Logo
Logo

Niebiesko-zielona kompozycja z petunią

Lato to czas kwitnienia petunii, jednych z bardziej efektownych roślin sezonowych. Jeśli pragniesz stworzyć niebanalne zestawienie roślin, wybierz odmianę o ciemnych kwiatach, która z pewnością będzie przyciągać wzrok. Zobacz, jakie rośliny posadzić obok petunii, by stworzyć taką niebiesko-zieloną kompozycję!

Kompozycja w donicy

W tej pięknej ceramicznej donicy o kobaltowej barwie posadzone zostały trzy rośliny różniące się całkowicie od siebie pod względem wyglądu. Żadna z nich nie została posadzona po środku kompozycji – każda jest trochę z boku drugiej, ale dzięki wyraźnym różnicom w wyglądzie wszystkie się świetnie uzupełniają. Najciemniejszym elementem jest petunia o dużych, kielichowatych, ciemnofioletowych kwiatach, które są doskonale widoczne na tle jasnozielonych liści wilca ziemniaczanego. Jasnoniebieskie kępy lobelii o drobnych kwiatach wypełniają puste przestrzenie między wilcem i petunią.

Niebiesko-zielona kompozycja z petunią

Rośliny w kompozycji

  1. Wilec ziemniaczany (Ipomea batatas) 'Margarita' – dorasta do 40 cm wysokości, ale jego pędy mogą się rozrastać na długość 1,5 metra i zwisać z donicy. Ta odmiana wilca wyróżnia się jasnozieloną, niemal żółtą barwą liści. Może rosnąć w pełnym słońcu lub lekkim cieniu. Wymaga żyznej i przepuszczalnej gleby oraz regularnego podlewania.
  2. Lobelia przylądkowa (Lobelia erinusLaguna® Sky Blue – osiąga 30 cm wysokości. Ma jasnobienieskie kwiaty. Najlepiej rozwija się w piaszczysto-gliniastej, próchnicznej, przepuszczalnej glebie, cały czas lekko wilgotnej (w czasie upałów nie zapominajmy o regularnym podlewania). Może rosnąć w pełnym słońcu lub na stanowisku lekko zacienionym.
  3. Petunia (Petunia) Supertunia® Royal Velvet® – samooczyszczająca się odmiana o ciemnofioletowych kwiatach, osiągająca ok. 30 cm wysokości. Wymaga żyznego, przepuszczalnego podłoża. Aby obficie kwitła przez całe lato, należy ją regularnie nawozić preparatami do surfinii i petunii.

Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com
Autor
Niebiesko-zielona kompozycja z petunią
Niebiesko-zielona kompozycja z petunią
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (11)
Twoja strona ogrodu