Logo
Logo
10
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Purpurowo-czerwone kompozycje z koleusami i wilcami

Ciemna zieleń i purpura w zestawieniu z krwistą czerwienią? To doskonałe zestawienie roślin, które przyciąga wzrok i jest jednocześnie eleganckie. Doskonale nadaje się do ozdoby wejścia do domu lub postawienia na rozwidleniu ścieżek. Posadzono tu ciekawe odmiany koleusa, wilce ziemniaczane, kalibrachoę i petunię. Poznaj nazwy odmian i ich wymagania!

 

Kompozycja w donicach

W dwóch czarnych donicach posadzono rośliny o purpurowo-zielonych liściach i dla ożywienia dodano do nich okazy o czerwonych kwiatach. Główną rolę grają tu jednak gatunki sezonowe, które od wiosny do jesieni mają wyłącznie efektowne liście – koleusy i wilce ziemniaczane, coraz częściej pojawiające się w naszych ogrodach oraz wykorzystywane w zieleni miejskiej.

Swobodny układ tych kompozycji sprawia, że obie wyglądają tak, jakby rośliny same się wysiały w donicach. W większym pojemniku widać jednak, że koleusy stanowią wyższe piętro, które jest tłem dla petunii i lekko przewieszającego się, jasnozielonego wilca. W mniejszej donicy posadzono tylko dwie sadzonki purpurowego wilca, pomiędzy którymi wyraźnie widać jaskrawoczerwone kwiaty petunii. Obie kompozycje dopełniają się, tworząc zgrabny duet, który sprawdzi się w miejscy słonecznym lub lekko zacienionym.

Purpurowo-czerwone kompozycje z koleusami i wilcami

Rośliny w donicach

  1. Kalibrachoa (Calibrachoa) Superbells® Pomegranate Punch™ – dorasta do ok. 30 cm wysokości. Ma dzwonkowate kwiaty o czerwonej barwie. Wymaga stale wilgotnego, przepuszczalnego, żyznego podłoża. Należy ją więc regularnie podlewać i dokarmiać preparatami do kwitnących kwiatów balkonowych od wiosny do późnego lata. Usuwanie przekwitłych kwiatów nie jest konieczne, ale dla zagęszczenia się rośliny można ją w środku sezonu lekko przyciąć.
  2. Wilec ziemniaczany (Ipomea batatas)  Sweet Caroline Medusa™ Green – roślina sezonowa ozdobna wyłącznie z powcinanych, jasnozielonych liści. To karłowa odmiana, idealna do pojemników – osiąga ok. 30 cm wysokości. Ma lekko przewisające pędy. Najlepiej rośnie na stanowisku ciepłym i słonecznym. I choć znosi lekkie zacienienia, warto pamiętać, że liście będą się lepiej wybarwiać w jasnym miejscu. Wymaga żyznego, przepuszczalnego, ale stale lekko wilgotnego podłoża o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.
  3. Wilec (Ipomea batatas) Sweet Caroline Raven™ – odmiana o ciemnych, niemal czarnych powcinanych liściach, dorastająca do ok. 40 cm wysokości.
  4. Wilec (Ipomea hybrid) Sweet Caroline Red Hawk™ – odmiana o brązowo- zielonych, powcinanych liściach, osiągająca ok. 40 cm wysokości.
  5. Petunia (Petunia hybrid) Supertunia® Black Cherry® – dorasta do ok. 30 cm wysokości. Ma ciemnoczerwone kwiaty z ciemniejszymi płatkami w środku. Wymaga ciepłego, słonecznego miejsca oraz żyznego i przepuszczalnego podłoża. Nadaje się do sadzenia w stojących oraz wiszących pojemnikach. Nawożona regularnie kwitnie przez całe lato.
  6. Koleus (Plectranthus scutellarioides) ColorBlaze® Chocolate Drop – roślina sezonowa ozdoba wyłączenie z zielono-purpurowych, drobnych, sercowatych, delikatnie ząbkowanych liści. Świetnie wypełnia puste przestrzenie między innymi okazami w donicach. Osiąga ok. 50 cm wysokości. Po przycięciu, świetnie się zagęszcza. Lubi lekko zacienione, ciepłe miejsca i stale wilgotne, przepuszczalne podłoże.
  7. Koleus (Plectranthus scutellarioides) ColorBlaze® Velveteen® – odmiana osiągająca w dobrych warunkach nawet 100 cm wysokości. Ma charakterystyczne wydłużone, trzykolorowe liście –  w środku jasno czerwone, z zewnętrznym ciemnoczerwonym pasem i cienkim, jasnozielonym brzeżkiem.
  8. Koleus (Plectranthus scutellarioides) ColorBlaze® Wicked Witch™ – odmiana o purpurowobrązowej barwie liści ozdobionych bardzo cienkim, jasnozielonym, prawie żółtym brzegiem. Liście maja wyraźne ząbki i są wydłużone. Roślina osiąga ok. 60 cm wysokości.

Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com
Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (19)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!