Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
16
Okazje

Ognista kompozycja z gailardią

W kompozycjach w dużych donicach na balkonach i tarasach coraz częściej wykorzystuje się byliny. Zarówno te kwitnące, jak i ozdobne z liści. W tym zestawieniu główną rolę gra ognista gailardia o pokaźnych kwiatach, a towarzyszą jej sezonowe rośliny o ciekawym ulistnieniu oraz urodziwa, drobnokwiatowa calibrachoa o podwójnych kwiatach. Zobacz, jakie odmiany wybrać, by stworzyć podobną kompozycję!

 

Kompozycja w donicy

Główną postacią w tej ognistej kompozycji jest gailardia, której wielkie czerwone kwiaty rozwijają się na sztywnych, pokrytych włoskami łodygach. Po Aby osłonić dolną, niezbyt efektowną część tej byliny, została ona otoczona bujnymi kępami gatunków jednorocznych o ozdobnych liściach – z jednej strony widać ciemny wilec ziemniaczany o klapowanych liściach, a z drugiej koleus o rudym ulistnieniu. Ciekawym akcentem przy samej krawędzi brązowej, szkliwinej donicy jest drobna calibrachoa o pomarańczowych kwiatach, która wypełnia puste przestrzenie pod roślinami i dodaje całemu zestawieniu lekkości.

ognista kompozycja z gailardią

Rośliny w kompozycji

  1. Gailardia (Gailardia) Heat it Up® Scarlet – odmiana osiągająca ok. 60 cm wysokości. Wymaga przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego, piaszczysto-gliniastego podłoża. Doskonale rośnie w mocno nasłonecznionym miejscu.
  2. Wilec ziemniaczany (Ipomea batatas) Sweet Caroline Red Hawk™ – osiąga ok. 40 cm wysokości, ale jego przewisające pędy mogą dorastać do 90 cm długości. Dobrze znosi wysokie temperatury. Przyciąga uwagę dużymi, ciemnymi, mocno powcinanymi liśćmi.
  3. Koleus (Coleus) ColorBlaze® Wicked Hot™ – może rosnąć w pełnym słońcu lub lekkim cieniu. Osiąga nawet 100 cm wysokości. Ma ząbkowane blaszki liściowe o charakterystycznym rudym zabarwieniu z wierzchu, zaś od spodu fioletowoczerwone. Wymaga żyznego, przepuszczalnego podłoża i uszczykiwania pędów, na których zawiązują się kwiaty (wówczas się ładnie zagęszcza).
  4. Calibrachoa (Calibrachoa) Superbells® Double Orange – dorasta do ok. 30 cm wysokości. Ma drobne, podwójne, pomarańczowe kwiaty. Odmiana znosząca dobrze wysokie temperatury i samooczyszczająca się. Może rosnąć w pełnym słońcu lub w lekkim  cieniu. Wymaga przepuszczalnej i żyznej ziemi. Nie lubi wody zalegającej w podłożu. Regularnie nawożona będzie kwitła przez całe lato.

Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT