Calibrachoa (łac. Calibrachoa), a w wersji spolszczonej kalibrachoa, to wyjątkowo ozdobna roślina z psiankowatych (Solanaceae). Występuje naturalnie w zaroślach i na otwartych łąkach Ameryki Południowej, a w Europie, w tym i w Polsce, uprawiana jest głównie jako jednoroczna roślina doniczkowa na taras i balkon.
Opis wyglądu rośliny
Kalibrachoa w zależności od odmiany może mieć zwarty, kulisty lub płaski i zwisający pokrój. Dorasta do ok. 30 cm wysokości, a jej pędy osiągają nawet do 70 cm długości. Wytwarza delikatne i małe liście.
Kalibrachoa uprawiana w doniczkach kwitnie od maja do listopada. Kolor kwiatów jest niezwykle różnorodny – wyróżnia się kwiaty białe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, niebieskie i dwubarwne. Są niewielkie, o średnicy ok. 3-4 cm, lejkowate.
Wymagania i uprawa
Kalibrachoa jest łatwiejsza i bardziej wytrzymała w uprawie od petunii. Może rosnąć na stanowiskach słonecznych i półcienistych, choć na tych drugich mniej intensywnie kwitnie. Preferuje gleby lekko kwaśne, przepuszczalne, żyzne i lekko wilgotne. Nie jest mrozoodporna i należy do mniej odpornych na mocne wiatry, ulewne deszcze itp..
🟢 Ogrodowa lista zakupów: Co warto kupić w czerwcu? Polecamy: nawozy, preparaty, podłoża, dekoracje, narzędzia i książki
Aby bujnie zakwitła, roślinę powinno się sadzić w dużych pojemnikach.
Pielęgnacja rośliny
W czasie podlewania tej rośliny doniczkowej warto co jakiś czas stosować nawozy zakwaszające, aby zapobiec żółknięciu wierzchołków pędów.
Roślinę można ciąć co ok. 4 tygodnie co poprawi jej rozkrzewianie, a tym samym kalibrachoa wytworzy więcej kwiatów.
Choroby i szkodniki atakujące kalibrachoę
Kalibrachoa, choć uznawana za stosunkowo odporną, bywa atakowana przez mszyce i wciornastki, które osłabiają roślinę. W warunkach nadmiernej wilgoci i słabej cyrkulacji powietrza może pojawić się szara pleśń lub mączniak prawdziwy.
Zastosowanie w ogrodzie
Różnorodność barw kwiatów sprawia, że kalibrachoa zdobywa coraz większą popularność w polskich ogrodach. Roślina znakomicie nadaje się do dekorowania balkonów, tarasów jak również drzwi wejściowych. Dobrze się czuje "w towarzystwie", dlatego można ją sadzić w jednej donicy z innymi roślinami i tworzyć z nimi ciekawe kompozycje z kalibrachoą w roli wypełniacza.
Polecane odmiany
- 'Double rose' – pełne, różowe kwiaty
- 'Crackling Fire' – pomarańczowe kwiaty z żółtymi paskami
- 'Superbells Scarlet' – jasnoczerwone kwiaty
Ciekawostki
Z wyglądu kalibrachoa przypomina miniaturową wersję petunii (jak również jest z nimi bardzo blisko spokrewniona), dlatego czasem możemy natrafić na nazwę mini-petunia. Zdaniem części botaników powinna być zaliczana do petunii kaskadowych.
Zdjęcia: Floradania.dk