Wciornastki: wygląd, charakterystyka
W Polsce istnieje około 200 różnych gatunków wciornastków, spośród których najczęściej spotykane są: wciorniastek szklarniowiec, wciornastek cieplarek, wciornastek smokowiec, wciornastek orientalny. Te owady są niezwykle małe, dlatego też popularnie nazywa się je "przecinkami". Porównanie to jest trafne, ponieważ mają one wydłużone ciało, często w kolorze czarnym, pomarańczowym lub brązowym. Wciornastki zazwyczaj osiągają długość 1-2 mm, co utrudnia ich zauważenie gołym okiem.
Rozpoznanie wciornastków nie jest łatwe, ale istnieje prosty sposób, aby to zrobić. Wystarczy podłożyć białą kartkę pod liście i kwiaty roślin, na których podejrzewamy żerowanie wciornastków, a następnie energicznie potrząsnąć rośliną. Jeżeli na kartce pojawią się szybko poruszające się ciemne lub żółte "kreseczki", to jest to znak, że mamy do czynienia właśnie z wciornastkami.
Objawy występowania wciornastków
Pojawienie się tych szkodników można rozpoznać po zmianach kolorystycznych na roślinach. Istnieje kilka objawów, które powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie i wskazać na żerowanie wciornastków. Objawy ich obecności najczęściej widoczne są na liściach i kwiatach. Mogą to być drobne, jasne plamki lub srebrzystość na powierzchni liści, zbrunatnienia nasadowych części liści, skorkowacenia (strupiaste powierzchnie), rozmaite przebarwienia i deformacje kwiatów. W obrębie plam powstających na liściach można też często zaobserwować czarne grudki - odchody wciornastków.
Sprawdzone metody i preparaty do zwalczania wciornastków
Regularnie myj liście roślin doniczkowych delikatną wodą, aby usunąć i zmyć wciornastki oraz ich jaja. Można użyć łagodnego mydła roślinnego lub specjalnych preparatów owadobójczych do mycia roślin. Jeśli masz rośliny zainfekowane wciornastkami, odizoluj je od zdrowych roślin, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodników. Możesz przenieść zainfekowane rośliny do osobnego pomieszczenia lub strefy, aby uniknąć dalszego szerzenia się wciornastków.
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do zwalczania wciornastków, jednak w warunkach domowych wybór jest ograniczony, ze względu na szkodliwość i toksyczność środków ochrony roślin dla ludzi. Powinniśmy sięgać jedynie po preparaty bezpieczne, przeznaczone do użycia amatorskiego w uprawie kwiatów doniczkowych i balkonowych. Jednym z takich środków jest preparat olejowy – Emulpar lub chemiczny (systemiczny) Polysect.
Tekst: ZO, zdjęcie: sweeming YOUNG / Adobe Stock oraz Tube-tailed Thrips / treegrow / CC BY 2.0