Jakie doniczkowe nadają się do ogrodu i na taras?
Palmy to soliści, którzy najlepiej prezentują się, jeśli mają trochę miejsca. Umieszczenie tych egzotycznych roślin w ogrodzie i na tarasie to nowoczesna wersja palmiarni budowanych niegdyś przez arystokrację. Efekt jest ten sam – elegancka, tropikalna atmosfera. Postument lub waza może nadać im zupełnie inny wygląd. Różne palmy umieszczone razem na różnych poziomach przekształcą taras w raj. Najpopularniejsze palmy i rośliny podobne do palm to:
Palma królewska (daktylowa) reprezentuje dwa gatunki: daktylowiec kanaryjski (Phoenix caneriensis) o szorstkich, wzniesionych, pierzastych liściach oraz daktylowiec niski (P. roebelenii) o bardziej miękkich, bardziej elegancko przewieszających się liściach. Obydwa są dostępne w różnej wielkości i rozmiarach pni, czasami kilka egzemplarzy jest w jednej donicy. Z uwagi na wrażliwość na mróz na zewnątrz mogą rosnąć tylko od czerwca do września jako rośliny doniczkowe.
Kordylina australijska (Cordyline australis) jest najbardziej znanym przedstawicielem swojego gatunku. Ma bajeczną rozetę liści i jest dostępna zarówno w małych rozmiarach, jako roślina rabatowa, jak i w większych, które wyglądają pięknie na balkonie lub patio. Najczęściej spotykane odmiany to ‘Red Star’ (czerwone liście) i ‘Verde’ (zielone). Chłodne miesiące musi spędzić we wnęrzach.
Jukka włóknista (Yucca flaccida), Y. gloriosa i jukka karolińska (Y. filamentosa) to gatunki, które dobrze radzą sobie z mrozem. Wszystkie trzy mają szorstkie rozety liści, a liście są zawsze różne. Latem kwitną eleganckimi szpicami kwiatów.
Jukka gwatemalska, słoniastostopa (Y. elephantipes) woli zimować w temperaturze powyżej 0 stopni Celsjusza. Jest to przede wszystkim roślina do uprawy w pojemniku ustawionym na zewnątrz, ale sprawdza się równie dobrze jako roślina doniczkowa.
Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) charakteryzuje się liśćmi w kształcie wachlarza. Gatunek ten jest dostępny w dużych rozmiarach, co sprawia, że doskonale nadaje się do ozdabiania tarasów. Radzi sobie z mrozem. Jest to zatem roślina, którą można cieszyć się w ogrodzie zarówno latem, jak i zimą.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak pielęgnować doniczkowe palmy?
Wybrane palmy mają bardzo różne pochodzenie, ale wszystkie pochodzą z cieplejszych rejonów świata. Jukki przybyły z Ameryki Środkowej i Południowej, podczas gdy kordylina rośnie w Nowej Zelandii i Australii. Jak sama nazwa wskazuje, daktylowiec kanaryjski pochodzi z Wysp Kanaryjskich, a dom daktylowca niskiego znajduje się w Laosie. Szorstkowiec zaś pochodzi z Dalekiego Wschodu.
- Palmy lubią ciepłe miejsce, w półcieniu do pełnego słońca – ustaw je w miejscu widnym, ale osłoniętym przed silnym wiatrem.
- Nie pozwól, aby gleba wyschła – potrzebują wilgoci.
- Raz w miesiącu w okresie wegetacyjnym zasilaj je nawozem – najlepiej specjalnym do palm lub do roślin zielonych.
- Palmy są wrażliwe na mróz, więc zimuj je w pomieszczeniu – do wnętrza wnieś, gdy wieczory zaczną robić się chłodne.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie palmy w doniczce?
- Zarówno wielkość, jak i wiek określają cenę: im starsza roślina, tym droższa.
- Pień powinien być dobrze ukorzeniony, wielkość donicy musi zapewniać przestrzeń do wzrostu, a podłoże musi być wystarczająco ciężkie, aby roślina mogła stać samodzielnie w doniczce, nie przewracając się.
- Rośliny muszą być wolne od szkodników i chorób. Szczególnie zwróć uwagę, czy nie mają wełnowców i tarczników. Jeśli rośliny miały za sucho, mogą paść ofiarą ataku przędziorka (czerwonego pajączka) – objawy jego występowania to szare przebarwienia liści.
- Brązowe końce liści wskazują na niewystarczającą wilgotność. Żółte liście oznaczają, że gleba jest zbyt mokra lub zbyt sucha.
Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk