Logo
Logo

Szara pleśń w ogrodzie | Jak rozpoznać? Jak się jej pozbyć? Czym pryskać?

Truskawki, maliny, pomidory, sałata, zioła - uwielbiamy je jeść latem. Uprawiane we własnych ogródkach, pielęgnowane na balkonie są najsmaczniejsze. Wręcz nie możemy się doczekać gdy pojawią się na naszym stole. Ale, co zrobić gdy zbiory zaatakuje szara pleśń? Poznaj najlepsze i naturalne metody zapobiegania tej choroby.

Spis treści
Jak wygląda szara pleśń i jakie rośliny atakuje? Jak zapobiegać pojawieniu się szarej pleśni i jak ją skutecznie zwalczać? Czym pryskać przeciwko szarej pleśni? Domowe opryski – jak naturalnie pozbyć się szarej pleśni?

Objawy szarej pleśni na roślinach

Szara pleśń to choroba grzybowa roślin, która dotyka zarówno owoce, warzywa jak i kwiaty. Poraża: rośliny liściaste, kwiaty, warzywa, owocowe Objawy: objawia się najczęściej w okresie wiosny lub jesieni, na nadziemnych częściach rośliny widoczne są wodniste, brązowe, szybko powiększające się plamy. Miejsca porażenia pokryte szarym nalotem. Części roślin lub całe rośliny obumierają. Przyczyną powstawania choroby jest grzyb Botrytis cinerea. Należy on do grupy workowców.

Bardzo szybko się rozprzestrzenia i łatwo przenosi. Co roku zmagają się z nim ogrodnicy jak i działkowcy. Objawia się szarym, puszystym nalotem. Uszkadza łodygi, liście, owoce jak i pąki kwiatów. Doprowadza do gnicia, brązowienia, a co za tym idzie obumierania roślin. Grzyb najlepiej czuje się w miejscach gdzie jest wilgotno i występuje mała cyrkulacja powietrza. Tunele foliowe, szklarnie i inspekty to jego naturalne środowisko.

Sprawdź, czy rośliny nie pokrył puszysty, szary nalot. Ta choroba potrafi szybko zabić rośliny. Usuń zaatakowane tkanki i w suche dni wietrz pomieszczenie jak najczęściej, aby zapewnić cyrkulację powietrza.

infouprawa / YouTube


 

Źródłem występowania zarodników pleśni są również pozostałości po martwych roślinach, których nie uprzątnęliśmy po zeszłym sezonie. Roznosi je wiatr i owady, a nawet deszcz. Może być, także przeniesiony poprzez narzędzia ogrodnicze. Do czynników sprzyjających rozrostowi choroby należy gęste sadzenie i zacienione miejsce.

Objawy szarej pleśni na roślinach
Objawy szarej pleśni na liściach róży, owocu truskawki i pędach pomidora. 

Zapobieganie i zwalczanie szarej pleśni

Podstawową ochroną roślin przed szarą pleśnią jest profilaktyka. Musimy pamiętać, że choroba zaczyna się na etapie kwitnienia, a jej efekty widoczne są dopiero podczas zbiorów. Odpowiednia pielęgnacja i uprawa pomogą zwalczyć przyczyny.

W przydomowych ogródkach, działkach czy na balkonie nie chcemy używać środków chemicznych. Naturalne sposoby mogą w prosty sposób zapobiec szarej pleśni. Podczas sadzenia rośliny powinny mieć przestrzeń, nie mogą rosnąć zbyt blisko siebie. Podlewając wodę należy kierować bezpośrednio na ziemię, tak by nie miała styczności z częściami nadziemnymi. Warto zapewnić owocom, warzywom, ziołom i kwiatom odpowiednią ilość powietrza. W szczególności tym uprawianym w szklarniach i tunelach.

Kaptan - oprysk na szarą pleśń
Kaptan Zawiesinowy 50 WP
Preparat grzybobójczy w formie proszku do rozrobienia z wodą. Środek ten działa w sposób kontaktowy i przeznaczony jest do stosowania zapobiegawczego, w ochronie jabłoni i gruszy przed parchem, wiśni przed gorzką zgnilizną oraz w uprawie fasoli szparagowej przed chorobami takimi jak szara pleśń, antraknoza oraz bakteriozą obwódkową.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Signum - oprysk na szarą pleśń
Signum 33 WG
Środek grzybobójczy w postaci granulatu, który po wymieszaniu z wodą tworzy zawiesinę, przeznaczony do oprysku zapobiegawczego i interwencyjnego na choroby warzyw, owoców oraz roślin ozdobnych. Zwalcza choroby takie jak: alternarioza, mączniak rzekomy, czerń krzyżowych, szara pleśń, mączniak prawdziwy, zaraza ziemniaka, biała plamistość liści truskawki, antraknoza (opadzina) liści porzeczki, rdza wejmutkowo-porzeczkowa, przypąkowe zamieranie pędów maliny, brunatna zgnilizna drzew pestkowych, ogranicza występowanie stemphylium.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Switch - oprysk na szarą pleśń
Switch 62,5 WG
Środek grzybobójczy, koncentrat w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej, o działaniu wgłębnym i kontaktowym, do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w zwalczaniu chorób grzybowych roślin sadowniczych, warzywniczych i ozdobnych. Krótki okres karencji, przez co można go zastosować nawet na 3 dni przed zbiorem truskawki. Zwiększa trwałość owoców po zbiorze oraz podnosi ich walory smakowe.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Bardzo ważne jest też zapewnienie dostępu do światła oraz odpowiednie nawożenie. Regularne przeglądanie roślin oraz usuwanie ich martwych części również zapobiegnie chorobie. Kiedy na grządkach pojawią się już plony, należy zbierać je ostrożnie. Tak, aby nie uszkodzić skórki. Przez taką ranę grzyb może łatwo zaatakować owoc. Skrzynki lub pojemniki, w których przechowujemy owoce powinny być dokładnie myte i dezynfekowane. Mogą się w nich kryć zarodniki grzybów z zeszłego sezonu. Bo, nawet jeśli udało nam się uniknąć pleśni w trakcie zbiorów, może się ona pojawić w trakcie przechowywania.

Jeśli choroba jest mocno rozprzestrzeniona usuń porażony fragment rośliny i opryskaj preparatem Amistar, Kaptan, Polyversum, Signum, Topsin lub innym.

Naturalne metody zwalczania szarej pleśni - czym opryskiwać?

Jeśli szara pleśń pojawi się na roślinach warto zastosować naturalne opryski. Świetnie sprawdzi się tu wywar z cebuli (wystarczy 0,5 kg łusek z cebuli zalać 10l wody i zagotować przez pół godziny). Ma właściwości grzybobójcze.

Tekst: Redakcja ZielonyOgodek.pl na podstawie materiałów od Kwazar, zdjęcie tytułowe: Praewphan / Adobe Stock

Autor
Szara pleśń w ogrodzie | Jak rozpoznać? Jak się jej pozbyć? Czym pryskać?
Szara pleśń w ogrodzie | Jak rozpoznać? Jak się jej pozbyć? Czym pryskać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl