Aby każdego roku móc cieszyć się pięknem ciepłolubnych roślin kwitnących, przez okres zimy musimy przechować je w pomieszczeniu. Zadanie pozornie wydaje się dość łatwe, bo nie jest problemem wykopać rośliny, włożyć je do skrzynki i umieścić w piwnicy, jeśli jednak podczas przechowywania nie zapewnimy im odpowiednich warunków, nie przetrwają do wiosny i nie podejmą wegetacji w kolejnym sezonie.
W nieodpowiedniej temperaturze lub przy złej wilgotności, ich bulwy, cebule, kłącza i korzenie mogą zacząć chorować, gnić lub zasychać, a nawet zamierać! Zanim więc jesienią przeniesiemy nasze kwiaty z ogrodu do przechowalni, powinniśmy dowiedzieć się, jakich warunków potrzebują.
Ciepłolubne kwiaty cebulowe
Do najpopularniejszych, ciepłolubnych roślin ozdobnych, które nie mogą pozostać na zimę w gruncie należą min.:
- acidantera,
- begonia bulwiasta,
- cantedeskia,
- dalia ogrodowa,
- eukomis,
- krokosmia,
- mieczyk ogrodowy,
- paciorecznik ogrodowy (kanna),
- jaskier azjatycki,
- nerina,
- lilia orientalna,
- pelargonia rabatowa,
- szczawik czterolistny,
- tygrysówka pawia
- i śniedek wiechowaty.
Cebule (np. eukomis, nerina, lilia orientalna, śniedek), bulwy (np. begonia bulwiasta, dalia, mieczyk, krokosmia, dalia, jaskier azjatycki, szczawik czterolistny) lub kłącza (np. paciorecznik, cantedeskia) należy wykopać jesienią i przechować do wiosny w pomieszczeniu do zimowania. Należy jednak pamiętać, że zarówno termin wykopywania roślin, jak i warunki ich przechowywania, są różne dla różnych gatunków.
Fot. iBulb |
Dowiedz się więcej o uprawie roślin cebulowych |
Wykopywanie roślin na zimę
Z ogrodu do przechowalni jako pierwsze powinny trafić mieczyki, jaskry azjatyckie, szczawiki, lilie orientalne i tygrysówki (wykopywanie od połowy do końca września). Zaraz po nich, rabaty powinny opuścić acidentery i eukomisy (początek października) oraz krokosmie i śniedki (połowa października), a po pierwszych przymrozkach powinny zostać wykopane begonie, dalie i pacioreczniki.
Po wykopaniu roślin, należy dokładnie je przejrzeć i usunąć egzemplarze uszkodzone lub chore. Pozostałe rośliny trzeba na ok. tydzień umieścić w suchym, przewiewnym miejscu, gdzie będą mogły lekko przeschnąć. Następnie należy usunąć z nich resztki ziemi, obsuszone części nadziemne oraz suche korzenie. Oczyszczone bulwy, cebule lub kłącza należy ułożyć pojedynczymi warstwami w ażurowych, płaskich skrzynkach (drewnianych lub plastikowych) i obsypać odpowiednim materiałem (trocinami, torfem, piaskiem). Mniejsze kłącza lub bulwy można też umieścić po kilka sztuk w papierowych torbach i także obsypać torfem (np. jaskry azjatyckie, begonie bulwiaste).
Wyjątek stanowią rośliny o mięsistych korzeniach (np. lilia, eukomis, nerina), które nie mogą przeschnąć więc od razu po wykopaniu i oczyszczeniu z ziemi, powinny zostać osłonięte torfem lub trocinami, w przeciwnym razie ich korzenie szybko wyschną.
Bulwy begonii |
Bulwy mieczyków |
Cebule lilii |
Karpy (kłącza) dalii |
Fot. iBulb |
Przechowywanie roślin cebulowych zimą
W zależności od gatunku, rośliny preferują nieco inny rodzaj materiału okrywowego, dlatego begonie, cantedeskie, krokosmie i tygrysówki i dalie najlepiej okrywać piaskiem, torfem lub trocinami, a eukomisy, mieczyki, lilie orientalne, pacioreczniki i jaskry azjatyckie obsypać torfem lub trocinami.
Poszczególne gatunki oczekują też innej temperatury przechowywania. Najwięcej roślin preferuje zakres temperatur w granicach 5-10°C (min. begonie bulwiaste, dalie, eukomisy, pacioreczniki, mieczyki, jaskry azjatyckie, krokosmie), temperatura w okolicy 5°C będzie natomiast odpowiednia dla tygrysówki, szczawika czterolistnego, lilii i neriny, a temperatura ok. 12-15°C dla śniedka, cantedeskii i acidentery.
Podczas zimowego przechowywania roślin, należy co jakiś czas przeglądać cebule, bulwy i kłącza, sprawdzając ich zdrowotność, gdyż mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe. Jeśli zauważymy jakiekolwiek oznaki choroby, roślinę trzeba natychmiast usunąć, aby nie stanowiła zagrożenia dla pozostałych.
Chorobom przechowalniczym w pewnym stopniu można zapobiec, wykorzystując do przechowywania roślin odkażone pojemniki i podłoża. Profilaktycznie kłącza, bulwy i cebule po wykopaniu można też zaprawić, mocząc w odpowiednim preparacie przeciwgrzybowym (np. Topsin M 500 sc lub ekologiczny Biochikol 020 PC).
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: iBulb