Logo
Logo

Wykopywanie i przechowywanie mieczyków, dalii i kanny

Mieczyki, dalie i kanny (pacioreczniki) trzeba wykopać jesienią (po kwitnieniu), oczyścić ich organy podziemne i przechować do kolejnego sezonu. Jest to niezbędne, by nie zmarzły, a w przyszłym roku pięknie zakwitły.

Streszczenie artykułu
Wykopywanie i przechowywanie mieczyków, dalii i kanny to istotny proces, który pozwala na ochronę tych roślin przed zimowymi warunkami atmosferycznymy. Mieczyki, dahlie i kanny są roślinami ciepłolubnymi, które nie przetrwają polskiej zimy w gruncie, dlatego niezwykle ważne jest ich prawidłowe wykopanie i przechowanie. Proces ten powinien rozpocząć się po pierwszych przymrozkach, kiedy liście roślin zaczynają więdnąć. Po wykopaniu, rośliny powinny zostać oczyszczone z ziemi i uschniętych liści, a następnie osuszone. Przechowywanie powinno odbywać się w chłodnym, ale nie zamarzającym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Najlepiej sprawdza się piwnica, gdzie temperatura utrzymuje się na poziomie 5-10 stopni Celsjusza. Rośliny powinny być przechowywane w skrzynkach wypełnionych torfem, piaskiem lub trocinami. W czasie przechowywania ważne jest regularne sprawdzanie stanu roślin i usuwanie ewentualnych oznak pleśni czy gnicia. Przy prawidłowej pielęgnacji, mieczyki, dahlie i kanny przetrwają zimę i wiosną znów będą mogły cieszyć swoim pięknem.
Spis treści
Dlaczego letnie kwiaty trzeba wykopać jesienią? Kiedy wykopywać mieczyki, dalie i kannę? Jak prawidłowo wykopać, oczyścić i osuszyć organy podziemne? Co zrobić, aby bulwy nie zgniły podczas przechowywania? Jak wyglądają bulwy mieczyków? Jak wyglądają karpy dalii? Jak wyglądają kłącza kanny? Jak przechować bulwy, kłącza i karpy do kolejnego sezonu?

Wykopywanie mieczyków, dalii i kanny

Mieczyki, dalie i kanny (pacioreczniki) to jedne z najpiękniejszych roślin ogrodowych kwitnących latem i jesienią. Niestety są bardzo wrażliwe na zimno i nie przetrwałyby zimy w ogrodzie. Dlatego aby móc się nimi cieszyć przez wiele sezonów po kwitnieniu musimy wykopać ich organy podziemne i przechować w chłodnym pomieszczeniu, aby posadzić je na wiosnę.

Kiedy wykopywać mieczyki, dalie i kannę?

  • Bulwy mieczyków – wykopujemy W drugiej połowie września
  • Karpy dalii i kanny (pacioreczników) – wykopujemy tuż po pierwszych przymrozkach

Zobacz także: Kiedy wykopujemy rośliny cebulowe?

Jak wykopywać mieczyki, dalię i kannę: krok po kroku

  1. Delikatnie wykopujemy część podziemną rośliny. Najlepiej użyć do tego celu wideł, wbijając je w pewnej odległości od rośliny i delikatnie podważając, tak aby nie uszkodzić bulw. Lepiej nie używać szpadla bo może przeciąć ukryte pod ziemią kłącza.
  2. Całą karpę delikatnie wyjmujemy i lekko otrząsamy z ziemi.
  3. Odcinamy część nadziemną i pozostawiamy 3-5 cm łodygi (w przypadku mieczyków) oraz 10-15 cm (w przypadku dalii i kanny).
  4. Bulwy i kłącza pozostawiamy w suchym miejscu na kilka godzin aby resztki ziemi obeschły i można było je łatwo usunąć.
  5. Karpy dalii układamy przyciętymi pędami w dół, aby wypłynął z nich sok.

Aby zapobiec chorobom atakującym bulwy i kłącza podczas przechowywania zaprawiamy je, czyli moczymy w wodnym roztworze fungicydu. Jeżeli zauważymy, że któraś z roślin ma uszkodzoną bądź schorowaną część powinniśmy ją usunąć.

Bulwy mieczyków Fot. Emőke Dénes (CC-BY-SA-2.5)/Wikimedia Commons

Bulwy mieczyków

Bulwiasty korzeń dalii
Fot. F. D. Richards/Flickr

Bulwiasty korzeń dalii

Kłącze paciorecznika
Fot. Maja Dumat/Flickr

Kłącze paciorecznika

Jak przechowywać mieczyki, dalie i kanny?

Po kilku dniach, gdy karpy dalii przeschną, umieszczamy w skrzynkach i przysypujemy torfem lub korą. Bulwy mieczyków i karpy kanny przechowujemy w drewnianych skrzynkach wyłożonych gazetą lub w papierowych torebkach w miejscu suchym, przewiewnym i chłodnym (5-10 ºC – temperatura nie może spaść poniżej!).

Pamiętajmy aby przyczepić kartki lub etykiety z nazwami odmiany i kolorem kwiatów – dzięki temu będzie nam znacznie łatwiej zaplanować nasadzenia w kolejnym sezonie.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Emőke Dénes / Wikimedia Commons, F. D. Richards, Maja Dumat, F. D. Richards / Flickr, 

Autor
Wykopywanie i przechowywanie mieczyków, dalii i kanny
Wykopywanie i przechowywanie mieczyków, dalii i kanny
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (13)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

10-11-2019 21:08

Jeśli w altance temperatura spada poniżej 0 stopni, to niestety nie można tam przechowywać cebulek i bulw letnich kwiatów. Jeśli nie ma Pan innych warunków to pozostaje przechowywanie w lodówce. Choć z początku wydaje się to dość "dziwne", to przecież cebulki i bulwy potrzebują ...

Gość Janusz

23-10-2019 09:56

Witam.Jestem działkowcem od kilku lat.Co roku jesienią mam problem z przechowywaniem bulw kwiatowych takie jak dalia,begonia kanna.Mieszkam w bloku,gdzie praktycznie nie ma warunków do przezimowania w/w bulw bo w domu jak i w piwnicy jest za ciepło.Oczywiście altanka ogrodnicza jest ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl