Logo
Logo

Błędy w pielęgnacji trawnika

Trawnik może być wizytówką ogrodu lub wręcz przeciwnie – elementem odstraszającym. Dużo zależy od sposobu jego założenia a potem pielęgnacji. W każdym z etapów można popełnić mnóstwo błędów. Jak się przed nimi ustrzec?

Trawnik często jest jednym z najważniejszych elementów w ogrodzie. Ma znaczenie zarówno estetyczne jak i użytkowe. Aby spełniał obie funkcje, powinien być prawidłowo pielęgnowany. Jakie błędy są najczęściej popełniane?

Nieprawidłowe nawożenie

Trawa ma duże potrzeby pokarmowe i powinna być regularnie nawożona. Szczególnie cenne jest stosowanie nawozów organicznych i roślin na nawóz zielony jeszcze przed założeniem. Potem najczęściej stosuje się nawozy mineralne. Zwykle wystarczy 2-3 zabiegi w sezonie.

Wczesną wiosną (przełom marca i kwietnia) można podać nawóz azotowy, w czerwcu i na początku czerwca zaleca się już aplikować nawozy z większą ilością fosforu i potasu. Zbyt intensywne nawożenie, nadmiernie duże dawki a także zły dobór nawozów (nie dostosowanych do pory roku i tym samym fazy rozwoju traw) to często popełniane błędy.

Trawnika nie można nawozić zbyt późno, gdyż zmniejszy się jego odporność na mróz i jednocześnie stanie się bardziej podatny na choroby. Trzeba pamiętać, że nawóz to nie panaceum na wszystkie problemy trawnika (żółknięcie, puste miejsce, plamy na źdźbłach, itp.).

Dowiedz się, jak prawidłowo nawozić trawnik

Brak zwalczania chwastów

Chwasty wcześniej czy później pojawią się na każdym trawniku. Im później tym lepiej! Warto o tym pomyśleć już w czasie zakładania trawnika, by usunąć chwasty trwałe i nie dopuścić do ich odrastania w murawie. Później walka z nimi będzie trudna i czasochłonna. Usuwanie ręczne jest najskuteczniejsze, ale tez najbardziej uciążliwe. Czasem warto sięgnąć po chemiczne środki - herbicydy, ale tylko takie, które zwalczają rośliny dwuliścienne, tzw. są bezpieczne dla trawy!

Dowiedz się, jak prawidłowo zwalczać chwasty

Brak regularnego nawadniania

Trawnik często traci swoje walory latem, gdy cierpi na niedobór wody. Podlewanie manualne, np.: z użyciem węża ogrodowego, nie do końca rozwiązuje problem. W ten sposób traci się wodę, nawadnianie jest nierównomierne a poza tym trzeba pilnować się, aby wykonywać pracę regularnie. Trawa jest często koszona, oznacza to, że potrzebuje dużych pokładów energii na regenerację a dostępność wody należy do najważniejszych zasobów. Dlatego na trawniku warto zainstalować automatyczny system nawadniania.

Dowiedz się, jak prawidłowo podlewać trawnik

Zbyt wysokie lub niskie koszenie

Trawę powinno się kosić na określonej wysokości, średnio 3-5cm u trawników użytkowych i nieco mniej u ozdobnych. Trawnik w cieniu kosi się wyżej niż normalnie (nie mniej niż 5cm). Ten zabieg pielęgnacyjny, choć wydaje się bardzo prosty, to wielu właścicieli ogrodów wykonuje go nieprawidłowo.

Najczęściej koszą trawnik zbyt nisko (aby zaoszczędzić sobie pracy). W praktyce tylko szkodzą trawie, która doznaje większego stresu, łatwo wysycha i ma gorsze warunki, aby konkurować z chwastami. Mokrej trawy po deszczu nie wolno w ogóle kosić. Jednocześnie powinno się dbać o sprawne działanie mechanizmu tnącego, aby ścinał źdźbła a nie je rozbijał lub miażdżył.

Dowiedz się, jak prawidłowo kosić trawnik

Brak wiosennej regeneracji trawnika

Trawnik wiosną potrzebuje przeprowadzenia kilku zabiegów – najważniejsze z nich to aeracja i wertykulacja. Pierwszy polega na głębokim nakłuwaniu podłoża i tym samym napowietrzaniu korzeni, drugi na poziomym, płytkim cięciu – pozbywaniu się warstwy filcu.

Dowiedz się, jak prawidłowo regenerować trawnik

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie: Myriam Zilles / Pixabay

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl