Logo
Logo
24
Okazje

Kompozycja w jesiennych barwach z rozplenicą

Jesiennymi barwami można cieszyć się w ogrodzie nie tylko pod koniec sezonu, ale właściwie od wiosny – wszystko za sprawą roślin o purpurowym zabarwieniu liści. Jeśli chcesz postawić w swoim ogrodzie lub na tarasie donicę z rozplenicą, zobacz, co najlepiej posadzić w jej towarzystwie!

 

Kompozycja w donicy

W tej brązowej, ceramicznej donicy stworzono ciekawą, dynamiczną kompozycję, w której główną rolę gra rozplenica słoniowa 'Vertigo' o szerokich, purpurowych źdźbłach. Trawa ta posadzona po środku donicy została otoczona dwiema roślinami, które tworzą dla niej mocne tło, a przy tym podkreślają jej pokrój. Rozplenica wygląda, jakby chciała się wymknąć spomiędzy ciężkich liści pozostałych roślin.

Ta kompozycja nadaje się na słoneczne lub lekko zacienione, zaciszne stanowisko.

kompozycja w jesiennych barwach z rozplenicą

Rośliny w kompozycji

  1. Rozplenica słoniowa (Pennisetum purpureum) 'Vertigo' – dorasta do 90 cm wysokości. W Polsce jest uprawiana jako roślina sezonowa. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, ale poradzi sobie także w lekkim cieniu. Jej źdźbła charakterystycznie przewieszają się. Ta odmiana najlepiej rośnie w żyznym, kompostowym podłożu. Wymaga regularnego podlewania w czasie suszy.
  2. Koleus (Coleus) ColorBlaze® Rediculous® – ma ciemnoczerwone, ząbkowane liście o wyraźnym unerwieniu. Wymaga próchnicznego, żyznego podłoża. Należy go przycinać, gdy zacznie wytwarzać kwiaty – wówczas ładnie się zagęści.
  3. Wilec ziemniaczany (Ipomea batatas) Sweet Caroline – osiąga 40 cm wysokości, a jego pędy przewieszają się. Ma ciemnopurpurowe, mocno klapowane liście. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym i zacisznym. Uszczykiwanie pędów pobudza roślinę do krzewienia się.

Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com
Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu