Skąd pochodzą begonie? Które gatunki są najpopularniejsze?
Begonie (Begonia) rosną w lasach deszczowych w Azji, Afryce i Ameryce. Istnieje około 1000 odmian należących do rodziny begoniowatych (Begoniaceae).
Historia W 1690 roku francuski mnich i botanik, Charles Plumier, nadał nazwę "begonia" na cześć Michela Bégona (1638-1710) – zwierzchnika Santo Domingo i gubernatora Kanady oraz zwolennika nauk botanicznych.
Begonia zimowa (wyniosła) (Begonia elatior) i królewska (Begonia rex) są uprawiane jako domowe rośliny doniczkowe, a pozostałe begonie są klasyfikowane jako rośliny ogrodowe.
Najbardziej znane z kwitnących są begonie wyniosłe: o kwiatach pojedynczych, półpełnych lub pełnych, zebrane w grupie Elatior. Nowością na rynku jest grupa Bodinia, z dodatkowymi pełnymi kwiatami i podwijającymi się liśćmi. Bożonarodzeniowe klasyki pochodzą z grupy Lorraine Group – mają mniejsze kwiaty i przewieszający się pokrój. Begonie królewskie wyróżniają piękne kolory i kształt liści. Także begonia Bowera jest powszechnie znaną rośliną doniczkową.
Pielęgnacja begonii w domu
- Stanowisko
Begonie potrzebują jasnego miejsca w domu oraz słonecznego w ogrodzie. Zapewnij begoniom stałą temperaturę – nie mogą być narażone na jej gwałtowne zmiany i przeciągi. Nie umieszczaj roślin w pobliżu źródeł etylenu (warzywa lub owoce), ponieważ powoduje on opadanie pąków kwiatowych. Jeśli pąki lub kwiaty nie otrzymają wystarczająco dużo światła, mogą spaść lub się nie rozwinąć. - Podlewanie
Podlewaj je regularnie – bryła korzeniowa nie może wyschnąć. Jeśli wilgotność gleby jest wysoka, może pojawić się pleśń. - Nawożenie
Co 3 tygodnie dokarmiaj rośliny nawozem, by były zdrowe. - Pielęgnacja
Warto również ostrożnie usuwać przekwitnięte kwiaty i stare liście. - Zakupy
Nie kupuj bardzo małych roślin, zwłaszcza w ciemnych miesiącach.
FILM: Jak dbać o begonię? ABC pielęgnacji begonii w doniczce
Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland