Logo
Logo

Co robić wiosną w ogrodzie? | Praktyczne porady i lista prac do zrobienia

Wiosna to czas, gdy ogród budzi się do życia, a każdy ogrodnik staje przed wyzwaniem przywrócenia mu dawnej świetności po zimowym śnie. To okres, kiedy należy podjąć szereg działań, aby zapewnić roślinom najlepsze warunki do wzrostu i kwitnienia. Od wiosennych porządków, przez przycinanie pędów, sadzenie nowych roślin, aż po pierwsze nawożenie – każdy z tych kroków ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i wyglądu ogrodu. Wiosenne prace ogrodowe wymagają nie tylko ciężkiej pracy, ale także wiedzy i umiejętności, aby nasz ogród mógł rozkwitnąć w pełni swojego piękna. W tym artykule znajdziesz kompleksowy przewodnik po najważniejszych wiosennych zadaniach ogrodowych, które pomogą Ci przygotować ogród na nadchodzące miesiące.

Streszczenie artykułu
Wiosna to czas, gdy ogrodnicy rozpoczynają intensywne prace przygotowawcze, aby zapewnić swoim ogrodom najlepsze warunki do wzrostu i kwitnienia. Kluczowymi działaniami są porządki po zimie, które obejmują grabienie liści, przekopywanie ziemi i usuwanie chwastów. Następnie należy zająć się zdejmowaniem zimowych okryć z roślin, aby umożliwić im swobodny rozwój w cieplejszych warunkach. Ważnym etapem jest również przycinanie roślin – zarówno drzewek owocowych, jak i krzewów ozdobnych, co sprzyja ich zdrowiu i obfitemu kwitnieniu. Kolejnym krokiem jest dbałość o trawnik, który wymaga aeracji, wałowania oraz, w razie potrzeby, dosiewu trawy. Wiosna to również idealny moment na pierwsze nawożenie roślin, które pobudzi je do wzrostu. Nie można zapomnieć o wysiewie nasion warzyw i kwiatów, które można rozpocząć już w doniczkach lub rozsadnikach, a następnie, w zależności od warunków pogodowych, przenieść do gruntu. Wszystkie te działania są fundamentem dla zdrowego i pięknego ogrodu, który w pełni rozkwitnie w nadchodzących miesiącach.
Spis treści
Rozpocznij porządki Zdejmij zimowe okrycia Przytnij rośliny Zadbaj o trawnik Wykonaj pierwsze nawożenie Wysiej nasiona Posadź rośliny Podziwiaj wiosenne kwiaty Uważaj na przymrozki

WIOSNA W OGRODZIE
CO ROBIĆ?

Wiosna w ogrodzie to czas pełen obietnic i nowych początków. Gdy tylko pierwsze promienie wiosennego słońca zaczynają delikatnie ogrzewać ziemię, nasze ogrody budzą się do życia, odkrywając przed nami swoje ukryte piękno. To właśnie teraz, kiedy natura obdarza nas obfitością barw i zapachów, każdy ogrodnik staje przed wyzwaniem, aby swoim działaniom nadać kierunek, który pozwoli ogródkowi rozkwitnąć w pełnej krasie. Wiosenne prace w ogrodzie, od wysiewania nasion, przez przycinanie pędów, po sadzenie i nawożenie roślin, to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim pasja i przyjemność płynąca z obcowania z naturą. To czas, aby po zimowym odpoczynku, z energią i nowymi pomysłami zabrać się za porządki i przygotowania, które zaowocują pięknem naszych ogrodów w nadchodzących miesiącach.

Rozpocznij porządki

Wiosna to najbardziej pracowita pora roku w ogrodzie. Wysiewamy nasiona, przycinamy pędy, sadzimy i nawozimy rośliny. Jeśli chcemy, aby nasz ogród zakwitł setkami kolorów – właśnie teraz powinniśmy o niego zadbać. Pora zatem zabrać się do pracy i porządkowania ogrodów po zimie. Powinniśmy śledzić prognozy pogody, gdyż wiosenne przymrozki mogą wyrządzić duże szkody w naszych ogrodach.

Grabimy pozostawione jesienią zaschnięte liście i łodygi bylin, aby umożliwić rozwój młodych pędów. Ziemię należy głęboko przekopać, usuwając wszystkie chwasty. Podlewamy i spulchniamy wierzchnią warstwę ziemi wokół krzewów i drzew.

Zdejmij zimowe okrycia

Usuwanie zimowych okryć drzew, krzewów i bylin rozpoczynamy zaraz po ustąpieniu mrozów, gdy wystąpi kilka kolejnych dni bez ujemnej temperatury. Zwykle jest to pod koniec lutego lub w połowie marca. Usypane przed zimą kopczyki ziemi lub kory u nasady pędów pozostawiamy jeszcze przez jakiś czas na wypadek wystąpienia nagłych przymrozków. Zimowe okrycia (agrowłókniny, maty słomiane) warto także mieć "pod ręką" w razie powrotu przymrozków.

Przytnij rośliny

Wykonujemy cięcie prześwietlające drzewek owocowych, które polega na wycięciu kilku lub kilkunastu pędów w taki sposób, aby do środka korony lepiej dochodziło światło i powietrze. Skracamy lub usuwamy nadmiernie zagęszczone pędy jabłoni, grusz, czy śliw. Przy okazji usuwamy z pędów zaschnięte owoce (tzw. mumie) porażone w poprzednim sezonie przez choroby lub szkodniki. Przycinamy krzewy ozdobne, które będą kwitły na pędach tegorocznych (np. budleje). Krzewy kwitnące wiosną (wierzby, forsycje) przycinamy dopiero po ich przekwitnięciu. Można rozpocząć cięcie iglaków – przede wszystkim pędy, które zostały uszkodzone w czasie zimy. Rany powstałe po cięciu należy posmarować maścią ogrodniczą, która zwiera środek grzybobójczy.

Zadbaj o trawnik

Przystępujemy do pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika – wygrabiamy filc, suchą trawę i liście. Może okazać się konieczne przeprowadzenie aeracji, czyli napowietrzenia trawnika. Wykonujemy ją aeratorem lub poprzez nakłuwanie darni widłami. Bardzo istotne jest wałowanie darni. Zabieg ten polega na dociśnięciu walcem kęp trawy, które z powodu zamarzania i odmarzania gleby zostały wypchnięte ponad powierzchnię gruntu. Uzupełniamy ubytki trawy. Wysiewamy nasiona na spulchnioną ziemię, a następnie przykrywamy cienką warstwą ziemi, wałujemy i regularnie podlewamy. Od marca możemy także zakładać trawnik.

Źródło: Bricomarché z pasją / Youtube

 

 

Wykonaj pierwsze nawożenie

Najlepiej zastosować w tym celu nawozy wieloskładnikowe bogate w azot, które pobudzą wzrost roślin. Można także użyć nawozów wolnodziałających. Do konkretnych grup roślin warto dobrać nawozy przeznaczone specjalnie dla nich np. nawozy do iglaków, do róż. Pamiętajmy, aby nawozy stosować zgodnie z instrukcją producenta, aby składniki pokarmowe zostały jak najlepiej przyswojone przez rośliny.

Wysiej nasiona

Wysiewamy nasiona warzyw i kwiatów ozdobnych do doniczek i rozsadników. Warzywa takie jak np.: brokuły, kalafior, kalarepa, kapusta, por, seler, sałata uprawia się z rozsady. Rozsady można kupić w sklepie ogrodniczym albo wyhodować samemu.

Można także przystąpić do wysiewania do doniczek i skrzynek balkonowych nasion niektórych roślin ozdobnych – t.j. aksamitki, astry chińskie, cynie, floksy, lewkonie, lwia paszcza, niecierpek Waleriana, portulaka, werbena, zatrwian.

Z początkiem maja rozpoczynamy wysiewanie nasion roślin jednorocznych (nasturcja, maciejka, lewkonia, nagietek) do gruntu. Ze względu na ryzyko wystąpienia przymrozków, siew najbezpieczniej jest przeprowadzić w drugiej połowie maja.

Co robić w ogrodzie wiosną

Fot: iBulb, EugenesDIYDen, congerdesign, PascalVorx, MabelAmber, konceptkasprzak/Pixabay

Posadź rośliny

W momencie gdy gleba rozmarznie i ogrzeje się od słońca, możemy przystąpić do sadzenia roślin. Miejsce, w którym zamierzamy posadzić nowe drzewa bądź krzewy, należy dokładnie odchwaścić, oczyścić i nawieźć. Podłoże należy przekopać i wyrównać, a świeżo posadzoną roślinę trzeba obficie podlać.

Sadzimy rośliny z gołym korzeniem (do połowy kwietnia). Termin sadzenia roślin balotowanych (z bryłą korzeniową owiniętą tkaniną jutową) upływa z końcem miesiąca. Po umieszczeniu roślin w gruncie należy silnie przyciąć gałęzie, wokół pnia usypać misę i podlewać raz na 3-4 dni.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Podziwiaj wiosenne kwiaty

Już od początku marca w ogrodzie pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty, z każdym dniem przybywa ich coraz więcej. Zdecydowanie królują rośliny cebulowe kwitnące wiosną – t.j. tulipany, krokusy, narcyzy, hiacynty i szafirki. Po nich cały ogród zapełnia się kolorami kwitnących kwiatów i krzewów.

Uważaj na przymrozki

W połowie maja (od 12 do 14 maja) pogoda często płata nam figla. Wtedy często pojawiają się spóźnione wiosenne przymrozki. Te chłodniejsze dni przypadają w męskie imieniny – stąd też mają imiona: Pankracy, Serwacy, Bonifacy – zimni ogrodnicy. 15 maja to natomiast zimna Zośka – nazwa ta również pochodzi od imienia osoby obchodzącej imieniny. Po zimnej Zośce nie powinno być już przymrozków.

Źródło: Bricomarché z pasją / Youtube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: popovaraissa / Pixabay oraz iBulb

KALENDARZ OGRODNIKA

 

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Co należy zrobić na początku wiosny w ogrodzie?

  Rozpocząć porządki, w tym grabienie liści, przekopywanie ziemi, usuwanie chwastów oraz zdejmowanie zimowych okryć z roślin.
 • Jak prawidłowo przycinać rośliny wiosną?

  Wykonać cięcie prześwietlające drzewek owocowych i przyciąć krzewy ozdobne, które kwitną na pędach tegorocznych, a także iglaki uszkodzone zimą.
 • Jakie działania pielęgnacyjne należy przeprowadzić na trawniku?

  Przeprowadzić aerację, wałowanie oraz, w razie potrzeby, dosiew trawy, aby przygotować trawnik do nowego sezonu.
 • Kiedy i jak nawozić ogród wiosną?

  Stosować nawozy wieloskładnikowe bogate w azot oraz nawozy wolnodziałające, dostosowane do konkretnych grup roślin.
 • Jakie nasiona można wysiewać wiosną i kiedy to robić?

  Wysiewać nasiona warzyw i kwiatów ozdobnych do doniczek i rozsadników, a od początku maja rozpocząć wysiewanie nasion roślin jednorocznych do gruntu.
 • Jakie są wskazówki dotyczące sadzenia roślin wiosną?

  Sadzić rośliny z gołym korzeniem do połowy kwietnia i rośliny balotowane do końca miesiąca, dbając o odpowiednie przygotowanie gleby i nawodnienie.
 • Jakie kwiaty pojawiają się w ogrodzie na wiosnę?

  Pierwsze wiosenne kwiaty, takie jak tulipany, krokusy, narcyzy, hiacynty i szafirki, które zwiastują nadejście nowego sezonu.
 • Jak zabezpieczyć ogród przed wiosennymi przymrozkami?

  Być gotowym do ponownego okrycia roślin w razie nagłych przymrozków, szczególnie w okresie zimnych ogrodników i zimnej Zośki.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Co robić wiosną w ogrodzie? | Praktyczne porady i lista prac do zrobienia
Co robić wiosną w ogrodzie? | Praktyczne porady i lista prac do zrobienia
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość

21-04-2021 17:21

Kto to czyta???

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl