Werbena ogrodowa (Verbena × hybrida) to roślina z licznej rodziny werbenowatych (Verbenaceae). Roślina nie występuje w środowisku naturalnym. Jest bardzo popularna w uprawie doniczkowej oraz często spotykana na rabatach kwietnych.
Wygląd werbeny ogrodowej
To bylina, która w Polsce ze względu na klimat uprawiana jako roślina jednoroczna. W zależności od odmiany, może mieć pokrój wzniesiony lub płożący i osiąga wysokość 20-45 cm. Liście są podłużne lub jajowate, a łodygi owłosione.
Werbena ogrodowa kwitnie od czerwca, a kwiaty mogą utrzymywać się nawet do października. Roślina tworzy duże, pachnące grona kwiatów o barwie białej, żółtej, różowej, czerwonej lub fioletowej.
Wymagania i uprawa werbeny ogrodowej
Roślina preferuje stanowiska ciepłe i nasłonecznione, ale z powodzeniem znosi również mniej korzystne warunki (chłody, deszcze i nieosłonięte miejsca) o ile nie są długotrwałe. Werbena jest tolerancyjna względem gleby i podłoża, chociaż najlepiej rośnie, gdy są one przepuszczalne, lekkie, próchnicze, bogate w składniki pokarmowe, o odczynie pH od obojętnego do lekko kwaśnego. Nie jest mrozoodporna.
Werbenę ogrodową sadzi się od maja. Najlepsza jest rozstawa 20-30 cm. W przypadku sadzenia w pojemnikach warto zastosować większe donice, co sprawi, ze roślina szybko się rozrośnie i będzie mogła obficiej rosnąć.
Werbenę rozmnaża się przez wysiew nasion. Należy je wysiewać w lutym lub marcu do inspektu, zaś sadzonki na miejsce stałe wysadza się po ostatnich wiosennych przymrozkach. W dobrych warunkach roślina może dawać samosiew.
Pielęgnacja werbeny ogrodowej
Tak jak większość roślin, które zdobią balkony i tarasy, werbena ogrodowa musi być regularnie podlewania i nawożona. Dla roślin kwitnących wybieramy nawozy bogate w fosfor i potas.
Kwitnienie można przedłużyć odcinając, czyli usuwając obumarłe kwiaty werbeny.
Szkodniki i choroby werbeny ogrodowej
Werbeny są chętnie zjadane przez ślimaki i należy je przed nimi chronić. Z chorób najczęściej występującą jest szara pleśń pojawiająca się początkowo u podstawy łodyg i nie usunięta w porę może szybko rozprzestrzenić się i mocno osłabić roślinę.
Zastosowanie werbeny ogrodowej
Werbena ogrodowa ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Należy do TOP 10 najpopularniejszych kwiatów na rabaty oraz jest chętnie sadzona w pojemnikach na balkonach i tarasach. Roślina doskonale sprawdza się na skalniakach i jest jedną z podstaw słonecznych ogrodów preriowych.
Popularne odmiany i gatunki werbeny
Werbena ogrodowa posiada wiele odmian podzielonych na grupy. Trzy główne to:
- Grandiflora – grupa, do której należą rośliny wysokie (do 50 cm) oraz posiadające duże kwiatostany. Przykładowe odmiany: 'Bampton' (fioletowo-różowe kwiaty);
- Compacta – odmiany karłowe, osiągające maksymalnie 30 cm wys.. Przykładowe odmiany: 'Magda' (amarantowe kwiaty), 'Wiesia' (jasno fioletowe kwiaty), 'Bicolor Rose' (w dwóch odcieniach różu), 'Lime' (limonowo-białe kwiay), 'Peaches & Cream' (pastelowe koralowo-kremowe);
- Compacta Nana – najniższe rośliny z werben, dorastające do 15 cm. wysokości. Przykładowe odmiany: 'Scarlet' (czerwone kwiaty).
Oprócz werbeny ogrodowej, która jest wynikiem krzyżowania różnych roślin, warto znać kilka innych znanych i lubianych werben. Są to np.:
- werbena patagońska (Verbena bonariensis) – do 1,5 wysokości, lawendowe kwiaty zdobią roślinę od połowy lata do przymrozków;
- werbena kanadyjska (Verbena canadensis) – 20-40 cm wysokości, typowe kwiaty są koloru amarantowego i kwitną od czerwca do września;
- Werbena krzaczasta (Verbena hastata) – osiągająca wysokość do 120 cm, kwitnie od lipca aż do września, dobre zimuje;
- werbena pospolita (Verbena officinalis) – ten gatunek nie ma dużych walorów ozdobnych ale warto go znać, ponieważ to jedyna werbena występująca w Polsce w stanie dzikim.
Gdzie kupić werbenę ogrodową?
Werbenę ogrodową w formie wyrośniętej rośliny można kupić w wielu punktach sprzedających kwiaty sezonowe. Jeśli jednak chcemy wyhodować własne rośliny, warto kupić nasiona. Są one dostępne również w sklepach internetowych, np.:
Zdjęcie tytułowe: "Verbena"/Rino Porrovecchio/CC BY-SA 2.0, Jwitos/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons, Beverly Buckley/Pixabay, Goran Horvat/Pixabay