Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany

Werbena patagońska (Verbena bonariensis) to roślina jednoroczna (w naszym klimacie) należąca do rodziny werbenowatych (Verbenaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Południowej. Posiada wzniesiony pokrój - wytwarza sztywne, słabo rozgałęzione łodygi.

Osiąga 80-100 cm wysokości. Liście są wąskie o lancetowatym kształcie. Werbena kwitnie przez całe lato aż do późnej jesieni. Kwiaty mają liliową barwę.

Wymagania i uprawa

Roślina preferuje stanowiska słoneczne - wtedy najobficiej kwitnie. Optymalne w uprawie są gleby piaszczyste, ewentualnie piaszczysto-gliniaste o odczynie obojętnym lub zasadowym. Nasiona wysiewa się pod koniec zimy (w pomieszczeniu).

Gatunek jest wytrzymały na suszę. W okresie bezdeszczowym warto okazy jednak podlewać - to gwarantuje obfite kwitnienie. Od wiosny do lata zaleca się stosować sporadycznie nawożenie (1-2 razy w sezonie). Roślina jest dość odporna na choroby i szkodniki.

Zastosowanie

Werbena patagońska to oryginalny gatunek wykorzystywany do tworzenia wysokich rabat. Ze względu na charakterystyczny wygląd nadaje ogrodowi dzikiego charakteru. W szczególności dobrze prezentuje się w ogrodach naturalistycznych, wiejskich i angielskich. Werbena nadaje się do uprawy w gruncie oraz w pojemniku (wtedy można prowadzić ją jako bylinę). 

Polecane odmiany

  • 'Little One' – odmiana karłowa


Zdjęcia: Pixabay