Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
13
Do góry

Kompozycja w jesiennych barwach z rozplenicą

Jesiennymi barwami można cieszyć się w ogrodzie nie tylko pod koniec sezonu, ale właściwie od wiosny – wszystko za sprawą roślin o purpurowym zabarwieniu liści. Jeśli chcesz postawić w swoim ogrodzie lub na tarasie donicę z rozplenicą, zobacz, co najlepiej posadzić w jej towarzystwie!

 

Kompozycja w donicy

W tej brązowej, ceramicznej donicy stworzono ciekawą, dynamiczną kompozycję, w której główną rolę gra rozplenica słoniowa 'Vertigo' o szerokich, purpurowych źdźbłach. Trawa ta posadzona po środku donicy została otoczona dwiema roślinami, które tworzą dla niej mocne tło, a przy tym podkreślają jej pokrój. Rozplenica wygląda, jakby chciała się wymknąć spomiędzy ciężkich liści pozostałych roślin.

Ta kompozycja nadaje się na słoneczne lub lekko zacienione, zaciszne stanowisko.

kompozycja w jesiennych barwach z rozplenicą

Rośliny w kompozycji

  1. Rozplenica słoniowa (Pennisetum purpureum) 'Vertigo' – dorasta do 90 cm wysokości. W Polsce jest uprawiana jako roślina sezonowa. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, ale poradzi sobie także w lekkim cieniu. Jej źdźbła charakterystycznie przewieszają się. Ta odmiana najlepiej rośnie w żyznym, kompostowym podłożu. Wymaga regularnego podlewania w czasie suszy.
  2. Koleus (Coleus) ColorBlaze® Rediculous® – ma ciemnoczerwone, ząbkowane liście o wyraźnym unerwieniu. Wymaga próchnicznego, żyznego podłoża. Należy go przycinać, gdy zacznie wytwarzać kwiaty – wówczas ładnie się zagęści.
  3. Wilec ziemniaczany (Ipomea batatas) Sweet Caroline – osiąga 40 cm wysokości, a jego pędy przewieszają się. Ma ciemnopurpurowe, mocno klapowane liście. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym i zacisznym. Uszczykiwanie pędów pobudza roślinę do krzewienia się.

Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com

Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (5)
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Możemy wyściółkować glebę pod krzewami, używając torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego lub igliwia sosnowego. Warstwa ściółki o grubości 5 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 15, Sentencja nr:2
Tydzień 15, Sentencja nr:2
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
 
Twoja strona ogrodu