Kalibrachoa, calibrachoa (Calibrachoa) jest uprawiana w Polsce jako roślina jednoroczna głownie na tarasach i balkonach. Należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Występuje naturalnie w zaroślach i na otwartych łąkach Ameryki Południowej.

Roślina w zależności od odmiany ma zwarty, płaski lub kulisty, zwisający pokrój i dorasta do 30 cm wysokości i 70 cm długości. Wytwarza delikatne i małe liście.

Kalibrachoa kwitnie od maja do listopada. Kolor kwiatów kalibrachoi jest niezwykle różnorodny – wyróżnia się kwiaty białe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, niebieskie i dwubarwne. Osiągają ok. 3-4 cm średnicy.

Wymagania i uprawa

Kalibrachoa jest łatwiejsza i bardziej wytrzymała w uprawie od petunii. Może rosnąć na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Preferuje gleby lekko kwaśne, przepuszczalne, zasobne i lekko wilgotne. Nadmiar wody może jednak zaszkodzić – prowadzi do więdnięcia pędów.

W czasie podlewania warto stosować nawozy zakwaszające, aby zapobiec żółknięciu wierzchołków pędów.

Roślinę można ciąć co ok. 4 tygodnie co poprawi jej rozkrzewianie, a tym samym kalibrachoa wytworzy więcej kwiatów.

Roślinę powinno się sadzić w dużych pojemnikach, aby bujnie zakwitła.

Zastosowanie

Różnorodność barw kwiatów sprawia, że kalibrachoa zdobywa coraz większą popularność w polskich ogrodach. Roślina znakomicie nadaje się do dekorowania balkonów, tarasów jak również drzwi wejściowych.

Polecane odmiany

  • 'Double rose' – pełne, różowe kwiaty
  • 'Crackling Fire' – pomarańczowe kwiaty z żółtymi paskami
  • 'Superbells Scarlet' – jasnoczerwone kwiaty

Ciekawostki

Z wyglądu kalibrachoa przypomina miniaturową wersję petunii (jak również jest z nimi bardzo blisko spokrewniona), dlatego zdaniem części botaników powinna być zaliczana do petunii Kaskadowych.


Zdjęcia: Floradania.dk