Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda) to wiecznie zielone pnącze z rodziny toinowatych (Apocynaceae). Naturalnie występuje na Madagaskarze.

Nazwa rodzajowa Stephanotis pochodzi od greckich słów: stephanos – wieniec i otis – kłos, odnoszących się do kształtu kwiatów pnącza.

Roślina może dorastać nawet do 4,5 metra długości. Stefanotis jest domowym pnączem szybko rosnącym, wymaga więc solidnej podpory. Zwykle stosuje się bambusowe patyczki, druciane obręcze lub pergole i kratki na ścianie.

Roślina wytwarza średniej wielkości, białe kwiaty oraz ciemnozielone liście. Obsypuje się nimi bardzo obficie. Kwitnie od wiosny do lata (choć szczyt kwitnienia przypada w maju lub czerwcu). Już kilka kwiatów stefanotisa wystarczy aby cały dom napełnić jego słodkim zapachem.

Wymagania i uprawa

Jest to bardzo kapryśna i delikatna roślina wymagająca troskliwej pielęgnacji. Stefanotis dobrze rośnie na stanowisku jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Lubi stałą temperaturę około 20°C (źle znosi przeciągi). Zimą musi mięć niższą temperaturę ale nie mniej niż 13 °C.

W okresie wzrostu podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne, ale roślina nie może stać w wodzie bo zacznie zrzucać liście. Latem należy spryskiwać liście stefanotisa miękka woda o temperaturze pokojowej oraz czyścić je z kurzu wilgotną szmatką. Liści nie wolno nabłyszczać!

Pędy zbyt długie lub ogołocone z liści przycina się na wiosnę.

Pąki kwiatowe stefanotisa mogą opadać na skutek:

  • wahań temperatury
  • przenoszenia rośliny
  • przesuszenia lub przelania podłoża

Zastosowanie

Stefanotisy są wspaniałymi roślinami dekoracyjnymi w domu. Ich kwiaty są często wykorzystywane przez panny młode do ślubnych bukietów.

Zdjęcia: Floradania.dk