Logo
Logo

Jak uratować usychającą palmę? Powody, zapobieganie i ratunek!

Czy Twoja domowa palma zaczyna wyglądać na przygnębioną, a jej liście usychają pomimo Twoich starań? Nie rezygnuj jeszcze! Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, dlaczego Twoja palma może mieć problemy i jak ją uratować. Dowiedz się, jak zapewnić swojej palmie optymalne warunki do wzrostu i jak przywrócić jej dawny blask. Czy wiesz, że palma może odbić od korzenia? Czy wiesz, jak prawidłowo odżywić swoją palmę, aby nie usychała? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Spis treści
Dlaczego palma usycha w domu? Co robić, by liście palm nie robiły się żółte i usychały? Jak ratować marniejącą, usychającą palmę? FAQ: często zadawane pytania

Uprawa palm w domu nie jest trudna, dlatego rośliny te są popularnym wyborem dla wielu miłośników zieleni. Dzięki ich egzotycznemu wyglądowi i zdolności do przetrwania w różnych warunkach sprawdzają się nawet dla osób początkujących w tym temacie.

Niektóre z najczęściej uprawianych palm w domach to: areka (Areca), kencja (Howea), areka złocista (Dypsis lutescens), chamedora wytworna (Chamaedorea elegans) i palma daktylowa (Phoenix roebelenii).

Dlaczego liście palm usychają?

Istnieje wiele powodów, dla których liście palm mogą zaczynać usychać. Oto kilka z nich:

 • Niewłaściwe podlewanie
  Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ilość wody może prowadzić do usychania liści. Palmy preferują wilgotną, ale dobrze przepuszczalną glebę.

 • Niewłaściwe oświetlenie
  Palmy potrzebują dużo światła, ale niektóre gatunki nie tolerują bezpośredniego słońca.

 • Niska wilgotność
  Palmy pochodzą z tropikalnych klimatów i preferują wysoką wilgotność. Niska wilgotność powietrza w domu może powodować usychanie liści.

 • Choroby i szkodniki
  Grzyby, wirusy i szkodniki mogą również powodować usychanie liści.

Palmy, jak wiele innych roślin, mogą cierpieć z powodu niewłaściwych temperatur zimą i stresu wywołanego przesadzaniem do nowej donicy. W obu przypadkach zasychanie liści to naturalny objaw, który ustępuje, gdy roślina 

 

Jak zapobiegać usychaniu palm?

Prawidłowo podlewaj

Palmy preferują wilgotną, ale dobrze przepuszczalną glebę. Zbyt duża ilość wody może prowadzić do gnicia korzeni, podczas gdy zbyt mała ilość wody może powodować usychanie liści. Najlepszym sposobem na zapewnienie odpowiedniego nawadniania jest sprawdzenie gleby przed podlaniem. Jeśli górna warstwa gleby jest sucha, to jest to dobry moment na podlanie. Pamiętaj, że różne gatunki palm mogą mieć różne wymagania dotyczące podlewania, więc zawsze dobrze jest znać potrzeby swojej konkretnej palmy.

Postaw we właściwym oświetleniu

Palmy potrzebują dużo światła, ale niektóre gatunki nie tolerują bezpośredniego słońca. Zbyt dużo bezpośredniego słońca może powodować przypalenia na liściach, podczas gdy zbyt mało światła może prowadzić do słabego wzrostu i usychania liści. Najlepszym miejscem dla większości palm jest jasne miejsce z rozproszonym światłem.

Zapewnij odpowiednią wilgotność powietrza

Palmy preferują wysoką wilgotność. Niska wilgotność powietrza w domu może powodować usychanie liści. Możesz zwiększyć wilgotność wokół swojej palmy, na przykład poprzez rozmieszczenie miski z wodą w pobliżu rośliny, stosowanie nawilżacza powietrza lub regularne spryskiwanie rośliny wodą.

Sprawdzaj, czy nie ma szkodników i chorób

Regularnie sprawdzaj swoją palmę pod kątem oznak chorób i szkodników. Wczesne wykrycie i leczenie mogą zapobiec poważnym uszkodzeniom i usychaniu rośliny. Szkodniki, takie jak mszyce, czerwce i wełnowce, mogą powodować usychanie liści, podobnie jak choroby grzybicze i bakteryjne.

Nie zapominaj o nawożeniu

Dobrze odżywione palmy będą zdrowe i silne, a co z tym idzie, może to pomóc w zapobieganiu usychania liści. Nawóz dla palm powinien zawierać azot, fosfor i potas, a także mikroelementy, takie jak magnez, miedź i cynk. Pamiętaj, aby zawsze stosować się do instrukcji na opakowaniu nawozu i nie przesadzać, ponieważ zbyt duża ilość nawozu może spalić korzenie rośliny.

Jak uratować usychającą palmę krok po kroku?

Jeśli zauważysz, że Twoja palma zaczyna usychać, nie panikuj. Istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby pomóc jej wrócić do zdrowia:

 1. Diagnoza: Spróbuj zidentyfikować problem. Czy to kwestia podlewania, oświetlenia, wilgotności, czy może choroby lub szkodników?
 2. Działanie: Podjąć odpowiednie działania w zależności od diagnozy. Może to obejmować zmianę nawadniania, potrzebę przesadzenia palmy, przesunięcie rośliny do miejsca z lepszym oświetleniem, zwiększenie wilgotności lub leczenie chorób i szkodników.
 3. Cierpliwość: Pamiętaj, że rośliny potrzebują czasu na regenerację. Bądź cierpliwy i daj swojej palmie czas na powrót do zdrowia.

FAQ

Czy palma odbije od korzenia?

Tak, palmy mają zdolność do regeneracji z korzenia, pod warunkiem, że korzeń jest zdrowy. Jeśli korzeń jest uszkodzony lub zainfekowany, może to uniemożliwić regenerację rośliny.

Jak odżywić palmę, by nie usychała?

Odpowiednie odżywianie jest kluczowe dla zdrowia każdej rośliny. Palmy zwykle potrzebują nawozu bogatego w azot, fosfor i potas. Możesz również rozważyć dodanie mikroelementów, takich jak magnez, miedź i cynk. Pamiętaj, aby zawsze stosować się do instrukcji na opakowaniu nawozu i nie przesadzać, ponieważ zbyt duża ilość nawozu może spalić korzenie rośliny.

Która palma najłatwiej usycha?

Palma, którą uważa się za najbardziej podatną na usychanie to daktylowiec kanaryjski (palma królewska). Nie jest to jednak spowodowane jej cechami, a tym, że jest czasem atakowana przez specyficznym grzyb, który atakuje jej korzenie, powodując usychanie rośliny.

Czy palmy są wrażliwe na zasolenie? Przenawożenie?

Palmy są bardzo wrażliwe na sól. Jeśli używasz wody z wysoką zawartością różnych soli do podlewania swojej palmy, może to prowadzić do usychania liści. To samo dotyczy gleby o wysokiej zawartości soli.

 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: New Africa / AdobeStock

Autor
Jak uratować usychającą palmę? Powody, zapobieganie i ratunek!
Jak uratować usychającą palmę? Powody, zapobieganie i ratunek!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl