Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
16
Do góry

Ognista kompozycja z gailardią

W kompozycjach w dużych donicach na balkonach i tarasach coraz częściej wykorzystuje się byliny. Zarówno te kwitnące, jak i ozdobne z liści. W tym zestawieniu główną rolę gra ognista gailardia o pokaźnych kwiatach, a towarzyszą jej sezonowe rośliny o ciekawym ulistnieniu oraz urodziwa, drobnokwiatowa calibrachoa o podwójnych kwiatach. Zobacz, jakie odmiany wybrać, by stworzyć podobną kompozycję!

 

Kompozycja w donicy

Główną postacią w tej ognistej kompozycji jest gailardia, której wielkie czerwone kwiaty rozwijają się na sztywnych, pokrytych włoskami łodygach. Po Aby osłonić dolną, niezbyt efektowną część tej byliny, została ona otoczona bujnymi kępami gatunków jednorocznych o ozdobnych liściach – z jednej strony widać ciemny wilec ziemniaczany o klapowanych liściach, a z drugiej koleus o rudym ulistnieniu. Ciekawym akcentem przy samej krawędzi brązowej, szkliwinej donicy jest drobna calibrachoa o pomarańczowych kwiatach, która wypełnia puste przestrzenie pod roślinami i dodaje całemu zestawieniu lekkości.

ognista kompozycja z gailardią

Rośliny w kompozycji

  1. Gailardia (Gailardia) Heat it Up® Scarlet – odmiana osiągająca ok. 60 cm wysokości. Wymaga przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego, piaszczysto-gliniastego podłoża. Doskonale rośnie w mocno nasłonecznionym miejscu.
  2. Wilec ziemniaczany (Ipomea batatas) Sweet Caroline Red Hawk™ – osiąga ok. 40 cm wysokości, ale jego przewisające pędy mogą dorastać do 90 cm długości. Dobrze znosi wysokie temperatury. Przyciąga uwagę dużymi, ciemnymi, mocno powcinanymi liśćmi.
  3. Koleus (Coleus) ColorBlaze® Wicked Hot™ – może rosnąć w pełnym słońcu lub lekkim cieniu. Osiąga nawet 100 cm wysokości. Ma ząbkowane blaszki liściowe o charakterystycznym rudym zabarwieniu z wierzchu, zaś od spodu fioletowoczerwone. Wymaga żyznego, przepuszczalnego podłoża i uszczykiwania pędów, na których zawiązują się kwiaty (wówczas się ładnie zagęszcza).
  4. Calibrachoa (Calibrachoa) Superbells® Double Orange – dorasta do ok. 30 cm wysokości. Ma drobne, podwójne, pomarańczowe kwiaty. Odmiana znosząca dobrze wysokie temperatury i samooczyszczająca się. Może rosnąć w pełnym słońcu lub w lekkim  cieniu. Wymaga przepuszczalnej i żyznej ziemi. Nie lubi wody zalegającej w podłożu. Regularnie nawożona będzie kwitła przez całe lato.

Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com

Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (4)
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Możemy wyściółkować glebę pod krzewami, używając torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego lub igliwia sosnowego. Warstwa ściółki o grubości 5 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 15, Sentencja nr:2
Tydzień 15, Sentencja nr:2
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
 
Twoja strona ogrodu