Logo
Logo

Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda)

Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • Kolor kwiatów: białe
 • Kwiaty: lejkowate
 • Pokrój: pnącze
 • Zapach: kwiaty
 • Okres kwitnienia: IV, V, VI, VII
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: wnętrza, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Ciekawostki

  Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda) to wiecznie zielone pnącze z rodziny toinowatych (Apocynaceae). Naturalnie występuje na Madagaskarze. Gatunek jest narażony na wymarcie (status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych).

  Stefanotis bukietowy w naturze może dorastać do 4,5 metra długości, w warunkach doniczkowych jednak rzadko przekracza 2,5 metrów. Jest pnączem szybko rosnącym, a jego pędy są długie i giętkie. Liście rośliny są ciemnozielone, błyszczące, grube i skórzaste o kształcie owalnym.

  Roślina wytwarza średniej wielkości, białe kwiaty oraz ciemnozielone liście. Obsypuje się nimi bardzo obficie. Kwitnie od wiosny do lata (choć szczyt kwitnienia przypada w maju lub czerwcu).

  Już kilka kwiatów stefanotisa wystarczy aby cały dom napełnić jego słodkim zapachem!

  Wymagania i uprawa

  Stefanotis bukietowy to delikatna i wymagająca roślina. Dobrze rośnie na stanowisku jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. W okresie wegetacji powinien mieć zapewnioną stałą temperaturę około 20 °C, a zimą musi mieć niższą temperaturę (ale nie mniej niż 13 °C!). 

  Pnącze to potrzebuje też systematycznego podlewania i sporej wilgotności – w okresie wzrostu podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne, ale roślina nie może stać w wodzie bo zacznie zrzucać liście. Dodatkowo należy zraszać jej liście miękką woda o temperaturze pokojowej oraz czyścić je z kurzu wilgotną szmatką.

  Roślinę można nawozić w czasie wzrostu i kwitnienia nawozami do roślin domowych. Należy również uważać na mszyce i przędziorki – są to szkodniki dość często atakujące stefanotisy.

  Stefanotis wymaga solidnej podpory. Zwykle stosuje się bambusowe patyczki, druciane obręcze lub pergole i kratki na ścianie. Pędy zbyt długie lub ogołocone z liści przycina się na wiosnę.

  Opadanie pąków i kwiatów stefanotisa

  Pąki kwiatowe stefanotisa są delikatne i mogą opadać na skutek:

  • wahań temperatury, np. z powodu przeciągów,
  • przenoszenia rośliny – stefanotis nie lubi przestawiania i od razu zrzuca wtedy kwiaty,
  • przesuszenia lub przelania podłoża.

  Zastosowanie

  Stefanotisy są wspaniałymi roślinami dekoracyjnymi w domu. Ich kwiaty są często wykorzystywane przez panny młode do ślubnych bukietów.

  Ciekawostki

  Nazwa rodzajowa Stephanotis pochodzi od greckich słów: stephanos – wieniec i otis – kłos, odnoszących się do kształtu kwiatów pnącza.


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Floradania.dk

  Autor
  Stefanotis bukietowy
  Stefanotis bukietowy
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (2)
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  31-07-2023 10:26

  Komentarz dodany przez JOANNAA: Mój Stefanek po przekwitnięciu zgubił wszystkie kwiaty (pod koniec czerwca, na początku lipca) a teraz wypścił owoc zielony, w kształcie pomidora ! Co to jest i co z nim zrobić ?

  Gość Jan

  29-01-2023 13:49

  Roślinę należy przesadzić do odpowiedniej dla niej ziemi i pielęgnować zgodnie z jej wymogami.

  Gość Magda

  18-12-2020 08:34

  Po zakupie mojego Stefanka także odpadły kwiaty i liście zaczęły żółknąć- więc go przesadziłam i porządnie podlałam po miesiącu zaczął puszczać nowe pędy 😊Trzymam kciuki za wasze👍

  Gość Angelika

  29-11-2020 20:13

  Witam mam takie pytanie kupilam miesiąc temu kwiatka stefanotis bukietowy ale od jakiś 3 dni liście zaczynają mi żółknać . Pąki kwiatów są ładne biale ale tez zaczynają mi opadac . Po zakupie nie przesadzałam kwiatka trzymam go na parapecie nie przekładam. I pytanie od czego ...

  Gość Wanda

  27-10-2020 15:12

  Mojego Stefana mam rok kupiłam w lipcu kwitnącego Obecnie jest koniec października i zaczął kwitnąć jak szalony ale żółkną mu liście DLACZEGO?

  Gość Wioletta

  01-09-2020 10:41

  Co mam zrobić liście zeschly ale nie opadły czy można uratować??kwiata

  Pokaż wszystkie komentarze