Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
23
Okazje

Kompozycja w jesiennych barwach z rozplenicą

Jesiennymi barwami można cieszyć się w ogrodzie nie tylko pod koniec sezonu, ale właściwie od wiosny – wszystko za sprawą roślin o purpurowym zabarwieniu liści. Jeśli chcesz postawić w swoim ogrodzie lub na tarasie donicę z rozplenicą, zobacz, co najlepiej posadzić w jej towarzystwie!

 

Kompozycja w donicy

W tej brązowej, ceramicznej donicy stworzono ciekawą, dynamiczną kompozycję, w której główną rolę gra rozplenica słoniowa 'Vertigo' o szerokich, purpurowych źdźbłach. Trawa ta posadzona po środku donicy została otoczona dwiema roślinami, które tworzą dla niej mocne tło, a przy tym podkreślają jej pokrój. Rozplenica wygląda, jakby chciała się wymknąć spomiędzy ciężkich liści pozostałych roślin.

Ta kompozycja nadaje się na słoneczne lub lekko zacienione, zaciszne stanowisko.

kompozycja w jesiennych barwach z rozplenicą

Rośliny w kompozycji

  1. Rozplenica słoniowa (Pennisetum purpureum) 'Vertigo' – dorasta do 90 cm wysokości. W Polsce jest uprawiana jako roślina sezonowa. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, ale poradzi sobie także w lekkim cieniu. Jej źdźbła charakterystycznie przewieszają się. Ta odmiana najlepiej rośnie w żyznym, kompostowym podłożu. Wymaga regularnego podlewania w czasie suszy.
  2. Koleus (Coleus) ColorBlaze® Rediculous® – ma ciemnoczerwone, ząbkowane liście o wyraźnym unerwieniu. Wymaga próchnicznego, żyznego podłoża. Należy go przycinać, gdy zacznie wytwarzać kwiaty – wówczas ładnie się zagęści.
  3. Wilec ziemniaczany (Ipomea batatas) Sweet Caroline – osiąga 40 cm wysokości, a jego pędy przewieszają się. Ma ciemnopurpurowe, mocno klapowane liście. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym i zacisznym. Uszczykiwanie pędów pobudza roślinę do krzewienia się.

Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Jeśli w październiku posadzimy w ogrodzie róże, wytworzą drobne korzenie, dzięki którym na wiosnę krzewy szybko zbudzą się do życia. Pamiętajmy, że róże preferują miejsca półcieniste i glebę piaszczysto-gliniastą o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Tydzień 41, Sentencja nr:1
Tydzień 41, Sentencja nr:1
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT