6 zasad podlewania roślin domowych
Obserwacja roślin
Nie należy podlewać roślin rutynowo, co kilka dni. Podlewać należy tylko wtedy, kiedy rośliny tego potrzebują – aby to stwierdzić należy je obserwować (zeschnięte liście i wiotkie łodygi są aż nadto oczywistym sygnałem, jednak nie można dopuścić do takiego stanu!).
Kiedy podlewać?
Aby sprawdzić podłoże wykorzystaj metodę "na kciuka" – włóż palec do doniczki na głębokość 2-3 cm – jeśli po wyjęciu będzie wilgotny i oblepiony ziemią oznacza to, że czas na podlewanie jeszcze nie nadszedł. W razie wątpliwości należy odłożyć podlewanie do następnego dnia. O przesuszeniu podłoża świadczy również to, że doniczka jest lżejsza.
Można także kupić higrometr – czujnik wilgoci, wbijany do podłoża, sygnalizujący czas podlewania.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Nie przelewaj!
Rośliny doniczkowe najczęściej giną od nadmiaru wody. Dla roślin znacznie bardziej niebezpieczne jest nadmierne podlewanie, niż niewielkie okresowe niedobory suszy. Zbyt obfite podlewanie powoduje gnicie korzeni. Nie ma nic gorszego niż nadgorliwość.
Metody podlewania
- Podlewanie roślin domowych "od góry" – wodę do doniczki należy wlewać na ziemię, (nigdy na roślinę) aż do przesiąknięcia wody. Po kilkunastu minutach nadmiar wody zebrany na podstawce należy usunąć.
- Podlewanie roślin domowych "od dołu" – doniczkę należy zanurzyć prawie po sam brzeg w dużym naczyniu z wodą. Podłoże zasysa odpowiednią ilość wody. Po kilkunastu minutach należy wyjąć doniczkę z wody i postawić na podstawce.
Raz, a dobrze, czy często i po trochu?
Nie podlewaj "często i po trochu". Podlewanie małą ilością wody powoduje, że nie dochodzi ona do niższych warstw ziemi w doniczce.
Rodzaj wody
Woda z kranu (pod warunkiem, że nie ma zbyt dużej ilości wapnia) jest odpowiednia do podlewania większości roślin. W takim przypadku wodę przeznaczoną do podlewania należy przegotować i pozwolić jej odstać w konewce przez 24 godziny aby wytrącony osad opadł na dno.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: bunzellisa/Pixabay