Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
13
Okazje

Niebiesko-zielona kompozycja z petunią

Lato to czas kwitnienia petunii, jednych z bardziej efektownych roślin sezonowych. Jeśli pragniesz stworzyć niebanalne zestawienie roślin, wybierz odmianę o ciemnych kwiatach, która z pewnością będzie przyciągać wzrok. Zobacz, jakie rośliny posadzić obok petunii, by stworzyć taką niebiesko-zieloną kompozycję!

 

Kompozycja w donicy

W tej pięknej ceramicznej donicy o kobaltowej barwie posadzone zostały trzy rośliny różniące się całkowicie od siebie pod względem wyglądu. Żadna z nich nie została posadzona po środku kompozycji – każda jest trochę z boku drugiej, ale dzięki wyraźnym różnicom w wyglądzie wszystkie się świetnie uzupełniają. Najciemniejszym elementem jest petunia o dużych, kielichowatych, ciemnofioletowych kwiatach, które są doskonale widoczne na tle jasnozielonych liści wilca ziemniaczanego. Jasnoniebieskie kępy lobelii o drobnych kwiatach wypełniają puste przestrzenie między wilcem i petunią.

Niebiesko-zielona kompozycja z petunią

Rośliny w kompozycji

  1. Wilec ziemniaczany (Ipomea batatas) 'Margarita' – dorasta do 40 cm wysokości, ale jego pędy mogą się rozrastać na długość 1,5 metra i zwisać z donicy. Ta odmiana wilca wyróżnia się jasnozieloną, niemal żółtą barwą liści. Może rosnąć w pełnym słońcu lub lekkim cieniu. Wymaga żyznej i przepuszczalnej gleby oraz regularnego podlewania.
  2. Lobelia przylądkowa (Lobelia erinusLaguna® Sky Blue – osiąga 30 cm wysokości. Ma jasnobienieskie kwiaty. Najlepiej rozwija się w piaszczysto-gliniastej, próchnicznej, przepuszczalnej glebie, cały czas lekko wilgotnej (w czasie upałów nie zapominajmy o regularnym podlewania). Może rosnąć w pełnym słońcu lub na stanowisku lekko zacienionym.
  3. Petunia (Petunia) Supertunia® Royal Velvet® – samooczyszczająca się odmiana o ciemnofioletowych kwiatach, osiągająca ok. 30 cm wysokości. Wymaga żyznego, przepuszczalnego podłoża. Aby obficie kwitła przez całe lato, należy ją regularnie nawozić preparatami do surfinii i petunii.

Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (11)
Nowe treści
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 37, Sentencja nr:5
Tydzień 37, Sentencja nr:5
Kończymy zbiór warzyw ciepłolubnych, do których należą: dynia, ogórek, papryka czy pomidor.
Tydzień 37, Sentencja nr:4
Tydzień 37, Sentencja nr:4
Warto przegrabić murawę, a jeśli gleba jest zbita, trzeba przeprowadzić wertykulację (nacinanie) i aerację (napowietrzanie) trawnika.
Tydzień 37, Sentencja nr:3
Tydzień 37, Sentencja nr:3
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 37, Sentencja nr:2
Tydzień 37, Sentencja nr:2
Bardzo ważne jest, aby w sierpniu zakończyć nawożenie drzew i krzewów ogrodowych nawozami azotowymi. W przeciwnym razie gałązki mogą nie zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 37, Sentencja nr:1
Tydzień 37, Sentencja nr:1
Także we wrześniu pamiętajmy o pielęgnacji trawnika: regularnym strzyżeniu (na większej wysokości niż latem) i podlewaniu (w miarę potrzeby)
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu