Uprawa petunii na balkonie | Jaką odmianę wybrać? Jak posadzić? Jak pielęgnować?

Wśród najpiękniejszych roślin balkonowych czołowe pozycje zajmują petunie ogrodowe. Dowiedz się jakie mają wymagania oraz jak je pielęgnować na balkonie. Poznaj także najpopularniejsze grupy odmian petunii.

Posłuchaj
00:00
237
Spis treści
Co o petunii warto wiedzieć? Dlaczego jest tak popularna? Co lubi petunia? Jak ją pielęgnować, by miała mnóstwo kwiatów? Jaką odmianę petunii wybrać? Która jest najpiękniejsza?

Dlaczego warto uprawiać petunię na balkonie?

Petunia ogrodowa, syn. p. zwyczajna (Petunia ×hybrida) powstała w wyniku skrzyżowania ze sobą dwóch gatunków petunii - Petunia axillaris i Petunia violacea. Jest jedną z najpopularniejszych roślin sadzonych na balonach i tarasach. Spośród wszystkich roślin balkonowych petunia wyróżnia się niezwykle obfitym kwitnieniem. Roślina ma wiele odmian, na balkonach jednak najczęściej uprawia się formy zwisające (zwyczajowo nazywane surfiniami).

  • Pędy (w zależności od odmiany) osiągają wysokość/długość od 20-100cm. Roślina może kwitnąć od mają do aż jesieni – do pierwszych przymrozków.
  • Liście są jajowate z zaokrąglonym lub spiczastym końcem, są lekko owłosione.
  • Kwiaty są dzwonkowate, mają różną barwę: białą, żółtą, różową, fioletową, bordową lub niebieską. Dużym zainteresowaniem cieszą się także odmiany dwubarwne.

Petunia w doniczce, fot. Flora Dania
Fot. Flora Dania

Jak pielęgnować petunię na balkonie?

Roślina jest dość łatwa w uprawie, wykazuje tolerancję względem podłoża i posiada niezliczone bogactwo odmian - popularność petunii nie może zaskakiwać. Tym bardziej warto poznać sekrety jej uprawy i udekorować nią własny balkon.

Petunia to roślina jednoroczna, uprawiana z rozsady. W warunkach amatorskich jej rozmnażanie może być trudne, dlatego najczęściej kupuje się sadzonki z wykształcającymi się kwiatami.

Stanowisko
Roślina najobficiej kwitnie (i najszybciej zakwita) na słonecznych stanowiskach. Jest to jednak gatunek tolerancyjny, który poradzi sobie również w półcieniu. Dodatkowo stanowisko w miarę możliwości powinno być osłonięte od deszczu, który może niszczyć kwiaty.

Sadzenie
Na balkonie petunie można ustawiać dopiero po przymrozkach (najlepiej po 15 maja). Roślina jest bowiem ciepłolubna i ujemne temperatury mogą spowodować jej zamieranie.

Podłoże
Nie ma dużych wymagań glebowych. Wystarczy przeciętne podłoże np. uniwersalne podłoże do kwiatów balkonowych. W przypadku kupowanej ziemi torfowej – warto zmieszać ją z dodatkiem piasku. Petunia lubi lekko kwaśny odczyn gleby.

Podlewanie i nawożenie
Mimo że petunia jest dość wytrzymała na suszę, to aby utrzymać jej piękne kwitnienie podlewanie powinno być systematyczne i obfite (w słoneczne dni nawet codziennie lub dwukrotnie w ciągu dnia). Petunie zasilamy regularnie, co 2 tygodnie nawozem dla roślin kwitnących (lub nawozem specjalistycznym do petunii).

Kwitnienie
Petunia kwitnie od maja do pierwszych przymrozków. W czasie wzrostu warto uszczykiwać pędy, aby roślina lepiej się rozkrzewiła. Z kolei usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuży kwitnienie.

Problemy w uprawie petunii
Żółknięcie pędów i wierzchołków może być oznaką niedoboru żelaza – wtedy warto poszukać nawozu z dużą ilością tego pierwiastka. Roślina może być atakowana przez mszyce lub choroby grzybowe, szczególnie jeśli jest ustawiona w chłodnym i zacienionym miejscu.

Petunie na balkonie, fot. Emma Gossett - Unsplash
Fot. Emma Gossett/Unsplash

Popularne odmiany petunii do uprawy na balkonie

Ze względu na bogactwo odmian petunie podzielono na wiele grup różniących się wyglądem – osiąganą wysokością oraz wielkością kwiatów i pokrojem.

Podział wybranych odmian petunii pod względem osiąganej wysokości:

  • Petunia x hybrida pendula - osiągają wysokość powyżej 80cm;
  • Petunia x hybrida media – osiągają wysokość od 40 do 80cm;
  • Petunia x hybrida nana – osiągają wysokość nie większą niż 40cm;

Podział wybranych odmian petunii pod względem wielkości kwiatów i pokroju:

  • Grandiflora – rośliny z tej grupy wytwarzają okazałe kwiaty (zwykle 6-10cm średnicy);
  • Multilfora – kwiaty mają mniejszy rozmiar (ok. 5cm średnicy), ale na jednej roślinie jest ich dużo więcej;
  • Miliflora – rośliny wytwarzają dużo bardzo drobnych kwiatów (ok 3 cm średnicy).

Uprawa petunii na balkonie | Jaką odmianę wybrać? Jak posadzić? Jak pielęgnować?
Zobacz galerię (17 zdjęć)
17 zdjęć
Zobacz galerię

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier/Pixabay

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Petunia Supertunia VISTA Petunia x hybrida Supertunia VISTA

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści