Logo
Logo

Zimowa pielęgnacja roślin doniczkowych. Najlepsze porady i wskazówki dla początkujących

Zimowa pielęgnacja roślin doniczkowych to wyzwanie, które wymaga specyficznego podejścia. Odpowiednie warunki, takie jak temperatura, wilgotność powietrza czy intensywność światła, są kluczowe dla ich zdrowia i rozwoju. Dowiedz się, jak dbać o swoje zielone podopieczne w chłodniejszych miesiącach, aby cieszyć się ich pięknem przez cały rok. Poznaj praktyczne wskazówki i rekomendacje, które pomogą Ci zapewnić roślinom najlepsze warunki do wzrostu.

Streszczenie artykułu
Zimowa pielęgnacja roślin doniczkowych to nie lada wyzwanie, na które nie każdy jest przygotowany. Zmiana pory roku to czas, kiedy rośliny zaczynają przechodzić w stan spoczynku, a ich potrzeby znacząco się zmieniają. W tym okresie należy zrezygnować z nawożenia, a podlewanie ograniczyć do minimum, aby nie spowodować gnicia korzeni. Zimą rośliny potrzebują mniej wody, ale więcej światła, dlatego warto je przenieść w miejsca dobrze doświetlone. W przypadku braku naturalnego światła, można skorzystać z lamp roślinnych. Temperatura pomieszczenia również ma duże znaczenie - większość roślin doniczkowych dobrze czuje się w temperaturze 18-22 stopni. Warto jednak pamiętać, że niektóre gatunki, jak storczyki czy sukulenty, preferują niższe temperatury. Zimą rośliny są też bardziej podatne na szkodniki, dlatego warto regularnie je kontrolować i w razie potrzeby zastosować środki ochronne. Przydatne może być również zwiększenie wilgotności powietrza, na przykład poprzez ustawienie roślin na podstawce z wodą. Zimowa pielęgnacja roślin doniczkowych wymaga więc przede wszystkim obserwacji i dostosowania się do ich potrzeb.
Spis treści
Zimowanie roślin doniczkowych Za mało światła Zbyt niska wilgotność powietrza Za ciepło Za zimno Za sucho lub za mokro Nie nawozimy zimą Choroby i szkodniki zimujących roślin Film: Jak dbać o doniczkowe rośliny domowe w czasie zimy

Zimowanie roślin doniczkowych

Krótki dzień dla większości roślin (ogrodowych i doniczkowych) jest sygnałem do przejścia w stan spoczynku. Nikogo nie dziwi ogród drzemiący pod śniegową pierzynką. Mało kto wie, że w okresie zimowym większość roślin doniczkowych przechodzi okres spoczynku.

Zimowy spoczynek roślin rozpoczyna się pod koniec października i trwa do marca. W tym czasie procesy życiowe roślin są spowolnione, zwykle nie rosną lub rosną bardzo wolno, więc nie potrzebują tak dużo wody i składników pokarmowych, jak w okresie intensywnego wzrostu. Pomimo tego nie można o nich zapomnieć!

Warunki, w jakich zimują rośliny doniczkowe w mieszkaniu, dalekie są od tych w przyrodzie. Niewystarczająca ilość światła, niska wilgotność powietrza, wysoka temperatura oraz niewłaściwe podlewanie - to wszystko wpływa na to, że zimujące rośliny doniczkowe często zamierają w okresie zimy.

Za mało światła

W okresie zimowym dni są krótkie - do roślin dociera znacznie mniej światła. Objawia się to zwykle ich wyciąganiem oraz opadaniem liści. Sposobem wyrównania niedoboru światła jest przeniesienie roślin stojących w głębi pokoju bliżej okna lub obniżenie temperatury, przez co ograniczamy wzrost roślin. Najmniej odporne na niedobory światła są rośliny o liściach jasnych i pstrych.

Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamieraniem całych roślin.

Zbyt niska wilgotność powietrza

W ogrzewanym mieszkaniu wraz ze wzrostem temperatury powietrza spada jego wilgotność. Suche powietrze jest równie niekorzystne dla nas jak i dla naszych roślin. Gdy jest zbyt sucho zaczynają one żółknąć i gubią liście.

Gdy wilgotność powietrza jest zbyt niska trzeba ją podnieść. W tym celu warto ustawić w pobliżu roślin płaskie naczynie wypełnione wodą. Można także opryskiwać rośliny miękką wodą o temperaturze pokojowej. Warto także odsunąć rośliny od bezpośredniego źródła ciepła - pieca lub kaloryfera.

Za ciepło

Wiele roślin doniczkowych może zimować w temperaturze pokojowej, inne wymagają niższej temperatury. Obniżenie temperatury do około 15ºC w mieszkaniu może być trudne, dlatego też najlepiej jest przenieść rośliny w chłodniejsze miejsce - do przedpokoju lub widnej piwnicy.

Za zimno

Przemarzanie roślin doniczkowych to bardzo częsta przyczyna ich zamierania w okresie zimowym. W gorącym mieszkaniu często otwieramy okna. Dla roślin groźne może być nawet kilka minut w lodowatym podmuchu powietrza. W trakcie wietrzenia mieszkania warto zadbać o to, aby rośliny nie były narażone na przeciągi i wpływające do mieszkania mroźne powietrze. Na czas wietrzenia wrażliwe rośliny warto przenieść w bezpieczne miejsce. Zbyt gwałtowne obniżenie temperatury może powodować uszkodzenia roślin.

Równie niebezpieczne, co przeciągi są nieszczelne okna, dlatego rośliny nigdy nie powinny być przysunięte do szyb. Przed zimą warto uszczelnić wszystkie szpary w oknach.

Im niższa temperatura tym rzadziej podlewamy rośliny, musimy uważać jednak by nie spowodować ich nadmiernego przesuszenia. W zbyt ciepłym pomieszczeniu rośliny mogą rosnąć nawet mimo ograniczenia podlewania!


roslina na parapecie fot. Ada Be Flickr CC
Fot. Ada Be/Flickr


Temperatura zimowania dla wybranych gatunków roślin doniczkowych

20°C 15°C 4°C- 7°C

Za sucho lub za mokro

W okresie jesienno-zimowym zapotrzebowanie roślin na wodę maleje, należy zatem ograniczyć ich podlewanie. Od listopada podlewa się je bardzo mało, co kilka dni. W mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem podłoże w doniczce szybko przesycha, dlatego też przed warto, co kilka dni sprawdzać jego wilgotność.

Rośliny należy podlewać tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce (1 - 2 cm) przeschnie. Zbyt wilgotne podłoże w doniczce przy niskiej temperaturze oraz zimna woda mogą prowadzić do gnicia korzeni. Nadmiar wody jest znacznie gorszy niż czasowe przesuszenie rośliny.

Rośliny o grubych, mięsistych i często owłosionych liściach podlewamy rzadziej, niż te o liściach gładkich i cienkich. Rzadko podlewamy także większość sukulentów. Wielu gatunków kaktusów możemy nie podlewać przez całą zimę. Rośliny przechowywane w chłodnych pomieszczeniach podlewa się tylko tyle, aby ziemia w doniczce zupełnie nie wyschła. Woda do podlewania powinna mieć temperaturę pokojową.

Zimujące rośliny podlewa się niezbyt obficie. Wyjątkiem są jedynie rośliny doniczkowe kwitnące zimą – szlumbergera, fiołek alpejski, hipeastrum, azalia zimowa. Te rośliny trzeba obficie podlewać z chwilą zauważenia pąków kwiatowych.

Nie nawozimy zimą

Nawożenie roślin doniczkowych w zimie nie jest wskazane (wyjątkiem są jedynie rośliny kwitnące).

Choroby i szkodniki zimujących roślin

Rośliny doniczkowe podczas zimowego odpoczynku są narażone na infekcje grzybowe oraz atak szkodników. Trzeba stale sprawdzać czy na roślinach nie ma objawów chorobowych lub uszkodzeń spowodowanych przez żerowanie szkodników. Zbyt obfite podlewanie sprzyja powstawaniu chorób grzybowych – szarej pleśni oraz zgniliznom pędu oraz podstawy łodygi. Niska wilgotność sprzyja atakom przędziorków lub czerwców (wełnowce, tarczniki i miseczniki).

Film: Jak dbać o doniczkowe rośliny domowe w czasie zimy

Źródło: Make Your Life Greener / Youtube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Sigmund/Unsplash, Aureliy Movila/Freeimages

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Czy zimą rośliny doniczkowe potrzebują specjalnej pielęgnacji?

  Tak, zimą rośliny doniczkowe wymagają szczególnej troski, aby przetrwać niskie temperatury, ograniczone światło słoneczne i suche powietrze w pomieszczeniach.
 • Jak często podlewać rośliny zimą?

  Zimą należy ograniczyć podlewanie, ponieważ rośliny rosną wolniej i potrzebują mniej wody. Ważne jest, aby ziemia była lekko wilgotna, ale nie mokra.
 • Czy należy nawozić rośliny doniczkowe zimą?

  Zimą rośliny wchodzą w okres spoczynku, więc nie zaleca się nawożenia, aby nie stymulować ich do wzrostu w nieodpowiednich warunkach.
 • Jak zapewnić roślinom odpowiednią ilość światła?

  W okresie zimowym, gdy dni są krótsze, rośliny powinny być umieszczone w miejscach, gdzie mogą otrzymać jak najwięcej naturalnego światła.
 • Jakie działania podjąć, aby zapewnić roślinom odpowiednią wilgotność powietrza?

  Zimą, ze względu na ogrzewanie, powietrze w pomieszczeniach jest suche, co może szkodzić roślinom. Można zwiększyć wilgotność powietrza, stosując nawilżacze, podstawki z wodą lub regularnie zraszając rośliny.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Zimowa pielęgnacja roślin doniczkowych. Najlepsze porady i wskazówki dla początkujących
Zimowa pielęgnacja roślin doniczkowych. Najlepsze porady i wskazówki dla początkujących
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny