Logo
Logo

Begonia bulwiasta (Begonia × tuberhybrida)

Begonia bulwiasta (Begonia × tuberhybrida) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • Gleba: torfowa, przewiewna, żyzna
 • Kolor kwiatów: wielobarwne
 • Kwiaty: pojedyncze, pełne
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna
 • Pokrój: luźny, krzaczkowaty
 • Wysokość: 30 cm
 • Okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII, IX, X
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: półcień
 • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, tarasy, wnętrza, rabaty, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, balkony
 • Spis treści
  Opis rośliny Podział begonii bulwiastej Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Warto wiedzieć!

  Begonia bulwiasta (Begonia × tuberhybrida) należy do rodziny begoniowatych (Begoniaceae). Gatunek ten powstał w wyniku krzyżowania wielu begonii pochodzących z Ameryki Południowej i Andów. Jest popularną rośliną ozdobną na świecie. W Polsce można ją uprawiać w ogrodach i w pojemnikach na balkonach i tarasach.

  Wygląd begonii bulwiastej

  Begonia bulwiasta jest byliną ale w regionach klimatu umiarkowanego (w tym i w Polsce) uprawia się ją najczęściej jako roślinę sezonową / jednoroczną. Charakteryzuje się niesymetrycznym pokrojem i osiąga ok. 20-30 cm wysokości. Łodygi rośliny są wzniesione (tylko u niektórych odmian zwisające), mięsiste i silnie uwodnione. Liście mają kształt sercowato-lancetowaty, u nasady nierówny oraz są mocno piłkowane. Posiadają krótki ogonek liściowy. Blaszka jest gruba, zwykle ciemno zielona i błyszcząca.

  Begonia bulwiasta kwitnie przez cały sezon – w odpowiednich warunkach jej kwiaty pojawiają się na koniec wiosny i utrzymują do późnej jesieni. Kwiaty pojawiają się w całej, górnej części pędu, wyrastając z kątów liści. Są duże, występują w szerokiej gamie kolorów i różnym układzie płatków (pojedyncze, półpełne, pełne).

  Organami podziemnymi begonii bulwiastej są oczywiście bulwy. Mają one charakterystyczny, spłaszczony, nerkowaty kształt i ciemno-brązowy kolor.

  Podział begonii bulwiastej – 3 grupy

  Ze względu na cechy morfologiczne begonie bulwiaste dzielimy na:

  • begonię bulwiastą wielkokwiatową (Begonia x tuberhybrida grandiflora),
  • begonię bulwiastą drobnokwiatową (Begonia x tuberhybrida multiflora),
  • begonię bulwiastą o zwisających pędach (Begonia x tuberhybrida pendula flore pleno).

  Wymagania i uprawa begonii bulwiastej

  Begonia bulwiasta najlepiej rośnie w glebie żyznej i przewiewnej – uniwersalnej ziemi torfowej. Wszystkie begonie oprócz drobnokwiatowej (która preferuje stanowisko słoneczne) lubią stanowiska nieco zacienione. Nie jest mrozoodporna.

  Begonia bulwiasta jest najczęściej uprawiana w dużych donicach, choć można ją też sadzić do gruntu. Robimy to po ostatnich wiosennych przymrozkach (15 maja).

  Hodowcy rozmnażają begonię z nasion, ale na własne potrzeby stosujemy rozmnażanie wegetatywne – czyli stosujemy podział bulw lub pobierając sadzonki liściowe. To drugie wykonuje się zimą – najczęściej w drugiej połowie grudnia lub w styczniu, wybiera się zdrowe dobrze wyrośnięte bulwy i sadzi płytko w pojemnikach. Pozostawiamy je do chwili wybicia pędów liści, z których robimy sadzonki. Sadzonki liściowe potrzebują około 3 tygodni na ukorzenienie się.

  Pielęgnacja begonii bulwiastej

  Begonia bulwiasta wymaga systematycznego i umiarkowanego podlewania. Nie wolno przesadzać z wodą, ponieważ źle znosi zalewanie korzeni. Begonii również się nie zrasza.

  W okresie wzrostu i kwitnienia begonię nawozimy wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi. Należy unikać obfitego nawożenia azotem – rośliny wykształcają wiele liści i rosną bujnie, ale słabiej kwitną, a bulwy gorzej przechowują w zimie.

  Przekwitłe kwiaty można ścinać. Zabieg ten wzmacnia roślinę i sprawia, że begonia obficie kwitnie.

  Begonię bulwiastą można zimować przez wykopanie bulw z ziemi na zimę. Robimy to po pierwszych jesiennych przymrozkach. Bulwy przechowujemy w piasku (po wcześniejszym lekkim przesuszeniu) i trzymamy w pomieszczeniu, gdzie temp. nie spada poniżej 7 ºC.

  Szkodniki i choroby begonii bulwiastej

  Wśród szkodników mogących się pojawić na begoniach uprawianych w ogrodzie należy wymienić wciornastkiwełnowcemszyce jak też opuchlaki.

  Natomiast choroby grzybowe najczęściej występujące na begoniach to mączniaki oraz szara pleśń. Obie należy zwalczać odpowiednimi fungicydami, gdy tylko zauważymy ich pierwsze objawy, czyli białe naloty lub brązowe, nieregularne plamy na kwiatach i liściach.

  Zastosowanie begonii bulwiastej

  Begonia bulwiasta polecana jest do sadzenia w donicach, pojemnikach czy skrzynkach balkonowych, oraz do aranżacji wnętrz jako doniczkowa roślina kwitnąca. Begonie są też często sadzone w ogrodach i uprawiane jako rośliny jednoroczne.

  Odmiany o kwiatach pełnych i dużych nie lubią deszczy, dlatego źle czują się sadzone w ogrodzie.

  Co jeszcze warto wiedzieć o begonii bulwiastej?

  Zobacz begonię mieszańcową 'Dragon Wing'
  Begonia bulwiasta doniczkową rośliną cebulową 2016 roku


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: 7monarda / AdobeStock, vodolej, nonhanon / Depositphotos, Floradania.dk, zbuhdalu / Pixabay

  Autor
  Begonia bulwiasta
  Begonia bulwiasta
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (8)

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl