Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
11
Do góry

Niebiesko-zielona kompozycja z petunią

Lato to czas kwitnienia petunii, jednych z bardziej efektownych roślin sezonowych. Jeśli pragniesz stworzyć niebanalne zestawienie roślin, wybierz odmianę o ciemnych kwiatach, która z pewnością będzie przyciągać wzrok. Zobacz, jakie rośliny posadzić obok petunii, by stworzyć taką niebiesko-zieloną kompozycję!

 

Kompozycja w donicy

W tej pięknej ceramicznej donicy o kobaltowej barwie posadzone zostały trzy rośliny różniące się całkowicie od siebie pod względem wyglądu. Żadna z nich nie została posadzona po środku kompozycji – każda jest trochę z boku drugiej, ale dzięki wyraźnym różnicom w wyglądzie wszystkie się świetnie uzupełniają. Najciemniejszym elementem jest petunia o dużych, kielichowatych, ciemnofioletowych kwiatach, które są doskonale widoczne na tle jasnozielonych liści wilca ziemniaczanego. Jasnoniebieskie kępy lobelii o drobnych kwiatach wypełniają puste przestrzenie między wilcem i petunią.

Niebiesko-zielona kompozycja z petunią

Rośliny w kompozycji

  1. Wilec ziemniaczany (Ipomea batatas) 'Margarita' – dorasta do 40 cm wysokości, ale jego pędy mogą się rozrastać na długość 1,5 metra i zwisać z donicy. Ta odmiana wilca wyróżnia się jasnozieloną, niemal żółtą barwą liści. Może rosnąć w pełnym słońcu lub lekkim cieniu. Wymaga żyznej i przepuszczalnej gleby oraz regularnego podlewania.
  2. Lobelia przylądkowa (Lobelia erinusLaguna® Sky Blue – osiąga 30 cm wysokości. Ma jasnobienieskie kwiaty. Najlepiej rozwija się w piaszczysto-gliniastej, próchnicznej, przepuszczalnej glebie, cały czas lekko wilgotnej (w czasie upałów nie zapominajmy o regularnym podlewania). Może rosnąć w pełnym słońcu lub na stanowisku lekko zacienionym.
  3. Petunia (Petunia) Supertunia® Royal Velvet® – samooczyszczająca się odmiana o ciemnofioletowych kwiatach, osiągająca ok. 30 cm wysokości. Wymaga żyznego, przepuszczalnego podłoża. Aby obficie kwitła przez całe lato, należy ją regularnie nawozić preparatami do surfinii i petunii.

Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com

Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (8)
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Możemy wyściółkować glebę pod krzewami, używając torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego lub igliwia sosnowego. Warstwa ściółki o grubości 5 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 15, Sentencja nr:2
Tydzień 15, Sentencja nr:2
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
 
Twoja strona ogrodu