Logo
Logo

Trawnik wiosną – co robić? Praktyczne porady krok po kroku

Wiosna to czas odnowy i wzrostu, nie tylko dla roślin, ale również dla naszych trawników, które po zimowym odpoczynku potrzebują szczególnej troski, aby odzyskać swoją witalność i zielony blask. Prawidłowa pielęgnacja trawnika wiosną jest kluczowa dla zapewnienia mu zdrowego wzrostu i bujnej zieleni przez cały sezon. W tym artykule przedstawiamy kompleksowy przewodnik po wiosennych pracach ogrodowych, które pomogą Ci przygotować trawnik do nadchodzących miesięcy. Dowiesz się, jakie kroki podjąć, aby Twoja murawa była gęsta, mocna i odporna na chwasty oraz choroby.

Streszczenie artykułu
Wiosenna pielęgnacja trawnika obejmuje kilka kluczowych kroków, które zapewnią jego zdrowy wzrost i piękny wygląd przez cały sezon. Na początku należy przeprowadzić porządki, usuwając z trawnika liście, patyki i inne pozostałości. Następnie ważne jest wyrównanie powierzchni trawnika i dociśnięcie korzeni do gleby, co można osiągnąć za pomocą walca ogrodowego. Pierwsze koszenie ma na celu skrócenie i wzmocnienie źdźbeł trawy. Po koszeniu trawnik należy wyczyścić z suchej trawy i mchu poprzez wertykulację, czyli pionowe nacinanie darni. Kolejnym etapem jest aeracja, czyli napowietrzenie gleby, co poprawia jej strukturę i przepuszczalność. W miejscach, gdzie trawa jest uszkodzona, należy uzupełnić ubytki przez dosiewanie nasion. Ważne jest także zwalczanie chwastów, które mogą zagłuszać trawę. Pierwsze nawożenie, bogate w azot, pobudzi wzrost trawnika. Te wiosenne prace przygotowują trawnik do intensywnego wzrostu i zapewniają mu zdrowy wygląd.
Spis treści
Jak przygotować trawnik na wiosnę? Od czego zacząć pielęgnację trawnika wiosną? Na czym polega wałowanie i dlaczego warto je zrobić? Kiedy pierwszy raz skosić trawnik wiosną? Jak nisko to zrobić? Dlaczego usunięcie starej trawy i mchu jest takie ważne? Co da napowietrzenie ziemi? Dlaczego jest niezbędne? Jak naprawić dziury na trawniku? Dlaczego wiosna to najlepszy czas na walkę z chwastami? Kiedy wykonać pierwsze wiosenne nawożenie? FILM: Jak przygotować trawnik na wiosnę?

Trawnik wiosną – krok po kroku

Wiosna to czas, gdy nasze trawniki wymagają szczególnej uwagi, aby po zimowym odpoczynku odzyskać swoją witalność i zieloną barwę. Od pierwszych porządków, przez aerację, aż po nawożenie i walkę z chwastami – każdy z tych etapów jest kluczowy, aby zapewnić trawnikowi najlepsze warunki do wzrostu. Wiosenne prace na trawniku to nie tylko obowiązek każdego ogrodnika, ale również okazja do tego, aby nasza zielona przestrzeń mogła cieszyć oko przez cały nadchodzący sezon.

 1. Zacznij od porządków, by przygotować trawnik do sezonu.
 2. Wyrównaj powierzchnię trawnika i dociśnij korzenie do gleby. 
 3. Skoś trawnik pierwszy raz, by wzmocnić murawę.
 4. Wyczesz trawnik, by usunąć starą trawę i mech.
 5. Nakłuj ziemię, by ją napowietrzyć.
 6. Wysiej nasiona, by uzupełnić puste place.
 7. Zniszcz chwasty, by się nie rozrosły!
 8. Wykonaj pierwsze nawożenie w sezonie.

8 kroków do zrobienia na trawniku wiosną

1. Pierwsze porządki

Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne możesz wykonać już na przełomie marca i kwietnia, ale lepiej zaczekaj, aż pogoda się ustabilizuje i minie ryzyko powrotu mrozów. Nie martw się, jednak jeśli trochę się spóźniłeś i zaczniesz porządki dopiero w maju. Lepiej zrobić to później niż wcale! Początek sezonu to dla trawy najlepszy czas na naprawienie uszkodzeń, bo im więcej zrobisz, tym zapewnisz jej lepszy start. Wiosną trawa zaczyna intensywnie rosnąć, więc jeśli zastosujesz odpowiednie zabiegi, może szybko się zregenerować. ▶ Dowiedz się więcej

Niekiedy po zimie trawnik wymaga wsparcia! Zacznij więc od porządków, czyli od sprzątnięcia z trawnika liści i patyków oraz wszystkich pozostałości z poprzedniego sezonu. Murawa musi być czysta, byś mógł dobrze ocenić stan darni. Łatwo wtedy dojrzysz wszystkie uszkodzenia i nierówności, które trzeba naprawić, a lista będzie długa – pracuj więc według planu.

2. Wałowanie

Jeśli po zimie zauważyłeś wybrzuszenia na trawie, będziesz musiał je wyrównać. Najlepiej użyj specjalnego walca ogrodowego (o ciężarze do 75 kg) i kilkukrotnie przeciągnij go po nierównościach. Wyrównaj powierzchnię trawnika i dociśnij korzenie do gleby.

Możesz także użyć kosiarki bębnowej, ale podnieś ostrza, by nie uszkodzić trawy. Zabieg przeprowadź 2–3 dni przed i po pierwszym koszeniu. Choć wałowanie nie zawsze jest niezbędne, to będzie korzystne bo poprawi żywotność murawy i uchroni ją przed przesychaniem. ▶ Dowiedz się więcej

3. Pierwsze koszenie

Jeśli nie skosiłeś trawnika jesienią, będziesz musiał to zrobić wczesną wiosną. Dzięki czemu skrócisz i wzmocnisz źdźbła. Jeśli trawa jest długa (powyżej 8 cm) koszenie rozłóż na dwa zabiegi. Przy pierwszym przejeździe kosiarki ustaw wysokość koszenia na 5,5-6 cm! Dopiero następne przycinanie wykonaj na docelową wysokość 3,5 cm.

Koszenie wykonaj najlepiej w bezdeszczowy dzień, gdy trawnik jest suchy. Jeśli masz taką możliwość, to doczep do kosiarki kosz, by zebrać wszystkie ścinki, bo jeśli zostaną na trawniku tylko dołożysz sobie pracy podczas ich usuwania. Po pierwszym cięciu możesz ponownie zwałować trawnik. ▶ Dowiedz się więcej

4. Wyczesywanie

Jeśli wczesną wiosną na trawniku dostrzeżesz suche i żółte źdźbła oraz mech, będzie to znak, że czeka Cię ciężka praca, bo nim trawa rozpocznie wzrost, musisz ją dokładnie wyczesać – stosując zabieg zwany wertykulacją. Polega ona na pionowym nacinaniu darni (na głębokość około 5–15 mm) oraz usuwaniu mchu, zbitych i suchych źdźbeł, które utrudniają przenikanie powietrza, wody i nawozów do korzeni, powodując osłabienie i zamieranie murawy.

Dzięki usunięciu martwych resztek pojawi się wolne miejsce do rozwoju nowych źdźbeł. Wertykulację na małym trawniku możesz wykonać specjalnymi ostrymi grabiami, na większym (powyżej 100 m2) lepiej skorzystaj z wertykulatora ręcznego lub mechanicznego, bo mocne grabienie wymaga sporo siły fizycznej i jest bardzo męczące!

Wyczesywanie wykonaj dokładnie, pasmo po paśmie w jednym kierunku, a następnie w przeciwnym, tworząc wzór „szachownicy”. Po zabiegu zbierz wszystkie resztki i dodaj je do kompostu, bo po rozłożeniu zmienią się w cenny nawóz. Nie martw się, jeśli trawnik po wertykulacji początkowo będzie wyglądał gorzej, bo szybko się zregeneruje, zagęści i zazieleni. ▶ Dowiedz się więcej

Aerator i wertykulator (fot. maykal - Fotolia)
Fot. maykal/Fotolia
Mechaniczny aerator (fot. atlantic_advert - Fotolia)
Fot. atlantic_advert/Fotolia

Regenerację darni możesz szybko przeprowadzić przy pomocy narzędzi mechanicznych. Aerator i wertykulator przypominają z wyglądu małe kosiarki, ale nie ścinają trawy, za to dokładnie ją czyszczą. W tych niewielkich urządzeniach kryje się wielka moc i wydajność.

Elementem roboczym aeratora jest wał ze sprężystymi kolcami, które zagłębiają się w glebie lub pracują na powierzchni (zależnie od ustawionej głębokości pracy). Wertykulator zamiast kolców ma zęby nożowe, które płytko nacinają darń. Dzięki zastosowaniu tych urządzeń zapewniamy dostęp tlenu, wody i składników pokarmowych do korzeni traw – dzięki temu intensywnie się krzewią, tworząc zwartą murawę.

5. Napowietrzanie

Po sprzątnięciu części nadziemnej przychodzi czas na poprawę stanu części podziemnej – czyli gleby, w której znajdują się korzenie. Ziemia na trawnikach w małych ogrodach ma tendencję do zbijania się, a gdy jest zbyt twarda, trawa słabo rośnie, bo do korzeni nie dociera woda i powietrze. Murawa, by zdrowo rosła, musi oddychać! Musisz więc rozluźnić strukturę gleby – t.j. wykonać aerację – czyli napowietrzanie. Wbij widły w trawnik na głębokość 10 cm i delikatnie go rozluźnij, odchylając kolce na boki.

Możesz także wykorzystać nakładki na buty (sandały aeracyjne), wał z bolcami (kolcami), lub mechaniczny aerator. Po wykonaniu otworów rozsyp na trawniku drobny piasek i rozgrab go, by wypełnił wolne przestrzenie. Poprawi to strukturę gleby, napowietrzenie (korzeni) i drenaż (odprowadzanie wody). Zabieg aeracji możesz przeprowadzić o każdej porze roku, ale najlepiej wykonaj go wiosną (tuż po wertykulacji), bo trawa będzie lepiej rosnąć, a woda (wraz z rozpuszczonymi w niej nawozami) wnikać do głębszych warstw podłoża i korzeni. ▶ Dowiedz się więcej

Trawnik z mchem (fot. Katarzyna Jeziorska)

Pamiętaj, że mech pojawia się zwykle na zacienionym i zbitym podłożu o zbyt kwaśnym odczynie oraz na glebach ubogich w składniki pokarmowe. Zacznij więc od poprawienia napowietrzenia, bo problem powróci, jeśli nie poprawisz struktury gleby i jej przepuszczalności. Wiosną wygrab dokładnie mech, a następnie zastosuj nawóz dla lepszego wzrostu trawy. Zwapnuj (odkwaś) glebę, jeśli pH jest za niskie (sprawdzisz to pH-metrem, powinno wynosić 5,5–6,5). Potem użyj środka do zwalczania mchu – znajdziesz go w każdym centrum ogrodniczym pod nazwą „antymech”.

6. Uzupełnienie ubytków

W miejscach, gdzie trawa jest tak uszkodzona, że nie da się jej naprawić, lepiej usuń starą, zniszczoną darń i wymień na nową. Ubytki wypełnij płatami trawy z rolki lub wykopanej z innej części ogrodu lub wysiej odpowiednie nasiona traw. Najlepiej użyj tych, z których założyłeś trawnik, a jeśli już ich nie masz, to kup specjalną mieszankę renowacyjną, która zawiera szybkokiełkujący i szybkorosnący rajgras angielski. Przy sprzyjającej pogodzie nasiona wykiełkują już po 7 dniach i szybko zazielenią puste miejsca. Rozsyp także nasiona na całym trawniku, by miał jednolity kolor. Z nowej murawy w pełni będziesz mógł korzystać po kilku tygodniach, dopiero gdy odpowiednio wyrośnie i się wzmocni! ▶ Dowiedz się więcej

Usuwanie starej murawy (fot. JFsPic - Fotolia)
Fot. JFsPic/Fotolia
Dosiewanie nasion na trawniku (fot. UwHoGe - Fotolia)
Fot. UwHoGe/Fotolia

Czasem trawnik jest tak uszkodzony i porośnięty chwastami, że na nic zda się próba jego regeneracji. Niekiedy najlepszym i najszybszym rozwiązaniem będzie założenie trawnika od nowa. Możesz założyć trawnik z siewu lub rozwinąć trawę z rolki. Usuń najpierw starą darń, przekop ziemię i dodaj żyznego podłoża.

Jeśli zdecydujesz się na wysiew nasion, to przykryj je arkuszem folii lub agrowłókniną, a tę obciąż kamieniami. Usuń osłonę, kiedy tylko nasiona zaczną wschodzić. Przyspieszysz kiełkowanie trawy i ochronisz ją przed wydziobaniem przez ptaki.

7. Usuwanie chwastów

Początek nowego sezonu to najlepsza okazja, by rozpocząć walkę z chwastami. Im szybciej je wytępisz, tym mniejsze ryzyko, że się rozrosną, wydadzą nasiona i rozprzestrzenią. W sezonie ich zwalczanie będzie znacznie trudniejsze, bo bardzo szybko rosną! Najskuteczniejszą metodą, ale też najbardziej pracochłonną, jest ręczne usuwanie chwastów wraz z korzeniami, dzięki czemu uniemożliwisz im odrastanie! Jeśli na trawniku jest ich bardzo wiele, zastosuj lepiej specjalny herbicyd – chemiczny środek chwastobójczy.

Najczęstszym problemem są chwasty dwuliścienne (np. mniszek, babka, stokrotka), które zwalczysz preparatami: Bofix, Chwastox, Mniszek, Starane. Chwasty jednoliścienne (dzikie trawy jak perz i chwastnica) są trudniejsze do zwalczenia, bo nie ma dostępnych środków chwastobójczych. Musisz więc usuwać je ręcznie. Jeśli zastosujesz wertykulację i nisko skosisz trawę, to dodatkowo osłabisz chwasty. ▶ Dowiedz się więcej

8. Pierwsze nawożenie

Wiosenne zasilanie trawnika ma na celu pobudzenie go do wzrostu i regenerację po zimie. Jeśli chcesz szybko poprawić jego wygląd, zastosuj specjalny nawóz wiosenny do trawników, który jest bogaty w azot – pierwiastek stymulujący bujny wzrost. Trawnik natychmiast się zazieleni i wzmocni, tłumiąc chwasty. Jednak bujna trawa jest mniej odporna na deptanie, a bardziej podatna na suszę i zimno. Nie stosuj więc wiosennego nawozu, dopóki nie minie ryzyko przymrozków, i nie używaj go jesienią, ponieważ będzie stymulował wzrost zielonych i delikatnych źdźbeł, wrażliwych na mróz.

Jeśli masz dobrej jakości kompost (bez nasion chwastów), to rozrzuć cienką warstwę na powierzchni murawy i dobrze ją rozgrab. Materia organiczna zwabi pożyteczne dżdżownice, które wprowadzą ją do głębszych warstw ziemi, gdzie odżywi korzenie i pomoże glebie trzymać wilgoć. Możesz też zastosować nawóz jesienny (jeśli został Ci z ubiegłego sezonu). Jest bogaty w fosfor, który wspomaga wzrost korzeni. Nie uzyskasz tak szybkiego efektu wiosennego zazielenienia, ale otrzymasz trawnik mocniejszy i bardziej odporny na suszę. ▶ Dowiedz się więcej

FILM: Jak przygotować trawnik na wiosnę?

Źródło: Bricomarché z pasją - Youtube


logo BudujemyDom.pl

Źródło: magazyn Budujemy Dom 4/2018,
tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcie tytułowe: gkrphoto/Fotolia

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Kiedy rozpocząć wiosenną pielęgnację trawnika?

  Wiosenną pielęgnację trawnika najlepiej rozpocząć na przełomie marca i kwietnia, po ustabilizowaniu się pogody i minięciu ryzyka powrotu mrozów.
 • Jakie są pierwsze kroki w pielęgnacji trawnika wiosną?

  Pierwsze kroki to porządki, czyli usunięcie z trawnika liści, patyków i innych pozostałości z poprzedniego sezonu.
 • Czym jest wałowanie i kiedy je przeprowadzić?

  Wałowanie to wyrównanie powierzchni trawnika i dociśnięcie korzeni do gleby, najlepiej wykonać je po zimie, używając walca ogrodowego.
 • Jak i kiedy wykonać pierwsze koszenie trawnika?

  Pierwsze koszenie trawnika należy wykonać wczesną wiosną, skracając źdźbła i wzmocnić murawę, najlepiej w bezdeszczowy dzień, gdy trawnik jest suchy.
 • Co to jest wertykulacja i jak ją przeprowadzić?

  Wertykulacja to pionowe nacinanie darni w celu usunięcia suchej trawy i mchu, wykonuje się ją specjalnymi grabiami lub wertykulatorami.
 • Dlaczego i jak napowietrzać trawnik?

  Napowietrzenie, czyli aeracja, polega na rozluźnieniu struktury gleby, co poprawia jej przepuszczalność i napowietrzenie, wykonuje się je widłami lub specjalnymi narzędziami.
 • Jak uzupełnić ubytki w trawniku?

  Ubytki w trawniku uzupełnia się przez dosiewanie nasion traw w miejsca uszkodzone, najlepiej używając mieszanki renowacyjnej.
 • Jak zwalczać chwasty na trawniku?

  Chwasty na trawniku zwalcza się ręcznie lub stosując specjalne herbicydy, najlepiej jak najszybciej po ich zauważeniu.
 • Kiedy i jak nawozić trawnik wiosną?

  Pierwsze nawożenie trawnika wiosną najlepiej przeprowadzić specjalnym nawozem wiosennym bogatym w azot, który pobudzi wzrost trawnika.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Trawnik wiosną – co robić? Praktyczne porady krok po kroku
Trawnik wiosną – co robić? Praktyczne porady krok po kroku
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

28-03-2024 12:28

Ja jeszcze bym dodała, ze są chwasty, które są po prostu trujące https://bialapodlaska24.pl/ Dowiecie się m.in. jakie są oznaki silnie trującego chwastu czy jakie są chemiczne preparaty na zwalczanie chwastów.

25-03-2024 11:28

Komentarz dodany przez Kornelia: Wiosną koszę trawnik, wygrabiam go, a następnie stosuję preparat BRT z biozymu, który działa jak mechaniczna wertykulacja. Nie jest toksyczny ani szkodliwy dla zwierząt, a wzmacnia system korzeniowy, łagodzi skutki zimy i zagęszcza darń.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl