Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
16
Do góry

Ognista kompozycja z gailardią

W kompozycjach w dużych donicach na balkonach i tarasach coraz częściej wykorzystuje się byliny. Zarówno te kwitnące, jak i ozdobne z liści. W tym zestawieniu główną rolę gra ognista gailardia o pokaźnych kwiatach, a towarzyszą jej sezonowe rośliny o ciekawym ulistnieniu oraz urodziwa, drobnokwiatowa calibrachoa o podwójnych kwiatach. Zobacz, jakie odmiany wybrać, by stworzyć podobną kompozycję!

 

Kompozycja w donicy

Główną postacią w tej ognistej kompozycji jest gailardia, której wielkie czerwone kwiaty rozwijają się na sztywnych, pokrytych włoskami łodygach. Po Aby osłonić dolną, niezbyt efektowną część tej byliny, została ona otoczona bujnymi kępami gatunków jednorocznych o ozdobnych liściach – z jednej strony widać ciemny wilec ziemniaczany o klapowanych liściach, a z drugiej koleus o rudym ulistnieniu. Ciekawym akcentem przy samej krawędzi brązowej, szkliwinej donicy jest drobna calibrachoa o pomarańczowych kwiatach, która wypełnia puste przestrzenie pod roślinami i dodaje całemu zestawieniu lekkości.

ognista kompozycja z gailardią

Rośliny w kompozycji

  1. Gailardia (Gailardia) Heat it Up® Scarlet – odmiana osiągająca ok. 60 cm wysokości. Wymaga przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego, piaszczysto-gliniastego podłoża. Doskonale rośnie w mocno nasłonecznionym miejscu.
  2. Wilec ziemniaczany (Ipomea batatas) Sweet Caroline Red Hawk™ – osiąga ok. 40 cm wysokości, ale jego przewisające pędy mogą dorastać do 90 cm długości. Dobrze znosi wysokie temperatury. Przyciąga uwagę dużymi, ciemnymi, mocno powcinanymi liśćmi.
  3. Koleus (Coleus) ColorBlaze® Wicked Hot™ – może rosnąć w pełnym słońcu lub lekkim cieniu. Osiąga nawet 100 cm wysokości. Ma ząbkowane blaszki liściowe o charakterystycznym rudym zabarwieniu z wierzchu, zaś od spodu fioletowoczerwone. Wymaga żyznego, przepuszczalnego podłoża i uszczykiwania pędów, na których zawiązują się kwiaty (wówczas się ładnie zagęszcza).
  4. Calibrachoa (Calibrachoa) Superbells® Double Orange – dorasta do ok. 30 cm wysokości. Ma drobne, podwójne, pomarańczowe kwiaty. Odmiana znosząca dobrze wysokie temperatury i samooczyszczająca się. Może rosnąć w pełnym słońcu lub w lekkim  cieniu. Wymaga przepuszczalnej i żyznej ziemi. Nie lubi wody zalegającej w podłożu. Regularnie nawożona będzie kwitła przez całe lato.

Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu