Logo
Logo

Wąska rabata w ognistych kolorach

Wąskie paski przy ogrodowych ścieżkach prowadzących do domu z powodzeniem można obsadzać roślinami sezonowymi, które zwykle uprawia się w pojemnikach. Nie rozrastają się zbyt szeroko i co roku można tworzyć zupełnie nowe kompozycje. Oto pomysł na kompozycję w ciepłych barwach!

Kompozycja na rabacie

Ta wąska rabata znajdująca się między ścianą domu a ścieżką prowadzącą do wejścia ma piętrowy układ. Z tyłu posadzono nieco wyższe rośliny niż z przodu; w środku widać okazy tworzące kępy, a z brzegu niskie okazy, które wypełniają puste miejsca i tworzą obwódkę. Do tego zestawienia roślin wybrano głównie odmiany ozdobne z liści – koleusy, wilec ziemniaczany o jasnożółtych liściach i wytrzymały na upały rozchodnik. Wszystkie posadzone zostały w regularnych odstępach, naprzemiennie. Kwiatowe dodatki stanowią różowe pysznogłówki, fioletowe werbeny patagońskie oraz jasnoczerwone, wyraziste petunie i kępy portulaki.

Wszystkie posadzone na tej niedużej rabacie rośliny nadają się na ciepłe, słoneczne stanowisko i będą okazale wyglądały od maja do września.

Fot. Proven Winners

Rośliny na rabacie

  1. Koleus (Coleus) Color Blaze® Golden Dreams™ – ma jasnozielone, delikatnie ząbkowane liście z wyraźnym purpurowym unerwieniem. Wymaga żyznego i próchnicznego podłoża. Lubi słoneczne lub lekko zacienione stanowiska. Dorasta nawet do 100 cm wysokości. Jak większość koleusów jest rośliną ozdobną głównie z liści, więc trzeba go przycinać gdy tylko pojawią się kwiaty. Wówczas zagęści się.
  2. Wilec ziemniaczany (Ipomea batatas) 'Sweet Caroline Light Green' – osiąga ok. 40 cm wysokości. Charakteryzuje się jasnozielonymi, wyraźnie klapowanymi liśćmi z cienkim, purpurowym marginesem na brzegach blaszek. To roślina jednoroczna, doskonała do okrywania podłoża na sezonowych rabatach. Lubi słoneczne lub częściowo zacienione stanowiska. Wymaga przepuszczalnego, żyznego podłoża. Aby pobudzić roślinę do rozkrzewiania się, warto uszczykiwać pędy.
  3. Koleus (Coleus) Strawberry Drop – to niska odmiana osiągająca ok. 50 cm wysokości. Wyróżnia się ciemnozielonymi, drobnymi listkami z purpurowym unerwieniem oraz czerwoną i żółtą plamką po środku blaszki liściowej. Ma takie same wymagania jak inne odmiany koleusów.
  4. Pysznogłówka ogrodowa (Monarda didyma) 'Pardon My Pink' – bylina osiągająca ok. 30 cm wysokości. Ma różowe kwiaty, które rozwijają się od czerwca do sierpnia. Najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku, na żyznym, stale lekko wilgotnym, ale przepuszczalnym podłożu o zasadowym odczynie.
  5. Werbena patagońska (Verbena bonariensis) Meteor Shower® – w naszych warunkach klimatycznych jest rośliną jednoroczną. Ma wysokie łodygi (ok. 75 cm wysokości), na szczytach których rozwijają się fioletowe, drobne kwiatki zebrane w kwiatostany. Doskonale nadaje się do sadzenia w środkowej lub tylnej części rabaty. Lubi słoneczne stanowiska i nie jest wymagająca w stosunku do podłoża. Najlepiej rośnie w piaszczystej lub piaszczysto-gliniastej ziemi o odczynie obojętnym lub zasadowym.
  6. Portulaka (Portulaca umbraticola) Mojave® Red – niska roślina osiągająca zaledwie 20 cm wysokości. Jej główną ozdobą są czerwone kwiatki z żółtymi środkami. Lubi słoneczne, ciepłe stanowiska.
  7. Rozchodnik (Sedum mexicanum) Lemon Coral® – niska bylina dorastająca do ok. 25 cm wysokości. Ma zredukowane, igiełkowate, cytrynowożółte liście, w których może magazynować wodę. Ma małe wymagania w stosunku do podłoża. Preferuje ziemię przepuszczalną, piaszczystą o zasadowym bądź obojętnym odczynie oraz słoneczne lub tylko częściowo zacienione stanowiska. Znosi wysokie temperatury. Roślina doskonała do wypełniania pustych przestrzeni między kwitnącymi okazami z przodu rabaty.
  8. Petunia ogrodowa (Petunia hybrid) Superpetunia Vista® Paradise – osiąga ok. 60 cm wysokości. Ma dzwonkowate, różowoczerwone kwiaty. Odmiana samooczyszczająca się (nie trzeba usuwać przekwitłych kwiatów). Roślina sezonowa idealna do pojemników i do sadzenia na sezonowych rabatach. Najlepiej rośnie w słonecznych miejscach. Potrzebuje żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej ziemi. Nawożona i podlewana regularnie będzie kwitła przez całe lato.

Tekst: Małgorzata Wójcik,
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com

Autor
Wąska rabata w ognistych kolorach
Wąska rabata w ognistych kolorach
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl