Logo
Logo
10
Okazje

Rozplenica japońska 'Lady U'

Trawy ozdobne to coraz popularniejsza grupa roślin wśród właścicieli ogrodów. Rozplenica japońska ‘Lady U’ to odmiana, która jesienią prezentuje się zjawiskowo. Ta atrakcyjna, silnie rosnąca odmiana piórkówki została wyselekcjonowana przez Krzysztofa Słowińskiego w szkółce Słowińscy, w miejscowości Ląd. Swoją premierę miała w 2016 r. podczas Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie”, w ramach której została zgłoszona do Konkursu Roślin Nowości.

 

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) ‘Lady U’ jest trawą o półkulistym, zwartym pokroju, wyjątkowo efektowną w czasie kwitnienia. Rośnie silnie, dorasta do 1,2-1,5 m wysokości. Tworzy gęste kępy równowąskich, ciemnozielonych, lekko przewieszających się liści, jesienią zmieniających barwę na żółtą.

Od początku sierpnia do końca września na szczytach źdźbeł pojawiają się okazałe kwiatostany w formie kłosokształtnych, cylindrycznych wiech przypominających szczotki do mycia butelek.

Kwiatostany rozplenicy 'Lady U' są beżowo-fioletowe z wyraźną, srebrzystą chmurką delikatnych ostek, na których w jesienne poranki gromadzi się rosa. Rośliny posadzone w masie tworzą wspaniałe łany, efektownie falujące nawet przy delikatnym wietrze.

rozplenica japońska Pennisetum alopecuroides Lady U fot. Konkurs Roślin Nowości
Fot. Konkurs Roślin Nowości

Uprawa i wymagania

Rozplenica japońska to gatunek o szerokim zasięgu naturalnego występowania, rośnie na ogromnych obszarach Azji Wschodniej oraz na wschodzie Australii, na terenach trawiastych, w pełnym słońcu lub lekkim cieniu. Klimat tych obszarów jest łagodniejszy, niż panujący w Polsce, stąd nie zawsze i nie wszystkie odmiany udaje się u nas przezimować.

Odmiana ‘Lady U’ znosi spadki temperatur do -23ºC, wymaga okrywania jedynie w najchłodniejszych, północno-wschodnich województwach oraz w rejonach podgórskich.

Dobremu zimowaniu tej rośliny sprzyja pozostawienie jesienią zaschniętych liści i usuwanie ich dopiero na wiosnę. Trawa ta najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych, słonecznych i osłoniętych od silnego wiatru. Nie lubi ani suszy, ani nadmiaru wody w podłożu. Preferuje gleby umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, o dużej zawartości próchnicy.

Gdzie posadzić?

Rozplenica 'Lady U' najpiękniej prezentuje się sadzona w grupach na rabatach bylinowych, wrzosowiskach oraz w ogrodach skalnych. Nadaje się też do uprawy w pojemnikach.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Konkurs Roślin Nowości
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu