Krokosmia ogrodowa (Crocosmia ×crocosmiiflora syn. Montbretia crocosmiiflora) inaczej cynobrówka lub montbrecja, to bylina bulwiasta należąca do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae). Jest mieszańcem gatunków naturalnie występujących w Afryce wschodniej oraz na Madagaskarze.

Ta bylina osiąga ok. 50-100 cm wysokości i wytwarza bardzo długie, równowąskie lub lancetowate liście. Są one wyraźnie żebrowane i zwężające się w kierunku wierzchołka.

Kwiaty krokosmi są zebrane w kwiatostan typu wiecha. Jest ich od 4 do 20 i są ułożone w stosunku do siebie przeciwstawnie. Rozwijają się systematycznie począwszy od dołu.

Okwiat jest zagiętą rurką (grubą u nasady), która rozwiera się w sześciopłatkowy, gwiazdkowy kształt. Posiada po 3 pręciki. Występuje w intensywnych kolorach, od żółtego i pomarańczowego po ognistą czerwień.

Kwitnie w końcu lata – w sierpniu i wrześniu. Po kwitnieniu większość łodyg pokrywa się ozdobnymi owocami typu torebka.

Wymagania i uprawa

Rośliny te wymagają słonecznych i ciepłych stanowisk. Nie są wymagające co do gleby ale musi być ona dobrze przepuszczalna (dobrze, gdy jest zdrenowana), stale umiarkowanie wilgotna oraz o obojętnym pH.

Krokosmie sadzi się na przełomie kwietnia i maja. Bulwy umieszczamy na głębokości 5-10 cm.

W klimacie umiarkowanym krokosmie wykopuje się w drugiej połowie jesieni, po pierwszych przymrozkach. Następnie je suszymy, oddzielamy pęd od bulwy i przechowujemy w suchym, chłodnym pomieszczeniu (klika stopni powyżej zera).

Zastosowanie

Cynobrówki są uprawiane w Polsce najczęściej jako kwiaty sezonowe. Sadzone na rabatach, dobrze wyglądają w dużych grupach przy innych wyższych kwiatach (np. liliowcach).

Są znane w bukieciarstwie jako bardzo lubiany kwiat cięty do dużych wazonów.

Polecane odmiany

  • 'Carmine Brillant' – kwiaty o żółtej rurce i pomarańczowych płatkach
  • 'George Davison' – zupełnie żółte kwiaty
  • 'Babylon' – bardzo duże, czerwone, żółte w środku kwiaty
  • 'Lucifer' – jedna z najpopularniejszych odmian na świecie
  • 'Météore' – bardzo wiele, pomarańczowo-żółtych kwiatów w kwiatostanie (20+)


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iBulb