Begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida) to gatunek byliny należącej do rodziny begoniowatych (Begoniaceae). Rośliny objęte tą nazwą powstały w wyniku krzyżowania wielu gatunków pochodzących z Ameryki Południowej, a także z Andów. W Polsce nie zimują w gruncie.

Ze względu na cechy morfologiczne begonię bulwiastą dzielimy na:

  • begonię bulwiastą wielkokwiatową (Begonia x tuberhybrida grandiflora),
  • begonię bulwiastą drobnokwiatową (Begonia x tuberhybrida multiflora) i
  • begonię bulwiastą o zwisłych pędach (Begonia x tuberhybrida pendula flore pleno).

Łodygi begonii bulwiastej są wzniesione i mięsiste, wyrastają z bulwy o nerkowatym kształcie. Liście begonii są bardzo charakterystyczne – o kształcie sercowato-lancetowatym, u nasady nierówne i na całej powierzchni ząbkowane.

Kwiaty pojawiają się w całej, górnej części pędu, wyrastając z kątów liści. Są duże i pięknie wybarwione – występują w szerokiej gamie kolorów i różnym układzie płatków.

Uprawa i wymagania

Najlepiej rośnie w glebie żyznej i przewiewnej – uniwersalnej ziemi torfowej. Wszystkie begonie oprócz drobnokwiatowej (która preferuje stanowisko słoneczne) lubią stanowiska nieco zacienione. Podlewanie umiarkowane. Nie należy zalewać korzeni i zraszać liści.

W okresie wzrostu i kwitnienia rośliny powinniśmy nawozić nawozami mineralnymi. Należy unikać jednostronnego nawożenia azotem – rośliny rosną wtedy bujnie, ale słabiej kwitną oraz bulwy źle się przechowują w zimie. Przekwitłe kwiaty można usuwać.

Polecany produkt
9,99 PLN
Zapewnia bujne kwitnienie oraz powstawanie nowych pąków kwiatowych. Wygodna w użyciu butelka z dozownikiem.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie

Begonia bulwiasta należy do roślin, których bulwy wykopujemy z ziemi na zimę. Robimy to po pierwszych przymrozkach, lekko przesuszamy i oczyszczamy z resztek. Następnie bulwy najlepiej przechowywać obsypane piaskiem lub torfem w pomieszczeniu gdzie temp. waha się w granicach 7-12ºC.

Hodowcy begonię rozmnażają generatywnie, ale na własne potrzeby stosujemy rozmnażanie wegetatywne – przez podział bulw begonii lub przez sadzonki liściowe.

To drugie wykonuje się zimą – najczęściej w drugiej połowie grudnia lub w styczniu, wybiera się zdrowe dobrze wyrośnięte bulwy i sadzi płytko w pojemnikach. Pozostawiamy je do chwili wybicia pędów liści, z których robimy sadzonki. Sadzonki liściowe potrzebują około 3 tygodni na ukorzenienie się.

Zastosowanie

Begonia bulwiasta polecana jest do sadzenia w donicach, pojemnikach czy skrzynkach balkonowych, oraz do aranżacji wnętrz jako doniczkowa roślina kwitnąca. Odmiany pełnej i wielkokwiatowej nie polecamy do sadzenia na rabatach, gdyż długotrwałe deszcze mogą im zaszkodzić.


Zdjęcia tytułowe: "Malvern Autumn Show 2015"/KathrynW1/CC BY-ND 2.0, "R1160190.JPG"/coloredby/CC BY 2.0, zbuhdalu, JoaoBOliver/Pixabay