Areka (Chrysalidocarpus syn. Areca) to nazwa rodzaju, do którego zaliczanych jest ok 50 gatunków roślin należących do rodziny arekowatych (Arecaceae), czyli palm. Pochodzą z południowej Azji, gdzie rosną w tropikalnych, wilgotnych lasach.

W warunkach naturalnych dorasta do 15-20 metrów wysokości, natomiast w donicach do ok. 2 metrów. Rośnie w miarę szybko wytwarzając duże, liście osadzone na długich, wyrastających z ziemi łodygach. Są one pierzaste i soczyście zielone. Na początku są wyprostowane, a później wyginają się w łuk.

W warunkach domowych niestety nie kwitnie – aby pobudzić roślinę do zawiązania kwiatów potrzeba bardzo wysokich temperatur podłoża i wysokiej, stałej wilgotności powietrza. W naturze kwitnie na przełomie marca i kwietnia wytwarzając bardzo długie żółto-zielone kwiatostany.

Areka wytwarza głęboki system korzeniowy.

Wymagania i uprawa

Palmy potrzebują stanowiska z dużą ilością rozproszonego światła. Areka to roślina ciepłolubna – powinniśmy jej zapewnić temperatury powyżej 20°C (temp. nie może spadać poniżej 16°C!).

Areki potrzebują przepuszczalnego, żyznego podłoża i dość wysokiej wilgotności zarówno ziemi jak i powietrza – areka uwielbia zraszanie, które jest niezbędne roślinie w okresie zimowym (gdy w mieszkaniach jest bardzo sucho). Rośliny te nie przechodzą okresu spoczynku w naszych domach.

Roślinę nawozimy wiosną (już od marca) i latem specjalnymi preparatami dla palm. Przesadzamy ją co 2-3 lata w wysokie donice.

Palmy lubią być atakowane przez przędziorki, dlatego należy ją systematycznie oglądać.

Zastosowanie

Areki doskonale sprawdzają się w większych pomieszczeniach i ogrodach zimowych, a latem warto wynosić je na taras. Są pozycja obowiązkową w miejscach, inspirowanych egzotyką. Palmy te są uważane za jedne z roślin najlepiej oczyszczających powietrze dlatego wielu poleca ustawiać je w sypialniach.

Owoce areki są nazywane orzechami betelowymi i są składnikiem betelu – popularnej w Azji południowej używki (zajmuje ona 4 miejsce używek świata!). Betel dość mocno uzależnia (siła podobna do tytoniu), farbuje zęby na czarno, można go żuć lub jeść.

Polecane gatunki

  • Areka żółtawa (Chrysalidocarpus lutescens syn. Areca lutescens)
  • Areka katechu (Chrysalidocarpus catechu syn. Areca catechu) – nazywana jest czasem palmą betelową, kateszową, czy żuwipalmą


Zdjęcia: Flower Council Holland