Rozplenica japońska 'Hameln'

Penisetum alopecuroides Hameln fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Rozplenica to rodzaj traw reprezentowany aż przez 90 gatunków roślin! Są rozprzestrzenione po prawie wszystkich rejonach świata – od Afryki przez Europę, aż po Antarktykę oraz obie Ameryki i Azję. Rozplenica japońska to azjatycki gatunek wyróżniający się w tej grupie bardzo eleganckim pokrojem i obfitym kwitnieniem.

Posłuchaj
00:00
117
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) 'Hameln' tworzy charakterystyczne kępy odziomkowych, wąskich liści, dorastających zwykle do 50 cm długości. Pod koniec czerwca wyrastają pędy kwiatostanowe rośliny, które są zakończone cylindrycznymi, kłosowatymi kwiatostanami. Potrafią one wyrosnąć dwa razy wyżej niż liście – do 100 cm wysokości.

Kwiatostany mają kolor kremowobiały i ciekawą zdolność "łapania" promieni słonecznych, przez co wydają się świecić.

Rozplenica japońska 'Hameln'
Fot. iVerde

Zarówno kwiatostany i liście efektownie falują w letnich powiewach wiatru, a jesienią, w mgliste poranki, na ostkach osadzają się krople rosy. Rośliny prezentuje się wówczas niezwykle efektownie.

Później liście żółkną i stopniowo zasychają chroniąc karpę rośliny przed zimowymi mrozami. Wiosną należy je ściąć krótko nad ziemią, aby zrobić miejsce nowym liściom.

Zobacz więcej ciekawych odmian rozplenic japońskich

Wymagania i uprawa

Rośliny do uprawy wymagają stanowisk słonecznych lub lekko ocienionych. Preferują gleby żyzne i lekko wilgotne, ale zdecydowanie przepuszczalne. W okresie letniej suszy potrzebują lekkiego nawadniania.

Rozplenica japońska 'Hameln' nie wymaga ochrony przed chorobami i szkodnikami. Jej odporność na mrozy jest bardzo dobra, ('Hameln' jest uznawana za najbardziej mrozoodporną!) ale w okresie mroźnych, szczególnie bezśnieżnych zim rośliny należy okrywać.

Gdzie posadzić?

Tę ciekawą bylinę można sadzić w większych, najlepiej jednoodmianowych grupach. Polecana jest do ogrodów, parków i zieleni miejskiej.

Przy zapewnieniu stałej wilgotności podłoża bardzo dobrze radzi sobie także jako roślina rabatowa. Można ją wtedy łączyć z wiosennymi bylinami cebulowymi – tulipanami, narcyzami czy szafirkami.

Jest także cennym uzupełnieniem kompozycji pojemnikowych – wtedy często traktowana jako roślina jednoroczna. Kwiaty rozplenic nadają się także do suszenia i tworzenia ciekawych suchych kompozycji.

Ogród z rozplenicami | 15 inspirujących pomysłów na aranżacje
Zobacz galerię (15 zdjęć)
15 zdjęć
Zobacz galerię
LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Rozplenica słoniowa 'Vertigo' Pennisetum purpureum

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści