Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda) to wiecznie zielone pnącze z rodziny toinowatych (Apocynaceae). Naturalnie występuje na Madagaskarze. Gatunek jest narażony na wymarcie (status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych).

Stefanotis bukietowy w naturze może dorastać do 4,5 metra długości, w warunkach doniczkowych jednak rzadko przekracza 2,5 metrów. Jest pnączem szybko rosnącym, a jego pędy są długie i giętkie. Liście rośliny są ciemnozielone, błyszczące, grube i skórzaste o kształcie owalnym.

Roślina wytwarza średniej wielkości, białe kwiaty oraz ciemnozielone liście. Obsypuje się nimi bardzo obficie. Kwitnie od wiosny do lata (choć szczyt kwitnienia przypada w maju lub czerwcu).

Już kilka kwiatów stefanotisa wystarczy aby cały dom napełnić jego słodkim zapachem!

Wymagania i uprawa

Stefanotis bukietowy to delikatna i wymagająca roślina. Dobrze rośnie na stanowisku jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. W okresie wegetacji powinien mieć zapewnioną stałą temperaturę około 20 °C, a zimą musi mieć niższą temperaturę (ale nie mniej niż 13 °C!). 

Pnącze to potrzebuje też systematycznego podlewania i sporej wilgotności – w okresie wzrostu podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne, ale roślina nie może stać w wodzie bo zacznie zrzucać liście. Dodatkowo należy zraszać jej liście miękką woda o temperaturze pokojowej oraz czyścić je z kurzu wilgotną szmatką.

Roślinę można nawozić w czasie wzrostu i kwitnienia nawozami do roślin domowych. Należy również uważać na mszyce i przędziorki – są to szkodniki dość często atakujące stefanotisy.

Stefanotis wymaga solidnej podpory. Zwykle stosuje się bambusowe patyczki, druciane obręcze lub pergole i kratki na ścianie. Pędy zbyt długie lub ogołocone z liści przycina się na wiosnę.

Opadanie pąków i kwiatów stefanotisa

Pąki kwiatowe stefanotisa są delikatne i mogą opadać na skutek:

  • wahań temperatury, np. z powodu przeciągów,
  • przenoszenia rośliny – stefanotis nie lubi przestawiania i od razu zrzuca wtedy kwiaty,
  • przesuszenia lub przelania podłoża.

Zastosowanie

Stefanotisy są wspaniałymi roślinami dekoracyjnymi w domu. Ich kwiaty są często wykorzystywane przez panny młode do ślubnych bukietów.

Ciekawostki

Nazwa rodzajowa Stephanotis pochodzi od greckich słów: stephanos – wieniec i otis – kłos, odnoszących się do kształtu kwiatów pnącza.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Floradania.dk