Begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida) to roślina wieloletnia nie zimująca w gruncie (bylina) należąca do rodziny begoniowatych (Begoniaceae). Rośliny objęte tą nazwą powstały w wyniku krzyżowania wielu gatunków pochodzących z Ameryki Południowej, a także z Andów.

Ze względu na cechy morfologiczne begonię bulwiastą dzielimy na: begonię bulwiastą wielkokwiatową (Begonia x tuberhybrida grandiflora), begonię bulwiastą drobnokwiatową (Begonia x tuberhybrida multiflora) i begonię bulwiastą o zwisłych pędach (Begonia x tuberhybrida pendula flore pleno).

Begonia bulwiasta osiąga około 30 cm wysokości. Jej łodygi są wzniesione i mięsiste, wyrastają z bulwy o nerkowatym kształcie. Liście begonii są bardzo charakterystyczne, o kształcie sercowato-lancetowatym, u nasady nierówne i na całej powierzchni ząbkowane. Kwiaty pojawiają się w górnej części pędu, wyrastają z kątów liści. Są duże i pięknie wybarwione. Występują w szerokiej gamie kolorów i różnym układzie płatków.

Begonia bulwiasta kwitnie od maja do później jesieni, a zimą przechodzi okres spoczynku.

Warunki uprawy begonii bulwiastej

Najlepiej rośnie w glebie żyznej i przewiewnej. Wszystkie begonie oprócz drobnokwiatowej (preferuje stanowisko słoneczne) lubią stanowiska nieco zacienione.

W okresie wzrostu i kwitnienia rośliny nawozi się nawozami mineralnymi. Należy unikać jednostronnego nawożenia azotem - rośliny rosną bujnie, ale słabiej kwitną i bulwy źle się przechowują w zimie.

Podlewanie umiarkowane, częściej w czasie suszy. Nie zalewać korzeni i nie spryskiwać liści.

Bulwy begonii wykopujemy z ziemi po pierwszych przymrozkach. Lekko przesuszamy bulwę i oczyszczamy z resztek. Bulwy najlepiej przechowywać obsypane piaskiem lub torfem w pomieszczeniu gdzie temp. waha się w granicach 7-12ºC.

Rozmnażanie begonii bulwiastej

Hodowcy begonię rozmnażają generatywnie, ale na własne potrzeby stosujemy rozmnażanie wegetatywne - polega ono na sadzonkowaniu wybijających pędów. Najczęściej w drugiej połowie grudnia lub w styczniu, wybiera się zdrowe dobrze wyrośnięte bulwy i sadzi płytko w pojemnikach i pozostawia do chwili wybicia pędów. Z tych pędów wykonuje się sadzonki. Sadzonki potrzebują około 3 tygodnie na ukorzenienie się.

Zastosowanie begonii bulwiastej

Begonia bulwiasta polecana jest do sadzenia w donicach, pojemnikach, skrzynkach balkonowych oraz do aranżacji wnętrz jako doniczkowa roślina kwitnąca. Dzięki ogromnej liczbie kolorów kwiatów, begonia jest doskonała do różnego rodzaju kompozycji. Odmiany pełnej i wielkokwiatowej nie polecamy do sadzenia na rabatach, gdyż długotrwałe deszcze mogą im zaszkodzić.

fot. wikipedia.org

Załóż ogród w Twoim ulubionym kolorze
żółty kwiat fot. Marisa04 - Pixabay.com pomarańczowy kwiat fot. PublicDomainPictures czerwony kwiat fot. Pezibear - Pixabay.com
różowy kwiat fot. Filio - Pixabay.com niebieski kwiat fot. skeeze - Pixabay.com biały kwiat fot. schuger - Pixabay.com
Kliknij na kolor i zobacz listę kwiatów.