: 3 naturalne nawozy do trawy, które poprawiają glebę i...
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach. W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Przeczytaj także
Przesadzanie krzewów – krok po kroku Rośliny iglaste do ogrodu: poradnik uprawy i pielęgnacji Drzewa dla każdej działki: Jakie wybrać na małą, a jakie na dużą przestrzeń? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów warto rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5-10 cm, która poprawi warunki wzrostu roślinom. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost.
Przeczytaj także
Najczęstsze błędy w ściółkowaniu i jak ich unikać Które rośliny trzeba ściółkować? Jakie są funkcje ściółek? Ściółkowanie drzew i krzewów | Krótki poradnik krok po kroku Ściółkowanie w warzywniku – naturalna metoda na zdrową glebę i obfite plony
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Po 15 maja, po ostatnich wiosennych przymrozkach, wysiewamy aksamitki, nasturcje, fasolę wielkokwiatową, dimorfotekę, szarłaty, wilce, a balkony dekorujemy pelargoniami, surfiniami i innymi kwiatami.
Przeczytaj także
Kiedy można bezpiecznie posadzić rozsadę do gruntu? Kiedy wysiewać nasiona aksamitki? Rozsada, terminy, gatunki Nawozy do roślin na balkon | Które zapewnią długie kwitnienie? Kiedy sadzić kwiaty balkonowe do doniczek? Jak uniknąć przymrozków?
Wiosna
Maj
12-18
Tydzień 20
Tydzień 21
Tydzień 21, Sentencja nr:1
W drugiej połowie maja, kiedy nie ma już ryzyka wystąpienia przymrozków, można rozpocząć wysiewanie do gruntu nasion roślin jednorocznych (nasturcja, maciejka, lewkonia, nagietek).
Przeczytaj także
Wiosenne vademecum ogrodnika Najlepsze terminy wysiewu nasion kwiatów do gruntu w ogrodzie Kwiaty jednoroczne łatwe w uprawie | Które wybrać? Jak wysiewać? Kwiaty za grosze. Za 5 zł możesz mieć nawet 50 sadzonek, ale uważaj – 1 błąd i z kwiatów nici
Tydzień 21, Sentencja nr:2
Regularnie podlewamy trawnik. Najlepiej rozproszonym strumieniem, wcześnie rano lub późnym popołudniem. Gleba powinna być wilgotna do głębokości 10-15 cm; gdy jej wierzchnia warstwa wyschnie na głębokość kilku centymetrów, wskazane jest podlewanie.
Przeczytaj także
Trawnik latem – co robić? Praktyczne porady krok po kroku Instalacje nawadniające | Jaki system nawadniania wybrać? Zasady podlewania trawnika | Jak, kiedy i czym nawdaniać murawę? Czy "mlecze" i "dmuchawce" są tak groźne dla trawnika? Niekoniecznie
Tydzień 21, Sentencja nr:3
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5-10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost). Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia roślin.
Przeczytaj także
Ściółkowanie drzew i krzewów | Krótki poradnik krok po kroku Ściółkowanie gleby i roślin w ogrodzie | Dlaczego warto to robić? Ściółka z kompostu: gdzie zastosować w ogrodzie? Dlaczego warto? Jaka powinna być grubość ściółki pod rośliny? To zależy nie tylko od jej rodzaju
Tydzień 21, Sentencja nr:5
Wynosimy na balkon, taras lub do ogrodu, rośliny które zimowały w doniczkach i skrzynkach (oleandry, wawrzyny, bugenwille). Stopniowo przyzwyczajamy je do zewnętrznych warunków pogodowych.
Przeczytaj także
Kwiaty balkonowe kwitnące od wiosny do jesieni Rośliny doniczkowe na tarasie | Jakie wybrać? Gdzie posadzić? Kiedy sadzić kwiaty balkonowe do doniczek? Jak uniknąć przymrozków? Wytrzymałe kwiaty na balkon – top 6 łatwych w uprawie roślin do doniczek
Wiosna
Maj
19-25
Tydzień 21
Tydzień 22
Tydzień 22, Sentencja nr:1
Jeśli nasz trawnik ma blady, żółtawy kolor może oznaczać to braki w nawożeniu. W takim przypadku zastosujmy nawóz wieloskładnikowy oraz przeciw żółknięciu. Nadmiar nawozu także jest szkodliwy, objawem tego jest pasowe zasychanie trawy. W przypadku przenawożenia murawę trzeba obficie podlać, a nawożenie ograniczyć na około miesiąc.
Przeczytaj także
Jak się (nie) robi trawnika? Ucz się na błędach innych! Długo działający nawóz do trawnika Błędy w pielęgnacji trawnika Jak naprawić uszkodzony trawnik? Wystarczy 5 kroków, ale łatwo o błąd
Tydzień 22, Sentencja nr:2
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost. Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia roślin.
Przeczytaj także
Jak zaplanować ogród mało wymagający? Ekspert radzi Które rośliny trzeba ściółkować? Jakie są funkcje ściółek? Ściółkowanie gleby i roślin w ogrodzie | Dlaczego warto to robić? Ściókowanie rabat – mulczowanie | Czy jest potrzebne?
Tydzień 22, Sentencja nr:3
Najbardziej intensywny wzrost trawy ma miejsce od połowy maja do końca czerwca, dlatego w tym czasie najlepiej kosić ją co 3-4 dni lub raz w tygodniu (ale dopuszczalna jest nawet 2-3 tygodniowa przerwa w strzyżeniu).
Przeczytaj także
Sprawdź, jak wysiewać nasiona trawy i układać darń z rolki! Kosiarka czy podkaszarka. Co wybrać? Gatunki traw (na trawnik). Które są najlepsze? Kalendarz pielęgnacji murawy | Co robić przez 12 miesięcy
Tydzień 22, Sentencja nr:4
W maju siejemy marchew, pietruszkę, buraki (na zbiór jesienny) oraz inne warzywa. Gdy pojawią się siewki – przerywamy je. Zagony należy odchwaszczać i podlewać (w przypadku braku opadów).
Przeczytaj także
Kiedy siać i sadzić warzywa na wiosnę? Do gruntu i do doniczek | Harmonogram dla 40 gatunków warzyw Warzywa na późny zbiór | Co wysiewać jesienią i zbierać zimą? Warzywa korzeniowe: marchew, pietruszka, seler, burak
Tydzień 22, Sentencja nr:5
Kupując kwiaty na balkon wybieramy rośliny dobrze rozkrzewione, z silnymi sztywnymi pędami i co najmniej kilkoma pąkami kwiatowymi. Rośliny sadzimy w odległości 20-30 cm od siebie i obficie podlewamy.
Przeczytaj także
Rośliny doniczkowe na tarasie | Jakie wybrać? Gdzie posadzić? Balkonowe hity: TOP 14 najpopularniejszych kwiatów balkonowych Podlewanie roślin na balkonie | Poradnik w pytaniach i odpowiedziach!
Wiosna
Maj
26-1
Tydzień 22
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści