Logo
Logo

Purpurowo-czerwone kompozycje z koleusami i wilcami

Ciemna zieleń i purpura w zestawieniu z krwistą czerwienią? To doskonałe zestawienie roślin, które przyciąga wzrok i jest jednocześnie eleganckie. Doskonale nadaje się do ozdoby wejścia do domu lub postawienia na rozwidleniu ścieżek. Posadzono tu ciekawe odmiany koleusa, wilce ziemniaczane, kalibrachoę i petunię. Poznaj nazwy odmian i ich wymagania!

Kompozycja w donicach

W dwóch czarnych donicach posadzono rośliny o purpurowo-zielonych liściach i dla ożywienia dodano do nich okazy o czerwonych kwiatach. Główną rolę grają tu jednak gatunki sezonowe, które od wiosny do jesieni mają wyłącznie efektowne liście – koleusy i wilce ziemniaczane, coraz częściej pojawiające się w naszych ogrodach oraz wykorzystywane w zieleni miejskiej.

Swobodny układ tych kompozycji sprawia, że obie wyglądają tak, jakby rośliny same się wysiały w donicach. W większym pojemniku widać jednak, że koleusy stanowią wyższe piętro, które jest tłem dla petunii i lekko przewieszającego się, jasnozielonego wilca. W mniejszej donicy posadzono tylko dwie sadzonki purpurowego wilca, pomiędzy którymi wyraźnie widać jaskrawoczerwone kwiaty petunii. Obie kompozycje dopełniają się, tworząc zgrabny duet, który sprawdzi się w miejscy słonecznym lub lekko zacienionym.

Rośliny w donicach

  1. Kalibrachoa (Calibrachoa) Superbells® Pomegranate Punch™ – dorasta do ok. 30 cm wysokości. Ma dzwonkowate kwiaty o czerwonej barwie. Wymaga stale wilgotnego, przepuszczalnego, żyznego podłoża. Należy ją więc regularnie podlewać i dokarmiać preparatami do kwitnących kwiatów balkonowych od wiosny do późnego lata. Usuwanie przekwitłych kwiatów nie jest konieczne, ale dla zagęszczenia się rośliny można ją w środku sezonu lekko przyciąć.
  2. Wilec ziemniaczany (Ipomea batatas)  Sweet Caroline Medusa™ Green – roślina sezonowa ozdobna wyłącznie z powcinanych, jasnozielonych liści. To karłowa odmiana, idealna do pojemników – osiąga ok. 30 cm wysokości. Ma lekko przewisające pędy. Najlepiej rośnie na stanowisku ciepłym i słonecznym. I choć znosi lekkie zacienienia, warto pamiętać, że liście będą się lepiej wybarwiać w jasnym miejscu. Wymaga żyznego, przepuszczalnego, ale stale lekko wilgotnego podłoża o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.
  3. Wilec (Ipomea batatas) Sweet Caroline Raven™ – odmiana o ciemnych, niemal czarnych powcinanych liściach, dorastająca do ok. 40 cm wysokości.
  4. Wilec (Ipomea hybrid) Sweet Caroline Red Hawk™ – odmiana o brązowo- zielonych, powcinanych liściach, osiągająca ok. 40 cm wysokości.
  5. Petunia (Petunia hybrid) Supertunia® Black Cherry® – dorasta do ok. 30 cm wysokości. Ma ciemnoczerwone kwiaty z ciemniejszymi płatkami w środku. Wymaga ciepłego, słonecznego miejsca oraz żyznego i przepuszczalnego podłoża. Nadaje się do sadzenia w stojących oraz wiszących pojemnikach. Nawożona regularnie kwitnie przez całe lato.
  6. Koleus (Plectranthus scutellarioides) ColorBlaze® Chocolate Drop – roślina sezonowa ozdoba wyłączenie z zielono-purpurowych, drobnych, sercowatych, delikatnie ząbkowanych liści. Świetnie wypełnia puste przestrzenie między innymi okazami w donicach. Osiąga ok. 50 cm wysokości. Po przycięciu, świetnie się zagęszcza. Lubi lekko zacienione, ciepłe miejsca i stale wilgotne, przepuszczalne podłoże.
  7. Koleus (Plectranthus scutellarioides) ColorBlaze® Velveteen® – odmiana osiągająca w dobrych warunkach nawet 100 cm wysokości. Ma charakterystyczne wydłużone, trzykolorowe liście –  w środku jasno czerwone, z zewnętrznym ciemnoczerwonym pasem i cienkim, jasnozielonym brzeżkiem.
  8. Koleus (Plectranthus scutellarioides) ColorBlaze® Wicked Witch™ – odmiana o purpurowobrązowej barwie liści ozdobionych bardzo cienkim, jasnozielonym, prawie żółtym brzegiem. Liście maja wyraźne ząbki i są wydłużone. Roślina osiąga ok. 60 cm wysokości.

Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com
Autor
Purpurowo-czerwone kompozycje z koleusami i wilcami
Purpurowo-czerwone kompozycje z koleusami i wilcami
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (19)
Twoja strona ogrodu