Logo
Logo

Jak pielęgnować domowe palmy? Praktyczne wskazówki

Poznaj ogólne zasady pielęgnacji domowych palm. Dowiedz się, gdzie ustawić rośliny, aby długo i zdrowo rosły oraz jakie zapewnić im warunki, aby były ozdobą mieszkania przez wiele lat. Ich pielęgnacja nie jest trudna, nawet dla początkujących i ogrodniczych żółtodziobów.

Spis treści
Gdzie powinna stać palma? Jak prawidłowo ją sadzić w doniczce? Jak często podlewać i nawozić? Jak dbać o liście?

Pielęgnacja domowych palm – 4 kroki do zdrowych i pięknych roślin z tropików

Najlepsze stanowisko dla palm

Domowe palmy to w większości rośliny ciepłolubne, dobrze będą rosnąć w temperaturze pokojowej 20-25ºC. Nie lubią zimnych przeciągów, dlatego powinny stać z dala od drzwi i uchylnego okna. Większość gatunków lubi słoneczne miejsca lub jasne z rozproszonym światłem.

Większości palm można od czerwca wynosić na balkon lub taras, dobrze będą się czuły na świeżym powietrzu. Należy tylko pamiętać, aby nie stały w pełnym słońcu, gdyż może to spowodować przypalenie liści. W połowie września muszą wrócić do domu. W zimie powinny mieć obniżoną temperaturę.

Sadzenie

Większość palm preferuje przepuszczalne, żyzne, próchniczne podłoże o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego (zależnie od gatunku). Jeśli chcemy zapewnić palmie jak najlepsze warunki, wybierzmy podłoże dedykowane dla tej grupy roślin. Palmy, nawet w doniczkach, mogą dorastać do sporych rozmiarów, dlatego też pojemnik dla palmy powinien być stabilny. Przesadzając duże okazy należy wesprzeć je podpórką.

Podlewanie i nawożenie

Przy pielęgnacji palm najważniejsze jest ich regularne i umiarkowane podlewanie, należy unikać wody stojącej w osłonce donicy lub w podstawce. Palmy należy zasilać w okresie od marca do września, specjalnym nawozem do tej grupy roślin, albo preparatem do roślin o zielonych liściach. Jesienią i zimą palm nie nawozimy.

Zraszanie i czyszczenie liści z kurzu

Ważne jest utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza wokół palm – najlepiej w pobliżu roślin ustawić nawilżacz lub miskę wypełnioną kamieniami i wodą; co jakiś czas można zraszać liście roślin lub myć je pod prysznicem. Wszystkim okazom warto regularnie zmywać blaszki liściowe z kurzu, by ułatwić im fotosyntezę i oddychanie.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flower Council, Thomas Mühl/Pixabay

Autor
Jak pielęgnować domowe palmy? Praktyczne wskazówki
Jak pielęgnować domowe palmy? Praktyczne wskazówki
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl