Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
15
Do góry

Ognista kompozycja z gailardią

W kompozycjach w dużych donicach na balkonach i tarasach coraz częściej wykorzystuje się byliny. Zarówno te kwitnące, jak i ozdobne z liści. W tym zestawieniu główną rolę gra ognista gailardia o pokaźnych kwiatach, a towarzyszą jej sezonowe rośliny o ciekawym ulistnieniu oraz urodziwa, drobnokwiatowa calibrachoa o podwójnych kwiatach. Zobacz, jakie odmiany wybrać, by stworzyć podobną kompozycję!

Przeczytaj także
Praktyczne i piękne prezenty dla modnej ogrodniczki | Burgon&Ball
Przeczytaj także
Praktyczne i piękne prezenty dla modnej ogrodniczki | Burgon&Ball
W ogrodzie o każdej porze roku mamy coś do zrobienia. Sadzenie, odchwaszczanie, przycinanie, zbieranie warzyw i owoców... to tylko niektóre z...

Kompozycja w donicy

Główną postacią w tej ognistej kompozycji jest gailardia, której wielkie czerwone kwiaty rozwijają się na sztywnych, pokrytych włoskami łodygach. Po Aby osłonić dolną, niezbyt efektowną część tej byliny, została ona otoczona bujnymi kępami gatunków jednorocznych o ozdobnych liściach – z jednej strony widać ciemny wilec ziemniaczany o klapowanych liściach, a z drugiej koleus o rudym ulistnieniu. Ciekawym akcentem przy samej krawędzi brązowej, szkliwinej donicy jest drobna calibrachoa o pomarańczowych kwiatach, która wypełnia puste przestrzenie pod roślinami i dodaje całemu zestawieniu lekkości.

ognista kompozycja z gailardią

Rośliny w kompozycji

 1. Gailardia (Gailardia) Heat it Up® Scarlet – odmiana osiągająca ok. 60 cm wysokości. Wymaga przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego, piaszczysto-gliniastego podłoża. Doskonale rośnie w mocno nasłonecznionym miejscu.
 2. Wilec ziemniaczany (Ipomea batatas) Sweet Caroline Red Hawk™ – osiąga ok. 40 cm wysokości, ale jego przewisające pędy mogą dorastać do 90 cm długości. Dobrze znosi wysokie temperatury. Przyciąga uwagę dużymi, ciemnymi, mocno powcinanymi liśćmi.
 3. Koleus (Coleus) ColorBlaze® Wicked Hot™ – może rosnąć w pełnym słońcu lub lekkim cieniu. Osiąga nawet 100 cm wysokości. Ma ząbkowane blaszki liściowe o charakterystycznym rudym zabarwieniu z wierzchu, zaś od spodu fioletowoczerwone. Wymaga żyznego, przepuszczalnego podłoża i uszczykiwania pędów, na których zawiązują się kwiaty (wówczas się ładnie zagęszcza).
 4. Calibrachoa (Calibrachoa) Superbells® Double Orange – dorasta do ok. 30 cm wysokości. Ma drobne, podwójne, pomarańczowe kwiaty. Odmiana znosząca dobrze wysokie temperatury i samooczyszczająca się. Może rosnąć w pełnym słońcu lub w lekkim  cieniu. Wymaga przepuszczalnej i żyznej ziemi. Nie lubi wody zalegającej w podłożu. Regularnie nawożona będzie kwitła przez całe lato.

Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com

Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 28383
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => urban-jungle-czyli-modne-kwiaty-w-twoim-domu
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50801
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => las-w-sloiku-jak-zrobic-gdzie-kupic-jakie-rosliny-wybrac
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu