Logo
Logo

25+ roślin doniczkowych idealnych na prezenty

Idealnym dodatkiem do każdego prezentu są kwiaty. Przygotowaliśmy 25 pomysłów na prezenty z różnych okazji – na Dzień Babci i Dziadka, Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Matki i Dzień Dziecka. Zainspiruj się i pozwól cieszyć się pięknymi kwiatami bliskiej osobie!

Spis treści
Rośliny doniczkowe na Dzień Babci i Dziadka Chryzantema Cyklamen Grudnik Goryczka tropikalna Krokusy Zawilec grecki Aloes Rośliny doniczkowe na Walentynki Hoja Kerriego Bluszcz Kalanchoe Stokrotka Storczyk Falenopsis Rośliny doniczkowe na Dzień Kobiet Pierwiosnek Hippeastrum Storczyk Dendrobium Areka Hiacynt Rośliny doniczkowe na Dzień Matki Róża Słoneczniki Stefanotis Gerbera Fiołek afrykański Rośliny doniczkowe na Dzień Dziecka Epipremnum Kaktusy Rośliny owadożerne Sukulenty Sansewieria FILM: Jak wybrać rośliny do mieszkania lub na prezent?

Każda okazja jest dobra, by wręczyć ukochanej osobie kwiaty. Ale są takie dni w roku, gdy bukiet warto specjalnie zaaranżować. Zobacz wybrane przez nas kompozycje w różnych stylach, z kwiatów jednorocznych, domowych lub ogrodowych. Przekonaj się, że czasem wystarczy jeden szczegół, by roślinna aranżacja stała się wyjątkowa. Poznaj też wymagania poszczególnych gatunków, aby wiedzieć czy prezent będzie trafiony.

Rośliny doniczkowe na Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka obchodzimy 21 i 22 stycznia, gdy nie ma możliwości pójścia do ogrodu i zrobienia bukietu kwiatów. Z tej okazji warto więc wybrać roślinę doniczkową do uprawy w domu. Z ciekawym dodatkiem lub w oryginalnym pudełku sprawi z pewnością radość obdarowanej osobie. 

rośliny doniczkowe idealne na prezenty na dzień babci i dziadka chryzantema fot. Floradania
Fot. Floradania
CHRYZANTEMY
Coraz chętniej sięgamy po chryzantemy i wykorzystujemy w bukietach. Są bardzo trwałe, więc jako kwiaty cięcie mogą ponad tydzień zdobić wnętrze domu. Wybór kolorów jest ogromny. Kwiaty wetknięte w gąbkę florystyczną i ułożone w pudełku w kształcie serca, zestawione z różami wyglądać będą niezwykle elegancko.
rośliny doniczkowe idealne na prezenty na dzien babci i dziadka cyclamen schlumbergera rhipsalis fot. floradania
Fot. Floradania
CYKLAMEN I GRUDNIK
To trwałe i pięknie kwitnące rośliny doniczkowe. Cyklameny perskie (Cyclamen persicum) mają piękne, duże kwiaty i ozdobne liście. Najlepiej uprawiać je w domu w lekkim cieniu i chłodnym miejscu. Lubią mieć stale wilgotne podłoże, ale trzeba uważać, by woda w nim nie zalegała. Szlubergery, zwane potocznie grudnikami lub kaktusami Bożego Narodzenia (Schlumbergera) nadają się do jasnych i półcienistych miejsc. Warto pamiętać, że te rośliny wymagają okresu spoczynku po kwitnieniu. Należy zaniechać wówczas nawożenia i zminimalizować podlewanie, a po kilku miesiącach okryją się masą kwiatów.
rośliny doniczkowe idealne na prezenty na dzien babci i dziadka Exacum affine fot. Floradania
Fot. Floradania
GORYCZKA TROPIKALNA i KROKUSY
Nawet zimą w sprzedaży pojawiają się podpędzone przez producentów kwitnące rośliny cebulowe. Nieduże krokusy (Crocus) o niebieskich płatkach to powiew wiosny. Gdy przekwitną ich cebulki można przesadzić do ogrodu. W tej kompozycję ciekawym dodatkiem do krokusów są kępki goryczki tropikalnej (Exacum affine). To mało popularna, ale efektowna roślina uprawiana w naszym klimacie sezonowo na balkonach i tarasach. Najlepiej rośnie w miejscu lekko zacienionym. Lubi lekko wilgotne podłoże, ale nie znosi zalewania i zraszania.
rośliny doniczkowe idealne na prezenty na dzien babci i dziadka krokus crocus zawilec anemone fot. Floradania
Fot. Floradania
KROKUSY i ZAWILCE GRECKIE
Krokusy najlepiej prezentują się w większych kępkach. Można do ich towarzystwa dobrać zawilce greckie (Anemone blanda). To byliny należące do grupy tzw. geofitów wiosennych, które kwitną wiosną, a na lato przechodzą w stan spoczynku. Najlepiej czują się w lekkim cieniu, pod drzewami i krzewami. Pasują do ogrodów naturalistycznych, z pewnością spodobają się osobom, które lubią taki styl w ogrodzie. Do tej aranżacji wykorzystane zostały też pocięte na małe kawałki patyczki, a przestrzenie między roślinami wypełniono mchem, który każdemu kojarzy się z lasem.
rośliny doniczkowe idealne na prezenty na dzien babci i dziadka aloes fot. Floradania
Fot. Floradania
ALOES
W starożytnym Egipcie nazwany został "rośliną nieśmiertelności". Aloes wykorzystywany jest w medycynie i kosmetyce. Jego uprawa w warunkach domowych jest mało skomplikowana. Najlepiej rośnie w jasnym miejscu. Podobnie jak inne sukulenty aloes gromadzi wodę w liściach, więc lepiej podlewać go rzadko i pozwolić podłożu przeschnąć.

Rośliny doniczkowe na Walentynki

Walentynki, które obchodzimy 14 lutego to świetna okazja na poruszenie wyobraźnią i stworzenie oryginalnej aranżacji z roślin dekorując ją w ciekawy sposób. Wiele uprawianych roślin doniczkowych ma giętkie pędy, można więc je wygiąć tak, by powstało roślinne serduszko.

rośliny doniczkowe idealne na prezenty na walentynki hoja fot. Floradania
Fot. Floradania
HOJA KERRIEGO
Oryginalne liście w kształcie serduszek należą do hoi Kerriego (Hoya kerrii). To doniczkowe pnącze, które wymaga podpory. Najlepiej rośnie w rozproszonym świetle, np. na wschodnim oknie. Potrzebuje przepuszczalnego podłoża z drenażem na dnie doniczki, nie lubi zalewania. Zimą hoja nie powinna stać w zbyt blisko źródła ciepła.

rośliny doniczkowe idealne na prezenty na walentynk bluszcz hedera fot. Floradania
Fot. Floradania
BLUSZCZ POSPOLITY
To łatwe w uprawie domowe pnącze świetnie nadaje się do zacienionego miejsca. Można je prowadzić po podporach w różnych kształtach. Na Walentynki świetnie nadają się sadzonki poprowadzone na stelażach w kształcie serc. Potem można roślinie pozwolić zwieszać się (będzie wyglądała bardzo efektownie). Bluszcz nie jest wymagający w pielęgnacji, ale warto pamiętać, że powinien mieć stale wilgotne podłoże (lecz nie mokre). Roślinę warto nawozić od wiosny do jesieni preparatem przeznaczonym do roślin zielonych.

rośliny doniczkowe idealne na prezenty na walentynki kalanchoe fot. floradnia
Fot. Floradania
KALANCHOE BLOSSFELDA
To niewielka roślina należąca do rodziny gruboszowatych. Osiąga 20-30 cm wysokości i uprawiana jest głównie ze względu na liczne, drobne, bardzo kolorowe kwiatki. Udekorowana wstążką lub ozdobą w kształcie serca będzie wspaniałym prezentem dla osoby rozpoczynającej swoją przygodę z roślinami. Kalanchoe bowiem jest łatwe w uprawie. Dobrze znosi suche powietrze w mieszkaniach, nie wymaga zraszania i najlepiej rośnie na stanowisku ciepłym i słonecznym. Ponieważ magazynuje w liściach wodę, znosi dobrze przesuszenie podłoża.

rośliny doniczkowe idealne na prezenty na walentynki stokrotki bellis fot. Floradania
Fot. Floradania
STOKROTKI
To dwuletnie rośliny, które pojawiają się w sprzedaży pod koniec zimy. Są niezwykle urokliwe, kojarzą się z wiosną i przy sprzyjających warunkach pogodowych już w połowie marca można je sadzić (razem z bratkami) w donicach na balkonach i tarasach. Lubią słoneczne miejsca i umiarkowanie wilgotne podłoże. Nawożone preparatem do roślin kwitnących będą cieszyły kwiatami do lata.

rośliny doniczkowe idealne na prezenty na walentynki storczyk phalenopsis fot. Floradania
Fot. Floradania
STORCZYK FALENOPSIS
Falenopsis (Phalenopsis) to jeden z najbardziej popularnych gatunków storczyków. Jest łatwy w uprawie, długo kwitnie i ma mnóstwo ciekawych odmian różniących się kolorem płatków; jest więc idealny na prezent dla bliskiej osoby. Niektóre odmiany nawet lekko pachną. Roślinie należy zapewnić jasne miejsce, gdzie światło jest rozproszone (np. na wschodnim oknie).

Rośliny doniczkowe na Dzień Kobiet

Przypadający 8 marca Dzień Kobiet zwykle kojarzy się z bukietami tulipanów. I choć to piękne i wartościowe kwiaty, z tej okazji można również paniom wręczyć nie tylko kwiaty cięte, ale też długo żyjące rośliny doniczkowe – kwitnące lub ozdobne z liści.

rośliny doniczkowe idealne na prezenty na dzien kobiet pierwiosnek fot. Floradania
Fot. Floradania
PIERWIOSNEK (Prymulka)
To niewątpliwie jedna z pierwszych wiosennych roślin. Pierwiosnki (Primula) obecnie wracają do łask i zanim wiosna na dobre rozgości się w ogrodach, można już cieszyć się ich kolorowymi kwiatami. Są niewielkie, ale pełne uroku. Do tego nie mają specjalnie wielkich wymagań. W domu należy je uprawiać w jasnych miejscach, a gdy ziemia w ogrodzie rozmarznie, można przesadzić do gruntu – ładnie wyglądają na skalniakach, brzegach rabat, w pobliżu zbiorników wodnych i w donicach w towarzystwie bratków.

rośliny doniczkowe idealne na prezenty na dzien kobiet amarylis fot. iBulb
Fot. iBulb
HIPPEASTRUM
To niezwykle efektowna domowa roślina cebulowa, która zakwita w okresie zimowym. Ze względu na wielkie kolorowe kwiaty doskonale nadaje się na prezent. Pamiętajmy, by wręczając tę roślinę zapewnić jej stabilny koszyk lub doniczkę. Uprawa tej rośliny w domu nie jest trudna. Należy ustawić ją w jasnym, ciepłym miejscu (20-23°C). Zanim hippeastrum nie rozwinie liści, cebula umieszczona w ziemi wymaga umiarkowanego podlewania, ale później należy zwiększyć ilość dostarczanej roślinie wody (nie mocząc jednak zbytnio cebuli).

rośliny doniczkowe idealne na prezenty na dzien kobiet dendrobium fot. flower council
Fot. Flower Council
STORCZYK DENDROBIUM
Dendrobium to jeden z mniej popularnych storczyków. Mam jednak urodziwe kwiaty, które wyrastają w kątach liści wzdłuż łodygi. Pastelowe kolory kwiatów pięknie i subtelnie prezentują się we wnętrzach. Roślina nadaje się do jasnych stanowisk i lubi dużą wilgotność powietrza (można ustawić ją w łazience, albo w innym pomieszczeniu, ale wówczas należy zadbać o zraszanie liści). Podłoże w doniczce nie może być zbyt wilgotne.

rośliny doniczkowe idealne na prezenty na dzien kobiet dypsis lutescens fot. flower council
Fot. Flower Council
PALMA AREKA
Bardzo popularna palma do uprawy w domu – łac. Dypsis lutescens. Doskonale nadaje się na prezent dla osoby, która dysponuje dużym jasnym pomieszczeniem. Można ją uprawiać w ogrodach zimowych, a latem stawiać na tarasie i odpoczywać w jej lekkim cieniu. Nadaje wnętrzom lekkości i egzotycznego charakteru.

rośliny doniczkowe idealne na prezenty na dzien kobiet hiacynty hyacinthus fot. flower council
Fot. Flower Council
HIACYNTY
Kwitną wczesną wiosną w ogrodzie, ale podpędzone cebule do uprawy w domu można kupić w miesiącach zimowych. Hiacynty wymagają jasnego miejsca. Ich piękne kwiaty są niezwykle kolorowe, ale też wspaniale pachną. Umieszczone w wysokich szklanych naczyniach nie potrzebują specjalnej dekoracji. Wiosną cebule można przesadzić do przepuszczalnego, żyznego podłoża na słonecznym stanowisku, a będą kwitnąć od kolejnego sezonu.

Rośliny doniczkowe na Dzień Matki

W Dniu Matki, 26 maja można dostać już mnóstwo roślin przeznaczonych do uprawy w ogrodzie. Na łąkach pojawiają się pierwsze maki, chabry, firletki, wyki i złocienie, z których można tworzyć bukiety. Ale jest też wiele roślin doniczkowych, które będą okazale prezentować się na domowym parapecie.

rośliny doniczkowe idealne na prezenty na dzien matki serce róże Fot. Floradania
Fot. Floradania
RÓŻE
Klasyczne, zawsze na czasie róże (Rosa) można ofiarować w postaci bukietu albo bardziej nietypowo – na tacy wyściełanej mchem lub darnią. Kwiaty umieszczone w gąbce florystycznej ukrytej pod zielenią nawet przez tydzień będą cieszyć oko. Na kwiat cięty nadają się przede wszystkim odmiany sprzedawane w kwiaciarni, ale z pewnością każdą mamę ucieszy prezent od dziecka także skomponowany z kwiatów dzikiej róży lub róży pomarszczonej o intensywnie pachnących kwiatach i fioletowych płatkach.

rośliny doniczkowe idealne na prezenty na dzien matki słonecznik helianthus_annuus fot. flower council
Fot. Flower Council
SŁONECZNIK
Słoneczniki (Helianthus) to rośliny jednoroczne. Ich wielkie żółte kwiaty wyglądają radośnie, a do tego są magnesem dla pszczół. Warto więc je uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale też w dużych, stabilnych donicach na słonecznych, osłoniętych od wiatru balkonach i tarasach (niskie odmiany). Potrzebują zasobnego w substancje pokarmowe podłoża, regularnego podlewania (szczególnie w czasie suszy), a także ściółkowania. Usuwając przekwitnięte kwiaty pobudzamy roślinę do ponownego kwitnienia. 

rośliny doniczkowe idealne na prezenty na dzien dzień Matki stephanotis fot. Floradania
Fot. Floradania
STEFANOTIS
Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda) jest uprawianym w naszych warunkach pnączem. Rośnie szybko i może osiągnąć długość nawet 4,5 m długości. Roślina jest ozdobna głównie z białych, słodko pachnących kwiatów (szczyt kwitnienia przypada na maj lub czerwiec). Stefanotis będzie dobrym podarunkiem dla doświadczonej ogrodniczki, gdyż jest rośliną kapryśną. Źle znosi przeciągi, wymaga jasnego pomieszczenia (ale nie bezpośredniego promieniowania), nie może stać w wodzie, ale podłoże w doniczce powinno być lekko wilgotne. Latem wymaga zraszania.

rośliny doniczkowe idealne na prezenty na dzien matki gerbera fot. Flower Council
Fot. Flower Council
GERBERA
Przypominające stokrotki gerbery wróciły do łask, głównie pod postacią niskich odmian do uprawy w domu w doniczkach. Kolorowe kwiaty świetnie wyróżniają się na tle ciemnych liści. Dla gerbery w domu należy przeznaczyć jasne miejsce (ale nie narażone na bezpośrednie promieniowanie); nie narażone na przeciągi i znajdujące się z dala od grzejnika. Gerbery trzeba często i obficie podlewać, aby podłoże w doniczce było stale wilgotne (jednak nie mokre). Liście trzeba zraszać.

rośliny doniczkowe idealne na prezenty na dzien matki Saintpaulia fot. Floradania
Fot. Floradania
FIOŁEK AFRYKAŃSKI (sępolia fiołkowa)
Uroczy fiołek afrykański (Saintpaulia ionantha) to roślina mało wymagająca i długo, obficie kwitnąca. Do tego zajmuje niewiele miejsca i można ją postawić nie tylko na parapecie, ale też na biurku, wąskiej etażerce czy dekoracyjnej miniszklarence. Fiołki przez cały rok mają atrakcyjnie wyglądające liście, a od wiosny przez całe lato kwitną na biało, różowo lub fioletowo. Preferują jasne, ciepłe miejsca (nie narażone na bezpośrednie promieniowanie). 

Rośliny doniczkowe na Dzień Dziecka

Dzieci interesujące się światem przyrody z okazji Dnia Dziecka obchodzonego 1 czerwca z pewnością ucieszą się nowym okazem do swojej kolekcji. Z ogromnej ilości roślin doniczkowych dla dzieci szczególnie polecamy – łatwe w uprawie sukulenty, ciekawe rośliny owadożerne oraz mało wymagające pnącza.

rośliny doniczkowe idealne na prezenty na dzień dziecka Epipremnum pinnatum fot. Floradania
Fot. Floradania
EPIPREMNUM
To ozdobne z liści pnącze do cienia idealnie nadaje się do pokoju młodego ogrodnika. Warto jednak wiedzieć, że może osiągnąć długość nawet 7 metrów (zbyt rozrośnięte okazy można jednak śmiało przycinać). Epipremnum najlepiej prowadzić przy podporze, pozwalając pędom zwisać. Lubi półcieniste lub zacienione stanowiska oraz lekko kwaśne i umiarkowanie wilgotne podłoże. Przy sadzeniu warto pamiętać o wsypaniu warstwy drenażu.

rośliny doniczkowe idealne na prezenty na dzień dziecka kaktus cereus fot. flower council
Fot. Flower Council
KAKTUSY
Bardzo młodzi i niedoświadczeni ogrodnicy z pewnością nie będą mieć kłopotów z uprawą kaktusów. Najlepiej wybierać dla nich gatunki i odmiany osiągające niewielkie rozmiary. Większość potrzebuje słonecznego miejsca, niezbyt żyznego i przepuszczalnego podłoża oraz sporadycznego podlewania. Kaktusowy ogródek doskonale prezentuje się w szklanym naczyniu (otwartym) lub w płytkiej, ceramicznej misie (koniecznie z otworami drenażowymi w dnie).
rośliny doniczkowe idealne na prezenty na dzień dziecka Drosera Nepenthes Sarracenia fot. flower council
Fot. Flower Council
ROŚLINY OWADOŻERNE
Są interesujące nie tylko ze względu na sposób odżywiania się, ale też dlatego, że mają ciekawe kształty. Większość najpopularniejszych rodzajów (muchołówka, dzbanecznik, rosiczka) ma podobne wymagania. Lubią jasne stanowiska (ale nie narażone na bezpośrednie nasłonecznienie), powietrze o wysokiej wilgotności, podłoże o kwaśnym odczynie (np. mieszanka torfu z podłożem do storczyków) i stale wilgotne (miękką wodą).

rośliny doniczkowe idealne na prezenty na dzień dziecka wilczomlecz  euphorbia trigona fot. Floradania
Fot. Floradania
SUKULENTY
To ogromna, zróżnicowana i łatwa w uprawie grupa roślin doniczkowych. Należą do niej m.in. popularne kaktusy. Cechą charakterystyczną sukulentów jest to, że potrafią w swoich organach (liście, pędy) gromadzić wodę na zapas. Dzięki temu nie wymagają częstego podlewania i nadają się dla poczatkujących i małych ogrodników. Lubią, gdy podłoże lekko przeschnie. Doskonale czują się na jasnym parapecie lub w zimowym ogrodzie. Świetnie wyglądają w płaskich misach udekorowane kamieniami.
rośliny doniczkowe idealne na prezenty na dzień dziecka Sansevieria trifasciata luftrenser fot. Floradania
Fot. Floradania
SANSEWIERIA
Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata), zwana też wężownicą, jest jednym z sukulentów. W dziecięcym pokoju z pewnością nie zginie. Lubi pełne słońce, ale nic się jej nie stanie, jeśli zostanie przestawiona w półcień. Podłoże w jej doniczce powinno przeschnąć na głębokość ok. 2,5 cm między dwoma podlewaniami. W sprzedać można dostać sasnewierię o zielonych liściach oraz ciekawe odmiany z żółtym obrzeżeniem. Jeśli roślina ma zajmować mało miejsca, warto wybrać odmianę niskorosnącą.

FILM: Jak wybrać rośliny do mieszkania lub na prezent?

Źródło: Bricomarché z pasją / Youtube

 

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe: iBulb, Floradania

Autor
25+ roślin doniczkowych idealnych na prezenty
25+ roślin doniczkowych idealnych na prezenty
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (19)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość edzia

05-07-2021 20:52

Kocham dostawać kwiaty, mój facet na szczęście zdaje sobie z tego sprawę i czasem miło mnie zaskakuje przesyłając bukiet róż w pudełku pocztą kwiatową. Dziewczyny z biura mi zazdroszczą :)

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl