Logo
Logo

Wciornastki | Jak je rozpoznać? Jakie powodują objawy? Jak się ich pozbyć?

Wciornastki to małe owady, których aparat gębowy jest przystosowany do kłująco-ssącego trybu życia. Żywią się głównie sokami i tkankami roślinnymi, co prowadzi do różnorodnych uszkodzeń na uprawianych roślinach. Obecność tych szkodników można zidentyfikować poprzez charakterystyczne objawy żerowania. Istnieje również skuteczna metoda, która pozwala na pewne rozpoznanie tych szkodników. Ponadto, istnieją sprawdzone sposoby zwalczania wciornastków w uprawie roślin doniczkowych, które pomogą w utrzymaniu zdrowia i kondycji naszych roślin.

Spis treści
Jak wyglądają wciornastki? Jak poznać po liściach, że są na nich wciornastki? Jak zwalczać wciornastki? Czym opryskać rośliny? Jak domowymi metodami pozbyć się wciornastków?

Wciornastki: wygląd, charakterystyka

W Polsce istnieje około 200 różnych gatunków wciornastków, spośród których najczęściej spotykane są: wciorniastek szklarniowiec, wciornastek cieplarek, wciornastek smokowiec, wciornastek orientalny. Te owady są niezwykle małe, dlatego też popularnie nazywa się je "przecinkami". Porównanie to jest trafne, ponieważ mają one wydłużone ciało, często w kolorze czarnym, pomarańczowym lub brązowym. Wciornastki zazwyczaj osiągają długość 1-2 mm, co utrudnia ich zauważenie gołym okiem.

Rozpoznanie wciornastków nie jest łatwe, ale istnieje prosty sposób, aby to zrobić. Wystarczy podłożyć białą kartkę pod liście i kwiaty roślin, na których podejrzewamy żerowanie wciornastków, a następnie energicznie potrząsnąć rośliną. Jeżeli na kartce pojawią się szybko poruszające się ciemne lub żółte "kreseczki", to jest to znak, że mamy do czynienia właśnie z wciornastkami.

Make Your Life Greener / YouTube


Objawy występowania wciornastków

Pojawienie się tych szkodników można rozpoznać po zmianach kolorystycznych na roślinach. Istnieje kilka objawów, które powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie i wskazać na żerowanie wciornastków. Objawy ich obecności najczęściej widoczne są na liściach i kwiatach. Mogą to być drobne, jasne plamki lub srebrzystość na powierzchni liści, zbrunatnienia nasadowych części liści, skorkowacenia (strupiaste powierzchnie), rozmaite przebarwienia i deformacje kwiatów. W obrębie plam powstających na liściach można też często zaobserwować czarne grudki - odchody wciornastków.

Preparat naturalny na wciornastki
Preparat naturalny na wciornastki
Emulpar Spray to produkt pochodzenia naturalnego na bazie oleju rydzowego, w formie gotowego do użycia roztworu w spray-u przeznaczony do mechanicznego eliminowania szkodliwych owadów i roztoczy – zwalcza np. mszyce, mączliki, wciornastki czy przędziorki. Pokrywa szkodniki cienką, lepką powłoką, która utrudnia oddychanie i poruszanie się, co w rezultacie prowadzi do ich śmierci.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Preparat chemiczny na wciornastki
Preparat chemiczny na wciornastki
Środek owadobójczy Polysect Ultra Hobby to doskonały preparat zwalczający szkodniki. Przeznaczony jest do walki z takimi szkodnikami jak mszyce, przędziorki, mącznik szklarniowy, gąsienie bielinki, wciornastki. Doskonały do stosowania na roślinach domowych, balkonowych i doniczkowych. Możemy go stosować z powodzeniem na insektach w każdym stadium rozwoju: jaja, larwy, poczwarki, postać dorosła.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Sprawdzone metody i preparaty do zwalczania wciornastków

Regularnie myj liście roślin doniczkowych delikatną wodą, aby usunąć i zmyć wciornastki oraz ich jaja. Można użyć łagodnego mydła roślinnego lub specjalnych preparatów owadobójczych do mycia roślin. Jeśli masz rośliny zainfekowane wciornastkami, odizoluj je od zdrowych roślin, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodników. Możesz przenieść zainfekowane rośliny do osobnego pomieszczenia lub strefy, aby uniknąć dalszego szerzenia się wciornastków.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do zwalczania wciornastków, jednak w warunkach domowych wybór jest ograniczony, ze względu na szkodliwość i toksyczność środków ochrony roślin dla ludzi. Powinniśmy sięgać jedynie po preparaty bezpieczne, przeznaczone do użycia amatorskiego w uprawie kwiatów doniczkowych i balkonowych. Jednym z takich środków jest preparat olejowy – Emulpar lub chemiczny (systemiczny) Polysect.  

Tekst: ZO, zdjęcie: sweeming YOUNG / Adobe Stock oraz Tube-tailed Thrips / treegrow / CC BY 2.0

Autor
Wciornastki | Jak je rozpoznać? Jakie powodują objawy? Jak się ich pozbyć?
Wciornastki | Jak je rozpoznać? Jakie powodują objawy? Jak się ich pozbyć?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl