Werbena ogrodowa (Verbena hybrida) to bylina (w Polsce ze względu na klimat uprawiana jako roślina jednoroczna) należąca do rodziny werbenowatych (Verbenaceae). Roślina nie występuje w środowisku naturalnym, jest za to popularna w uprawie.

Werbena ogrodowa na balkon i taras

W zależności od odmiany, werbena ogrodowa ma pokrój wzniesiony lub płożący i osiąga wysokość 20 - 45 cm. Liście są podłużne lub jajowate a łodygi owłosione. Największą zaletą są jednak kwiaty, które pojawiają się w czerwcu i dekorują roślinę nawet do października.

Werbena tworzy duże, pachnące grona o barwie białej, żółtej, różowej, czerwonej lub fioletowej.

Uprawa werbeny ogrodowej

Roślina preferuje stanowiska ciepłe i nasłonecznione, ale z powodzeniem znosi również mniej korzystne warunki (chłody, deszcze i nieosłonięte miejsca).

Jest tolerancyjna względem podłoża, chociaż lubi gleby przepuszczalne, lekkie, bogate w składniki pokarmowe. W uprawie na balkonie lub tarasie warto zastosować dość duże pojemniki.

Nasiona można wysiewać w lutym lub marcu do inspektu - zaś sadzonki na miejsce stałe wysadza się w maju. Roślina powinna być regularnie podlewania i nawożona. Kwitnienie można przedłużyć uszczykując przekwitłe kwiatostany.

W czasie wilgotnego lata werbena może być atakowana przez mączniaka (biały nalot).

Zastosowanie werbeny ogrodowej

Ze względu na niewielkie wymagania i długi okres kwitnienia werbena jest chętnie sadzona zarówno w pojemnikach - na balkony i tarasy - jak i w gruncie na rabaty oraz obwódki.

Zdjęcie tytułowe: Alexas_Fotos / Pixabay