Logo
Logo
13
Okazje

Niebiesko-zielona kompozycja z petunią

Lato to czas kwitnienia petunii, jednych z bardziej efektownych roślin sezonowych. Jeśli pragniesz stworzyć niebanalne zestawienie roślin, wybierz odmianę o ciemnych kwiatach, która z pewnością będzie przyciągać wzrok. Zobacz, jakie rośliny posadzić obok petunii, by stworzyć taką niebiesko-zieloną kompozycję!

 

Kompozycja w donicy

W tej pięknej ceramicznej donicy o kobaltowej barwie posadzone zostały trzy rośliny różniące się całkowicie od siebie pod względem wyglądu. Żadna z nich nie została posadzona po środku kompozycji – każda jest trochę z boku drugiej, ale dzięki wyraźnym różnicom w wyglądzie wszystkie się świetnie uzupełniają. Najciemniejszym elementem jest petunia o dużych, kielichowatych, ciemnofioletowych kwiatach, które są doskonale widoczne na tle jasnozielonych liści wilca ziemniaczanego. Jasnoniebieskie kępy lobelii o drobnych kwiatach wypełniają puste przestrzenie między wilcem i petunią.

Niebiesko-zielona kompozycja z petunią

Rośliny w kompozycji

  1. Wilec ziemniaczany (Ipomea batatas) 'Margarita' – dorasta do 40 cm wysokości, ale jego pędy mogą się rozrastać na długość 1,5 metra i zwisać z donicy. Ta odmiana wilca wyróżnia się jasnozieloną, niemal żółtą barwą liści. Może rosnąć w pełnym słońcu lub lekkim cieniu. Wymaga żyznej i przepuszczalnej gleby oraz regularnego podlewania.
  2. Lobelia przylądkowa (Lobelia erinusLaguna® Sky Blue – osiąga 30 cm wysokości. Ma jasnobienieskie kwiaty. Najlepiej rozwija się w piaszczysto-gliniastej, próchnicznej, przepuszczalnej glebie, cały czas lekko wilgotnej (w czasie upałów nie zapominajmy o regularnym podlewania). Może rosnąć w pełnym słońcu lub na stanowisku lekko zacienionym.
  3. Petunia (Petunia) Supertunia® Royal Velvet® – samooczyszczająca się odmiana o ciemnofioletowych kwiatach, osiągająca ok. 30 cm wysokości. Wymaga żyznego, przepuszczalnego podłoża. Aby obficie kwitła przez całe lato, należy ją regularnie nawozić preparatami do surfinii i petunii.

Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com
Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (11)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!