Co posadzić na rabacie? Top 10 najpopularniejszych kwiatów
Oferta kwitnących roślin ogrodowych jest niezwykle bogata, dlatego można się w niej pogubić i dokonać złych wyborów. Największym ryzykiem obarczone są niezbyt popularne i rzadko uprawiane gatunki, dlatego jeśli chcemy uniknąć kłopotów, lepiej wybierzmy rośliny dobrze znane i często spotykane w ogrodach.
⯅ Aksamitki (Tagetes)
Jak wyglądają?
Od wielu lat w ścisłej czołówce niezawodnych kwiatów rabatowych znajdują się mało wymagające i łatwe w uprawie aksamitki. Ich wielką zaletą jest długi okres kwitnienia, rozpoczynający się późną wiosną i kończący wraz z pierwszymi przymrozkami. Nie bez znaczenia jest także ogromne bogactwo odmianowe, pozwalające na uprawę zarówno roślin niskich i krzaczastych jak i wysokich i strzelistych. Aksamitki dostępne są też w różnych kolorach (kremowe, żółte, pomarańczowe, brązowe, dwukolorowe) i mogą posiadać różną budowę (pojedyncze, półpełne lub pełne) oraz wielkość kwiatów (kwiatostany bardzo drobne, średnie lub duże i okazałe). Do najpopularniejszych gatunków należą: aksamitki wyniosłe (rośliny osiągają od 30 do 90 cm. wys. i posiadają duże kwiaty), aksamitki rozpierzchłe (średnie kwiaty, wysokość ok. 20-40 cm.) oraz aksamitki wąskolistne (kwiaty drobne, liczne, rośliny osiągają ok. 20-30 cm. i tworzą gęste kępy).
Jak dbać?
Rośliny dobrze rosną na każdej typowej glebie ogrodowej i nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Preferują stanowiska słoneczne i wilgotne podłoża, ale zniosą też półcień i poradzą sobie z przejściową suszą.
⯅ Begonie (Begonia)
Jak wyglądają?
Kolejną popularną rośliną rabatową jest begonia. Do najpopularniejszych gatunków uprawianych w ogrodach należy begonia stale kwitnąca (drobne, liczne kwiaty w kolorach białych, różowych i czerwonych, rośliny dobrze rosną na stanowiskach słonecznych i półcienistych) oraz begonia bulwiasta (kwiaty duże, pełne, białe, żółte, pomarańczowe, czerwone i dwubarwne, rośliny preferują cień i półcień).
Jak dbać?
Ma ona jednak nieco wyższe wymagania od aksamitki i jest nieco trudniejsza w uprawie. Begonie preferują stanowiska półcieniste oraz umiarkowanie wilgotne, żyzne, próchnicze podłoża. W pełnym słońcu ich liście łatwo ulęgają poparzeniu, a na wilgotnym podłożu rośliny często chorują lub gniją. Begonie to rośliny sezonowe, kwitnące od wiosny do późnej jesieni.
⯅ Pelargonia rabatowa (Pelargonium zonale)
Jak wygląda?
Niezwykle popularną rośliną rabatową jest także pelargonia rabatowa, do niedawna kojarzona głównie ze skrzynkami balkonowymi. Jej duże, barwne kwiatostany zdobią roślinę od wiosny do późnej jesieni i mogą mieć różne kolory (białe, kremowe, różowe, czerwone i dwubarwne).
Jak dbać?
Obecnie coraz częściej jednak pojawia się także na rabatach, gdyż jest nie tylko bardzo dekoracyjna, ale też wytrzymała i mało wymagająca. Na zimę kwiaty można wykopać i przechować do wiosny w chłodnym pomieszczeniu.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
⯅ Werbena ogrodowa (Verbena hybrida)
Jak wygląda?
Dużą popularnością wśród kwiatów rabatowych, cieszy się także werbena ogrodowa, która podobnie jak pelargonia do niedawna kojarzona była głównie ze skrzynkami balkonowymi. Pora kwitnienia werbeny rozpoczyna się późną wiosną, a kończy wraz z pierwszymi przymrozkami, dlatego przez cały sezon można cieszyć się jej bajecznie kolorowymi kwiatami (czerwone, białe, różowe, fioletowe, pomarańczowe, dwubarwne).
Jak dbać?
Roślina nie ma szczególnych wymagań uprawowych, chociaż preferuje miejsca słoneczne. Urośnie na każdej typowej glebie ogrodowej, ale nie znosi suszy, dlatego powinna być uprawiana na podłożu dość wilgotnym.
⯅ Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)
Jak wygląda?
Niezwykle popularną rośliną nadającą się na kwiatowe rabaty jest także szałwia błyszcząca. Podobnie jak poprzednie gatunki, szałwia zdobi ogrody od wiosny do późnej jesieni i posiada wiele interesujących odmian o kwiatach czerwonych, bordowych, fioletowych, różowych, a nawet kremowych i dwubarwnych.
Jak dbać?
Roślina preferuje stanowiska półcieniste i żyzne, próchnicze, stosunkowo wilgotne podłoża, ale poradzi sobie też w słońcu, o ile będzie systematycznie nawadniana.
⯅ Niecierpki (Impatiens)
Jak wyglądają?
Od wielu lat wśród roślin rabatowych dużą popularnością cieszą się też niecierpki. Ich urocze kwiaty, u wielu odmian przypominające wyglądem miniaturowe róże, zdobią rośliny od czerwca aż do późnej jesieni. W zależności od gatunku i odmiany, mogą mieć barwę białą, kremową, różową, czerwoną, bordową, liliową lub fioletową. Do najpopularniejszych gatunków należą: niecierpek Walleriana, niecierpek nowogwinejski oraz niecierpek balsamina.
Jak dbać?
Niecierpki należą do roślin stosunkowo łatwych w uprawie, chociaż ich wymagania są dość wysokie. Rośliny oczekują jasnego lub półcienistego stanowiska oraz bardzo żyznej, próchniczej, wilgotnej, ale przepuszczalnej gleby. Nie tolerują pełnego słońca (z wyjątkiem odmian tolerancyjnych), a także przesuszenia lub zalewania podłoża.
⯅ Żeniszek meksykański (Ageratum haustonianum)
Jak wygląda?
Projektując kwiatowe rabaty, nie można zapomnieć także o żeniszku meksykańskim, który od lat cieszy się niesłabnąca popularnością. Jego delikatne, pierzaste kwiaty, pojawiają się na pędach w czerwcu i zdobią roślinę aż do przymrozków. Zwykle mają barwę jasnoniebieską, ale są też dostępne odmiany o kwiatach różowych, ciemnoniebieskich, liliowych i białych.
Jak dbać?
Żeniszki bujnie kwitną wyłącznie na stanowiskach słonecznych oraz na glebach żyznych, przepuszczalnych i dość wilgotnych.
⯅ Nasturcja większa (Tropaeolum majus)
Jak wygląda?
Wśród popularnych kwiatów rabatowych, swoje miejsce zajmuje też nasturcja większa, której urocze kwiaty, pojawiają się na pędach od późnej wiosny do późnej jesieni.
Jak dbać?
Nasturcja jest rośliną łatwą w uprawie, ale jeśli ma obficie kwitnąć, musi być sadzona na stanowisku słonecznym. Roślina będzie dobrze rosła na każdej, nawet dość słabej glebie ogrodowej, pod warunkiem, że nie będzie miała zbyt mokro.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
⯅ Heliotrop peruwiański (Heliotropium arborescens)
Jak wygląda?
W ostatnich latach dużą popularnością wśród miłośników kwiatów rabatowych cieszy się także heliotrop peruwiański. Ta urocza, okazała roślina, od lipca do jesieni rozwija na szczytach pędów duże, baldachowate kwiatostany, złożone z mnóstwa drobnych kwiatków w liliowym, niebieskim lub fioletowym kolorze. Ich dodatkową zaletą jest delikatny, ale bardzo przyjemny aromat, który można wyczuć szczególnie w godzinach popołudniowych.
Jak dbać?
Heliotrop jest niewątpliwie piękną, ale też dość wymagającą rośliną. Aby bujnie kwitł, musi mieć zapienione ciepłe i słoneczne stanowisko oraz żyzną, próchniczą, wilgotną, ale przepuszczalną glebę (źle znosi przelewanie).
⯅ Lawenda (Lavandula)
Jak wygląda?
Podobnie jak heliotrop, niezwykłą popularnością wśród kwiatów rabatowych cieszy się także lawenda wąskolistna oraz jej kuzynki – lawenda francuska (L. stoechas) i pośrednia (L. intermedia). Ta niewielka krzewinka kwitnie wprawdzie dość krótko (VII-VIII, czasem powtarza kwitnienie jesienią), ale za to posiada piękny aromat i śródziemnomorski urok.
Jak dbać?
Nie jest też trudna w uprawie, choć oczekuje słonecznego i ciepłego stanowiska oraz bardzo przepuszczalnego, lekkiego i umiarkowanie wilgotnego podłoża. Jest rośliną wieloletnią, w przeciwieństwie do bardzo popularnej lawendy francuskiej – która w naszym kimacie nie zimuje w gruncie.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: photocreate/Fotolia, zdjęcia w tekście: Kate Field/Flickr/CC BY 2.0, TANAKA Juuyoh/Flickr