Begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida) to gatunek tak zwanej byliny cebulowej należącej do rodziny begoniowatych (Begoniaceae). Rośliny te powstały w wyniku krzyżowania wielu gatunków begonii pochodzących z Ameryki Południowej i Andów. W Polsce są roślinami sadzonymi sezonowo w ogrodach i uprawianymi w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Ze względu na cechy morfologiczne begonie bulwiaste dzielimy na:

  • begonię bulwiastą wielkokwiatową (Begonia x tuberhybrida grandiflora),
  • begonię bulwiastą drobnokwiatową (Begonia x tuberhybrida multiflora) i
  • begonię bulwiastą o zwisłych pędach (Begonia x tuberhybrida pendula flore pleno).

Begonia bulwiasta charakteryzuje się niesymetrycznym pokrojem i osiąga ok. 20-30 cm wysokości. Łodygi rośliny są wzniesione (tylko u niektórych odmian zwisające), mięsiste i silnie uwodnione. Liście mają kształt sercowato-lancetowaty, u nasady nierówny oraz są mocno piłkowane. Posiadają krótki ogonek liściowy. Blaszka jest gruba, zwykle ciemno zielona i błyszcząca.

Organami podziemnymi begonii bulwiastej są oczywiście bulwy. Mają one charakterystyczny, spłaszczony, nerkowaty kształt i ciemno-brązowy kolor.

Begonia kwitnie przez cały sezon – w odpowiednich warunkach jej kwiaty pojawiają się na koniec wiosny i utrzymują do późnej jesieni. Kwiaty pojawiają się w całej, górnej części pędu, wyrastając z kątów liści. Są duże, występują w szerokiej gamie kolorów i różnym układzie płatków (pojedyncze, półpełne, pełne).

Wymagania i uprawa

Najlepiej rośnie w glebie żyznej i przewiewnej – uniwersalnej ziemi torfowej. Wszystkie begonie oprócz drobnokwiatowej (która preferuje stanowisko słoneczne) lubią stanowiska nieco zacienione. Podlewanie umiarkowane. Begonia bulwiasta nie lubi zalewania korzeni i zraszania liści.

W okresie wzrostu i kwitnienia rośliny powinniśmy dokarmiać nawozami mineralnymi. Należy unikać jednostronnego nawożenia azotem – rośliny rosną wtedy bujnie, ale słabiej kwitną oraz bulwy źle się przechowują w zimie. Przekwitłe kwiaty można usuwać.

Polecany produkt
9,99 PLN
Zapewnia bujne kwitnienie oraz powstawanie nowych pąków kwiatowych. Wygodna w użyciu butelka z dozownikiem.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie

Begonia bulwiasta należy do roślin, których bulwy wykopujemy z ziemi na zimę. Robimy to po pierwszych przymrozkach. Po lekkim przesuszeniu i oczyszczeniu z resztek, bulwy obsypujemy piaskiem lub torfem i stawiamy w pomieszczeniu gdzie temp. waha się w granicach 7-12ºC.

Hodowcy rozmnażają begonię z nasion, ale na własne potrzeby stosujemy rozmnażanie wegetatywne – czyli stosujemy podział bulw lub pobierając sadzonki liściowe. To drugie wykonuje się zimą – najczęściej w drugiej połowie grudnia lub w styczniu, wybiera się zdrowe dobrze wyrośnięte bulwy i sadzi płytko w pojemnikach. Pozostawiamy je do chwili wybicia pędów liści, z których robimy sadzonki. Sadzonki liściowe potrzebują około 3 tygodni na ukorzenienie się.

Zastosowanie

Begonia bulwiasta polecana jest do sadzenia w donicach, pojemnikach czy skrzynkach balkonowych, oraz do aranżacji wnętrz jako doniczkowa roślina kwitnąca. Begonie są też często sadzone w ogrodach i uprawiane jako rośliny jednoroczne.

Odmiany o kwiatach pełnych i dużych nie lubią deszczy, dlatego źle czują się sadzone w ogrodzie.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia tytułowe: nonhanon, vodolej/Depositphotos, "Malvern Autumn Show 2015"/KathrynW1/CC BY-ND 2.0, "R1160190.JPG"/coloredby/CC BY 2.0, zbuhdalu, JoaoBOliver/Pixabay