Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
19
Okazje

Dwie kompozycje w kulistych misach

Donice w brązowym kolorze są dyskretne, a jednocześnie doskonale nadają się do wyeksponowania różnokolorowych kwiatów sezonowych. W tych dwóch zaokrąglonych pojemnikach posadzono rośliny ozdobne z kwiatów i z liści, dzięki temu kompozycje będę efektowne przez całe lato aż do przymrozków. Zobacz, jakie odmiany wybrano!

 

Kompozycje w donicach

W dwóch kulistych brązowych donicach, jednej mniejszej a drugiej większej posadzono takie same fioletowe odmiany kalibrachoa. Do każdej donicy dosadzono inne rośliny, ale fiolet łączy obie kompozycje. W dużej donicy środek zajmuje żółto-brązowy koleus, a w mniejszej ciemnopurpurowy, karłowy wilec ziemniaczany – rośliny ozdobne z liści. Żółta plama kalibrachoa ciekawie podkreśla kolor koleusa w większej donicy i przy okazji stanowi kontrast dla fioletowej odmiany kalibrachoa z żółtymi plamkami w środku kwiatów.

Dobrane rośliny najlepiej będę się rozwijały w lekkim cieniu, np. na częściowo zadaszonym tarasie albo znajdujących się od wschodniej czy zachodniej strony domu wejściu do domu.

dwie kompozycje w kulistych donicach
Fot. Proven Winners

Rośliny w donicach

  1. Koleus (Plectranthus scutellarioides) ColorBlaze® Dipt in Wine – może osiągnąć nawet ponad 1 m wysokości. Najlepiej rośnie na jasnym lub półcienistym stanowisku. Jego ozdobą są ząbkowane, brązowe liście z żółtym cienkim brzegiem i żółtą nasadą liści. Koleusy potrzebują przepuszczalnego podłoża (na dno doniczki podczas sadzenia warto wsypać warstwę drenażu), ale stale lekko wilgotnego. Wszystkie pojawiające się kwiaty należy usuwać, a nadmiernie wybujałe pędy przycinać, aby roślina się zagęściła. Wymaga regularnego podlewania i nawożenia przez całe lato.
  2. Kalibrachoa (Calibrachoa) Superbells® Grape Punch™ – ma niezwykłe, filetoworóżowe płatki, ciemne u nasady i wyraziste, żółte środki kwiatów. Powinna rosnąć w lekkim cieniu. Dorasta do ok. 30 cm wysokości, ma przewisające pędy, więc najlepiej ją sadzić na brzegach donic. Lubi lekko wilgotne, ale niezbyt mokre przepuszczalne, żyzne podłoże. Wymaga regularnego nawożenia preparatami do kwitnących roślin balkonowych przez całe lato. Zbyt mocno rozrośnięte pędy można lekko przyciąć, aby roślina się zagęściła. 
  3. Kalibrachoa (Calibrachoa) Superbells® Yellow – ta odmiana wyróżnia się cytrynowo żółtymi kwiatami. Osiąga około 30 cm wysokości i ma przewisające pędy, podobnie jak odmiana Superbells® Grape Punch™.
  4. Wilec ziemniaczany (Ipomea batatas) Sweet Caroline Raven™ – dorasta do ok. 40 cm wysokości. Ma ciemnopurpurowe, prawie czarne blaszki liściowo, mocno powcinane i gładkie. Roślina wybarwia się najlepiej na jasnym stanowisku, ale może też rosnąć w lekkim cieniu. Wilec ziemniaczany powinien rosnąć w lekko wilgotnym, przepuszczalnym, żyznym podłożu o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.

Tekst: Małgorzata Wójcik,
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (23)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT