Logo
Logo
18
Okazje

Dalie pomponowe – uprawa i odmiany

Każdy ogród prezentuje się wyjątkowo tylko wtedy, gdy są w nim posadzone urocze kwiaty. Niesamowitą ozdobą ogrodowych rabat są dalie pomponowe. Te popularne rośliny zwane powszechnie georginiami, są łatwe w uprawie oraz niezawodne w kwitnieniu. Warto zatem je posadzić w swoim ogrodzie.

 

Jak wyglądają dalie pomponowe?
Kwiatostany jak pompony

Odmiany dalii liczy się w tysiącach. Pośród wielu z nich można wyróżnić dalie pomponowe, które to ze względu na wyjątkowy wygląd wyróżniają się w tle pozostałych.

Roślina ta posiada kwiaty w kształcie pomponów, czyli kulistych koszyczków kwiatowych. Płatki są krótkie, lejkowato zwinięte oraz regularnie ułożone. W sklepach ogrodniczych najczęściej można spotykać odmiany jednokolorowe, ale dostępne są również dwubarwne oraz nakrapiane.

Kwiaty dalii pomponowych są niewielkie jak na te rośliny – mają średnicę od 4 do 6 centymetrów.

Jak uprawiać dalie pomponowe?
Zadbane, ozdobne pompony

Dalie to rośliny całkowicie nieodporne na mróz, dlatego w naszych warunkach klimatycznych, ich bulwy należy wykopywać na okres zimowy i przechowywać w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu.

Rośliny te potrzebują słonecznych stanowisk i żyznej o przepuszczalnej ziemi. Powinniśmy im zapewnić odpowiednią wilgotność szczególnie w okresie kwitnienia.

Warto zaznaczyć, że dalia pomponowa po ścięciu dość długo utrzymuje turgor (jędrność), dlatego doskonale nadaje się na bukiety.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: iBulb

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu