Pleśń w doniczce | Dlaczego się pojawia? Jak się jej pozbyć?

Pytanie czytelnika: Mam problem z roślinami doniczkowymi. W kilku z nich na powierzchni pojawiła się pleśń. Dawno ich nie przesadzałam. Czy powinnam wymienić ziemię?

Posłuchaj
00:00
40
Spis treści
Jak wygląda pleśń w doniczce? Czy może zaszkodzić roślinom? Skąd się bierze pleśń w doniczce? Jak pozbyć się pleśni z doniczki?

Jak wygląda pleśń w doniczce? Czy może zaszkodzić roślinom?

Uprawiając rośliny pokojowe możemy czasem zauważyć niepokojącą pleśń (zwłaszcza w okresie zimowym). Jest widoczna w wierzchniej warstwie podłoża – o barwie białej, szarawej lub różowej. Może mieć postać drobnych, gęstych grudek lub strzępków waty. Taka ziemia wydziela charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach. Jeśli zanieczyszczenia są twarde, łupliwe i lekko żółtawe – to nie pleśń, tylko osad wapienny (z wody kranowej).

Drobna, niewielka pleśń nie jest jeszcze groźna. Gdy jednak rozrośnie się, może zaszkodzić roślinom. Przerasta wgląd gleby ograniczając wyparowywanie wody. W rezultacie mogą gnić korzenie, a później nadziemna część rośliny.

Make Your Life Greener / YouTube


🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Przyczyna powstawania

Przyczyną rozmnożenia się patogenów grzybowych jest nadmierne podlewanie zieleni. Trzeba pamiętać, że częstotliwość wykonywania zabiegu zależy nie tylko od potrzeb gatunku, ale także od stanowiska i temperatury. Zimą zieleń podlewa się znacznie rzadziej niż w pozostałych porach roku.

Przeciwdziałanie

Roślinę warto przesadzić do nowego podłoża (czasem system korzeniowy pozwala na sprawną wymianę). Jeśli podłoże jest ciężkie i mało przepuszczalne, zaleca się rozluźnić go dodając perlit lub keramzyt. To częściowo wyeliminuje problem.

W skrajnych przypadkach wierzchnią warstwę pleśni trzeba potraktować fungicydem, np.: preparatem Topsin. Zabiegu nie wolno wykonywać w pomieszczeniu mieszkalnym! Przydatne może być także profilaktyczne podlewanie gnojówkami z cebuli bądź czosnku.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: HandmadePictures/Fotolia


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Urządzenia akumulatorowe Oleo-Mac 56 V – mocna alternatywa dla maszyn spalinowych
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści