Dlaczego warto uprawiać petunię na balkonie?
Petunia ogrodowa, syn. p. zwyczajna (Petunia ×hybrida) powstała w wyniku skrzyżowania ze sobą dwóch gatunków petunii - Petunia axillaris i Petunia violacea. Jest jedną z najpopularniejszych roślin sadzonych na balonach i tarasach. Spośród wszystkich roślin balkonowych petunia wyróżnia się niezwykle obfitym kwitnieniem. Roślina ma wiele odmian, na balkonach jednak najczęściej uprawia się formy zwisające (zwyczajowo nazywane surfiniami).
- Pędy (w zależności od odmiany) osiągają wysokość/długość od 20-100cm. Roślina może kwitnąć od mają do aż jesieni – do pierwszych przymrozków.
- Liście są jajowate z zaokrąglonym lub spiczastym końcem, są lekko owłosione.
- Kwiaty są dzwonkowate, mają różną barwę: białą, żółtą, różową, fioletową, bordową lub niebieską. Dużym zainteresowaniem cieszą się także odmiany dwubarwne.
Fot. Flora Dania |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak pielęgnować petunię na balkonie?
Roślina jest dość łatwa w uprawie, wykazuje tolerancję względem podłoża i posiada niezliczone bogactwo odmian - popularność petunii nie może zaskakiwać. Tym bardziej warto poznać sekrety jej uprawy i udekorować nią własny balkon.
Petunia to roślina jednoroczna, uprawiana z rozsady. W warunkach amatorskich jej rozmnażanie może być trudne, dlatego najczęściej kupuje się sadzonki z wykształcającymi się kwiatami.
Stanowisko
Roślina najobficiej kwitnie (i najszybciej zakwita) na słonecznych stanowiskach. Jest to jednak gatunek tolerancyjny, który poradzi sobie również w półcieniu. Dodatkowo stanowisko w miarę możliwości powinno być osłonięte od deszczu, który może niszczyć kwiaty.
Sadzenie
Na balkonie petunie można ustawiać dopiero po przymrozkach (najlepiej po 15 maja). Roślina jest bowiem ciepłolubna i ujemne temperatury mogą spowodować jej zamieranie.
Podłoże
Nie ma dużych wymagań glebowych. Wystarczy przeciętne podłoże np. uniwersalne podłoże do kwiatów balkonowych. W przypadku kupowanej ziemi torfowej – warto zmieszać ją z dodatkiem piasku. Petunia lubi lekko kwaśny odczyn gleby.
Podlewanie i nawożenie
Mimo że petunia jest dość wytrzymała na suszę, to aby utrzymać jej piękne kwitnienie podlewanie powinno być systematyczne i obfite (w słoneczne dni nawet codziennie lub dwukrotnie w ciągu dnia). Petunie zasilamy regularnie, co 2 tygodnie nawozem dla roślin kwitnących (lub nawozem specjalistycznym do petunii).
Kwitnienie
Petunia kwitnie od maja do pierwszych przymrozków. W czasie wzrostu warto uszczykiwać pędy, aby roślina lepiej się rozkrzewiła. Z kolei usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuży kwitnienie.
Problemy w uprawie petunii
Żółknięcie pędów i wierzchołków może być oznaką niedoboru żelaza – wtedy warto poszukać nawozu z dużą ilością tego pierwiastka. Roślina może być atakowana przez mszyce lub choroby grzybowe, szczególnie jeśli jest ustawiona w chłodnym i zacienionym miejscu.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Popularne odmiany petunii do uprawy na balkonie
Ze względu na bogactwo odmian petunie podzielono na wiele grup różniących się wyglądem – osiąganą wysokością oraz wielkością kwiatów i pokrojem.
Podział wybranych odmian petunii pod względem osiąganej wysokości:
- Petunia x hybrida pendula - osiągają wysokość powyżej 80cm;
- Petunia x hybrida media – osiągają wysokość od 40 do 80cm;
- Petunia x hybrida nana – osiągają wysokość nie większą niż 40cm;
Podział wybranych odmian petunii pod względem wielkości kwiatów i pokroju:
- Grandiflora – rośliny z tej grupy wytwarzają okazałe kwiaty (zwykle 6-10cm średnicy);
- Multilfora – kwiaty mają mniejszy rozmiar (ok. 5cm średnicy), ale na jednej roślinie jest ich dużo więcej;
- Miliflora – rośliny wytwarzają dużo bardzo drobnych kwiatów (ok 3 cm średnicy).
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier/Pixabay