Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie

Portulaka wielkokwiatowa (Portulaca grandiflora) to jednoroczna roślina należąca do rodziny portulakowatych (Portulacaceae). Roślina pochodzi z Argentyny i Brazylii, ale jest obecnie uprawiana w wielu krajach świata, w tym w Polsce.

Portulaka wielkokwiatowa osiąga wysokość do 20 cm. Tworzy płożące, mięsiste łodygi, z których wyrastają drobne, skrętoległe liście. Kwiaty o średnicy do 4cm - pojedyncze lub pełne - mają barwę białą, żółtą, różową lub czerwoną. Portulaka kwitnie od czerwca do sierpnia. Owocem jest torebka. 

Wyróżnia się trzy grupy portulaki wielokwiatowej:

  • o kwiatach pojedynczych
  • o kwiatach półpełnych
  • o kwiatach pełnych

Wymagania i uprawa

Portulaka wielkokwiatowa nie jest trudna w uprawie. Lubi gleby przepuszczalne, piaszczysto-żwirowe, suche lub lekko wilgotne. Zwykle nie potrzebuje nawożenia - wystarcza jej niska zawartość składników pokarmowych w glebie. Wymaga stanowiska słonecznego - w zacienieniu słabo rośnie a kwiaty mogą się zamykać.

Nasiona wysiewa się w marcu w pomieszczeniach a od końca maja wysadza sadzonki już do gruntu. Z zapisów pielęgnacyjnych istotne jest odchwaszczanie i usuwanie przekwitłych kwiatów (wydłużenie tym samym kwitnienia). Dodatkowo warto uszczykiwać roślinę, aby pobudzić jej krzewienie.

Zastosowanie

W ogrodzie portulaka wielokwiatowa często znajduje zastosowanie na skalniakach. Dodatkowo można nią dekorować kolorowe rabaty i murki z kamieni. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.


zdjęcie: Wikipedia fot.Gothika