Kalibrachoa to jednoroczna roślina, zdaniem części botaników zaliczana do Petunii Kaskadowych. Z wyglądu przypomina miniaturową wersję petunii o mniejszych kwiatach (3-4 cm średnicy) i maksymalnej wysokości do 70 cm.

Roślina w zależności od odmiany ma delikatne ulistnienie, zwarty, płaski lub kulisty, zwisający pokrój. Kwitnie od maja do listopada. Kolor kwiatów kalibrachoi jest niezwykle różnorodny:  wyróżnia się kwiaty białe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, niebieskie i dwubarwne.

Kalibrachoa jest łatwiejsza i bardziej wytrzymała w uprawie od petunii. Może rosnąć na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Preferuje gleby lekko kwaśne, przepuszczalne, zasobne i lekko wilgotne. Nadmiar wody może jednak zaszkodzić - prowadzi do więdnięcia pędów. W czasie podlewania warto stosować nawozy zakwaszające, aby zapobiec żółknieniu wierzchołków pędów. Roślinę powinno się sadzić w dużych pojemnikach, aby bujnie zakwitła.

Różnorodność barw kwiatów sprawia, że kalibrachoa zdobywa coraz większą popularność w polskich ogrodach. Roślina znakomicie nadaje się do dekorowania balkonów, tarasów jak również drzwi wejściowych.

Odmiany:

  • Double rose - pełne, różowe kwiaty,
  • Crackling Fire - pomarańczowe kwiaty z żółtymi paskami,
  • Superbells Scarlet - jasnoczerwone kwiaty.