Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
23
Okazje

Kompozycja w jesiennych barwach z rozplenicą

Jesiennymi barwami można cieszyć się w ogrodzie nie tylko pod koniec sezonu, ale właściwie od wiosny – wszystko za sprawą roślin o purpurowym zabarwieniu liści. Jeśli chcesz postawić w swoim ogrodzie lub na tarasie donicę z rozplenicą, zobacz, co najlepiej posadzić w jej towarzystwie!

 

Kompozycja w donicy

W tej brązowej, ceramicznej donicy stworzono ciekawą, dynamiczną kompozycję, w której główną rolę gra rozplenica słoniowa 'Vertigo' o szerokich, purpurowych źdźbłach. Trawa ta posadzona po środku donicy została otoczona dwiema roślinami, które tworzą dla niej mocne tło, a przy tym podkreślają jej pokrój. Rozplenica wygląda, jakby chciała się wymknąć spomiędzy ciężkich liści pozostałych roślin.

Ta kompozycja nadaje się na słoneczne lub lekko zacienione, zaciszne stanowisko.

kompozycja w jesiennych barwach z rozplenicą

Rośliny w kompozycji

  1. Rozplenica słoniowa (Pennisetum purpureum) 'Vertigo' – dorasta do 90 cm wysokości. W Polsce jest uprawiana jako roślina sezonowa. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, ale poradzi sobie także w lekkim cieniu. Jej źdźbła charakterystycznie przewieszają się. Ta odmiana najlepiej rośnie w żyznym, kompostowym podłożu. Wymaga regularnego podlewania w czasie suszy.
  2. Koleus (Coleus) ColorBlaze® Rediculous® – ma ciemnoczerwone, ząbkowane liście o wyraźnym unerwieniu. Wymaga próchnicznego, żyznego podłoża. Należy go przycinać, gdy zacznie wytwarzać kwiaty – wówczas ładnie się zagęści.
  3. Wilec ziemniaczany (Ipomea batatas) Sweet Caroline – osiąga 40 cm wysokości, a jego pędy przewieszają się. Ma ciemnopurpurowe, mocno klapowane liście. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym i zacisznym. Uszczykiwanie pędów pobudza roślinę do krzewienia się.

Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu