Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie dalii?
Dalie (Dahlia) należą do grupy bylin nie zimujących w gruncie. W naszych warunkach klimatycznych karpy dalii sadzi się do gruntu wiosną po 15
maja, gdy minie już niebezpieczeństwo przymrozków, a wykopuje jesienią tuż po pierwszych przymrozkach. Dalie wymagają żyznego, przepuszczalnego podłoża.
To niezwykle zróżnicowana grupa roślin – różniąca się nie tylko barwą i kształtem kwiatów, ale również ich budową i wielkością. Zależnie od odmiany rośliny mogą osiągać od 20 cm do 150 cm wysokości. Zaczynają kwitnienie w lipcu i powtarzają aż do pierwszych przymrozków.
Dalie w towarzystwie: 1 – jeżówek, 2 – rdestu hamalajskiego, 3 – montbrecji (krokosmii), 4 – bambusów, 5 – liatry. |
Dalie wśród bylin
Najlepszym miejscem dla dalii jest rabata bylinowa w przedogródku, w pobliżu tarasu, obok miejsca do wypoczynku czy blisko ogrodowej altany. Jeśli sadzimy odmiany o wielkich, kulistych kwiatostanach, postarajmy się je wyeksponować na tle roślin o dużej ilości drobnych kwiatów lub na tle liści. W podobnym terminie co dalie kwitnie liatra. To mało wymagająca i dość łatwa w uprawie roślina cebulowa wytwarzająca wysokie, fioletowe kwiatostany, która tworzy ładne tło dla dalii.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Obok dalii dobrze wyglądają też rozchodniki (Sedum, syn. Hylotelephium), które są niższe od nich i mogą tworzyć obrzeże daliowej rabaty; poza tym utrzymują efektowny wygląd do późnej jesieni. Dobrym towarzystwem dla tych pięknych roślin jest również przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla mollis) – choć kwitnie wczesnym latem, do jesieni cieszy oko oryginalnym ulistnieniem. W miejscach półcienistych rabaty z daliami można uzupełniać floksami wiechowatymi (Phlox paniculata), które efektownie kwitną i słodko pachną od lipca do września.
Dalie obok: 1 – słoneczników, 2 – werbeny patagońskiej, 3 – kosmosu podwójnie pierzastego, 4 i 5 – aksamitek. |
Dalie i rośliny sezonowe
Dalie, zwane również georginiami to rośliny doskonale pasujące do rabat w stylu wiejskim. Czerwone i pomarańczowe odmiany świetnie wyglądają w kontrastowych kompozycjach z wysokimi słonecznikami. Kosmos podwójnie pierzasty, wysiewany zwykle łanami ma delikatne, drobne liście i kołyszące się na wietrze kwiaty – dużo drobniejsze od dalii. Są więc dla nich doskonałym tłem i wypełniają puste przestrzenie pomiędzy kępami innych roślin.
Rabata w stylu wiejskim to mieszanka kolorowych roślin sezonowych, w tym różnych odmian dalii. |
Na obrzeżach rabat i obok niskich odmian dalii doskonale sprawdzają się żółte i pomarańczowe aksamitki. Są dekoracyjne aż do pierwszych przymrozków.
1 – Wysokie kępy traw ozdobnych można wykorzystywać do oddzielania od siebie poszczególnych kęp roślin na rabacie. 2 i 3 – Delikatne rozplenice posadzone obok dalii o intensywnych barwach podkreślają ich kolor i kształt kwiatów. |
Dalie w towarzystwie traw
Kojarzące się z ogrodem wiejskim dalie można oczywiście sadzić także przy nowoczesnej architekturze, a nawet w ogrodzie minimalistycznym. Wtedy wybieramy najwyżej jedną lub dwie odmiany, tak aby nie wprowadzać do ogrodu zbyt wielu różnych kolorów. Lekkości i elegancji kompozycjom dodają trawy ozdobne. Pomiędzy wysokimi odmianami dalii można posadzić wysokie miskanty (Miscathus) lub nieco niższe, lecz niezwykle atrakcyjne trzcinniki (Calamagrostis).
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Jednak najpiękniej obok dalii wyglądają delikatne rozplenice (Pennisetum), które wytwarzają niezwykle efektowne puszyste kwiatostany. Obok ciemnoczerwonych lub ciemnofioletowych dalii posadzić można wytwarzającą białe kłosy i zielone źdźbła rozplenicę japońską 'Big Boy' lub 'Hameln'. Ciekawe zestawienie można uzyskać sadząc białe lub jasnoróżowe odmiany dalii na tle rozplenicy obcej (P. advena) 'Rubrum' tworzącej purpurowe liście i podobnej barwy kwiatostany.
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: iBulb