Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane gatunki Ciekawostki Gdzie kupić?

Areka (Chrysalidocarpus syn. Areca) to nazwa rodzaju, do którego zaliczanych jest ok 50 gatunków roślin należących do rodziny arekowatych (Arecaceae). Palmy te pochodzą z południowej Azji, gdzie rosną w tropikalnych, wilgotnych lasach. W Polsce uprawia się je jedynie jako rośliny doniczkowe.

Wygląd areki

W warunkach naturalnych dorastają do 15-20 metrów wysokości, natomiast w donicach do ok. 2 metrów. Rosną w miarę szybko wytwarzając duże, liście osadzone na długich, wyrastających z ziemi łodygach. Są one pierzaste i soczyście zielone. Na początku są wyprostowane, a później wyginają się w łuk.

W warunkach domowych areki niestety nie kwitną – aby pobudzić rośliny do zawiązania kwiatów potrzeba bardzo wysokich temperatur podłoża i wysokiej, stałej wilgotności powietrza. W naturze palmy te kwitną na przełomie marca i kwietnia wytwarzając bardzo długie żółto-zielone kwiatostany.

Areki wytwarzają głęboki system korzeniowy.

 
 

Wymagania i uprawa areki

Uprawa palm w domu nie jest skomplikowana. Areki potrzebują stanowiska z dużą ilością rozproszonego światła (radzą sobie w mocniejszym świetle) oraz przepuszczalnego, żyznego podłoża i dość wysokiej wilgotności powietrza. Areki to rośliny ciepłolubne – powinniśmy im zapewnić temperatury powyżej 20°C (temp. nie może spadać poniżej 16°C!).

Areki i inne palmy przesadzamy co 2-3 lata wybierając wysokie donice. Im roślina większa i starsza można to robić rzadziej.

Najlepsze podłoże dla palm
To mieszanka torfu niskiego i wysokiego, którą dodatkowo wzbogacono składnikami poprawiającym strukturę podłoża (keramzytem, krzemionką i glinką). Podłoże utrzymuje powietrze i wodę oraz zapewnia sadzonym roślinom łatwiejszą adaptację oraz odżywienie.
Kup online

Pielęgnacja areki

Pielęgnowanie domowych palm również nie jest trudne. Areki powinno się podlewać ok. 2 razy w tygodniu, a w zimie 1 na tydzień (zależnie od szybkości wysychania podłoża). Rośliny poleca się nawozić już od marca i przez całe lato specjalnymi preparatami dla palm.

Areki uwielbiają zraszanie, które często jest niezbędnym zabiegiem w okresie zimowym (gdy w mieszkaniach jest bardzo sucho). Rośliny te nie przechodzą okresu spoczynku w naszych domach.

Szkodniki i choroby areki

Palmy lubią być atakowane przez przędziorki, dlatego należy je systematycznie oglądać. Można też znaleźć na nich tarczniki i miseczniki. W momencie pojawienia się któregoś, z tych szkodników, należy szybko zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.

Żółte lub brązowe końcówki liści są oznaką zbyt suchego powietrza, a żółto-brązowe plamy to najczęściej wynik poparzenia przez zbyt intensywne słońce.

 
 

Zastosowanie areki

Areki to pojemnikowe piękności nie tylko do domu – te doniczkowe palmy możesz mieć w ogrodzie i na tarasie w okresie letnim. Są pozycja obowiązkową w miejscach inspirowanych egzotyką. Palmy te są uważane za jedne z roślin najlepiej oczyszczających powietrze dlatego należą do najzdrowszych roślin trzymanych w sypialniach.

Owoce areki są nazywane orzechami betelowymi i są składnikiem betelu – popularnej w Azji południowej używki (zajmuje ona 4 miejsce używek świata!). Betel dość mocno uzależnia (siła podobna do tytoniu), farbuje zęby na czarno, można go żuć lub jeść.

Polecane gatunki areki

  • Areka żółtawa (Chrysalidocarpus lutescens syn. Areca lutescens)
  • Areka katechu (Chrysalidocarpus catechu syn. Areca catechu) – nazywana jest czasem palmą betelową, kateszową, czy żuwipalmą

 
 

Ciekawostki o arekach

W Azji (Malezja i Polinezja) areka jest rośliną, z której pozyskuje się składnik pobudzająco-orzeźwiającej używki (betelu). Potrzebne do jej wyrobu są niedojrzałe owoce areki. Maja one słodko-pikantny smak.

W tradycyjnej medycynie chińskiej (Ajurweda) areka to ważna roślina do zabiegów oczyszczających organizm. 

Gdzie kupić areki?

Areki to wyjątkowe i duże rośliny, które mogą być kłopotliwe w transporcie, jednak są dostępne w większości sklepów stacjonarnych jak i internetowych.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Flower Council Holland, Bishnu Sarangi / Pixabay