Logo
Logo
10
Do góry

Niebiesko-zielona kompozycja z petunią

Lato to czas kwitnienia petunii, jednych z bardziej efektownych roślin sezonowych. Jeśli pragniesz stworzyć niebanalne zestawienie roślin, wybierz odmianę o ciemnych kwiatach, która z pewnością będzie przyciągać wzrok. Zobacz, jakie rośliny posadzić obok petunii, by stworzyć taką niebiesko-zieloną kompozycję!

Przeczytaj także
Już czas na wysiewanie nasion warzyw. Sprawdź, to łatwe!
Przeczytaj także
Już czas na wysiewanie nasion warzyw. Sprawdź, to łatwe!
Jeśli planujesz samodzielną uprawę warzyw z siewu, ten poradnik jest dla Ciebie! Dowiedz się wszystkiego, co będzie niezbędne, by zacząć wspaniałą...

Kompozycja w donicy

W tej pięknej ceramicznej donicy o kobaltowej barwie posadzone zostały trzy rośliny różniące się całkowicie od siebie pod względem wyglądu. Żadna z nich nie została posadzona po środku kompozycji – każda jest trochę z boku drugiej, ale dzięki wyraźnym różnicom w wyglądzie wszystkie się świetnie uzupełniają. Najciemniejszym elementem jest petunia o dużych, kielichowatych, ciemnofioletowych kwiatach, które są doskonale widoczne na tle jasnozielonych liści wilca ziemniaczanego. Jasnoniebieskie kępy lobelii o drobnych kwiatach wypełniają puste przestrzenie między wilcem i petunią.

Niebiesko-zielona kompozycja z petunią

Rośliny w kompozycji

  1. Wilec ziemniaczany (Ipomea batatas) 'Margarita' – dorasta do 40 cm wysokości, ale jego pędy mogą się rozrastać na długość 1,5 metra i zwisać z donicy. Ta odmiana wilca wyróżnia się jasnozieloną, niemal żółtą barwą liści. Może rosnąć w pełnym słońcu lub lekkim cieniu. Wymaga żyznej i przepuszczalnej gleby oraz regularnego podlewania.
  2. Lobelia przylądkowa (Lobelia erinusLaguna® Sky Blue – osiąga 30 cm wysokości. Ma jasnobienieskie kwiaty. Najlepiej rozwija się w piaszczysto-gliniastej, próchnicznej, przepuszczalnej glebie, cały czas lekko wilgotnej (w czasie upałów nie zapominajmy o regularnym podlewania). Może rosnąć w pełnym słońcu lub na stanowisku lekko zacienionym.
  3. Petunia (Petunia) Supertunia® Royal Velvet® – samooczyszczająca się odmiana o ciemnofioletowych kwiatach, osiągająca ok. 30 cm wysokości. Wymaga żyznego, przepuszczalnego podłoża. Aby obficie kwitła przez całe lato, należy ją regularnie nawozić preparatami do surfinii i petunii.

Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com

Warto przeczytać

Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (8)
To Cię zainteresuje
Popularne rośliny
PTAKI
Na czasie
PTAKI
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule.
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Możemy zająć się świerkiem lub jodłą w donicy, które służyły jako choinka – drzewko umieszcza się w jasnym, chłodnym pomieszczeniu (nie wolno wystawiać go na dwór, gdyż może zmarznąć). Należy je regularnie podlewać, aż do wiosny (koniec marca, kwiecień), kiedy wysadza się je do ogrodu.
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów. Warto także podwiązać gałęzie iglaków – trudniej będzie im ugiąć się pod ciężkim, mokrym śniegiem.
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste, oprócz "płaczących" gatunków takich jak klon, grab czy brzoza (formuje się je od czerwca do września!).
Tydzień 2, Sentencja nr:1
Tydzień 2, Sentencja nr:1
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu