Logo
Logo

Dlaczego palma usycha? Wystarczy wsypać to do podstawki, a pojawią się nowe liście

Czy Twoja palma areka traci tropikalny blask i ma coraz więcej zasychających liści? Zwykle jest to objaw problemu, który wcale nie musi być groźny. Trikiem do jej uratowania może być coś, co masz w domu, a co wydaje się niezwiązane z ogrodnictwem. Poznaj powody, dla których na palmach pojawiają się usychające, żółte liście oraz sprawdź, jak im pomóc odzyskać zdrowie i piękny wygląd.

2 główne powody, dla których palma usycha!

Zastanawiasz się, dlaczego Twoja palma areka traci zdrowie i brązowieją jej liście? Oto dwa główne powody, dla których palma usycha.

Po pierwsze odpowiednie stanowisko

Palma areka, aby prawidłowo rosnąć i rozwijać się, potrzebuje odpowiednio dobranego miejsca w domu. Idealne dla niej są przestrzenie, gdzie światło słoneczne jest obecne, ale w formie rozproszonej. Bezpośrednie działanie promieni słonecznych może być dla niej szkodliwe, prowadząc do uszkodzenia liści, które mogą ulec poparzeniu i usychaniu.

Ważne jest również, aby doniczka i podłoże, w których rośnie palma, były odpowiednio dobrane. Najlepiej, gdy podłoże jest żyzne i przepuszczalne, a doniczka węższa i wyższa niż standardowe.

Po drugie zbyt suche warunki

Palmy uprawiane w domu, w tym areka, wymagają szczególnej uwagi w kwestii wilgotności, ponieważ źle znoszą suszę. Kluczowe jest używanie do ich podlewania miękkiej wody, czyli takiej, która ma niską zawartość minerałów. Najlepsza jest woda w temperaturze pokojowej, która nie szokuje systemu korzeniowego rośliny.

Jak uratować usychającą palmę? Wilgotność powietrza najważniejsza!

Gdy palma ma zapewnione odpowiednie warunki świetlne, dobre podłoże i odpowiednie podlewanie, a jej końcówki i tak zaczynają żółknąć i usychać, jest to sygnał alarmowy, który może wskazywać na nieodpowiednią wilgotność w pomieszczeniu – to najczęściej pojawiający się problemem w uprawie palm, który prowadzi do usychania liści. Co robić, gdy się pojawi? Pierwszym krokiem jest przycięcie uschniętych części liści, co pomaga roślinie skupić energię na zdrowych częściach. Następnie, aby zapobiec dalszemu wysychaniu, ważne jest zapewnienie roślinie odpowiedniej wilgotności powietrza. Można to osiągnąć, umieszczając w pobliżu palmy zwilżone ręczniki lub nawilżacz powietrza.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Prosty trik na usychające liście: Wsyp to do podstawki!

Jednak istnieje jeszcze prostszy i bardziej dostępny sposób na zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza arece. Trik polega na wykorzystaniu podstawki, keramzytu i wody:

  1. Wybór podstawki: Potrzebujesz podstawki, która będzie pasować pod doniczkę z palmą. Podstawka będzie służyć jako mini-zbiornik na wodę.
  2. Wsypywanie keramzytu: Wsyp do podstawki keramzyt. Keramzyt to lekki, porowaty materiał, często używany w ogrodnictwie do poprawy drenażu i aeracji gleby. W tym przypadku będzie pełnić rolę medium, które pomoże w równomiernym oddawaniu wilgoci do powietrza wokół rośliny.
  3. Dodawanie wody: Po wsypaniu keramzytu do podstawki, należy dodać do niej trochę wody. Woda nie powinna całkowicie przykrywać keramzytu.
  4. Umieszczenie doniczki na podstawce: Postaw doniczkę z palmą bezpośrednio na keramzycie. Gotowe!

Woda z podstawki paruje, co zwiększa wilgotność powietrza wokół rośliny. Tworzy to mikroklimat, który naśladuje naturalne, wilgotne środowisko, jakie palmy znajdują w tropikach. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu, palma areka otrzymuje stały dostęp do wilgotnego powietrza, co jest niezbędne dla jej zdrowego wzrostu, zwłaszcza w suchych, ogrzewanych pomieszczeniach. To proste działanie może znacząco poprawić kondycję rośliny, sprzyjając jej zdrowiu i urodzie.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: New Africa, Firn / AdobeStock

Autor
Dlaczego palma usycha? Wystarczy wsypać to do podstawki, a pojawią się nowe liście
Dlaczego palma usycha? Wystarczy wsypać to do podstawki, a pojawią się nowe liście
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl