Logo
Logo

Zmagasz się z usychającymi liśćmi Twoich roślin domowych? Wyklucz tą najczęstszą przyczynę

Rośliny doniczkowe stanowią ozdobę wnętrz urządzanych w dowolnym stylu, dodając im naturalnego piękna i poprawiając samopoczucie domowników. Ich pielęgnacja w okresie zimowym może jednak stanowić zagwozdkę nawet dla zaprawionych w boju miłośników kwiatów. Zasychanie końcówek i brzegów liści w tym czasie rzutuje na walory estetyczne całej rośliny, ale na szczęście można znacząco ograniczyć to zjawisko, a nawet całkiem je zlikwidować.

Dlaczego końcówki kwiatów doniczkowych usychają jesienią i zimą?

Problem ten jest o tyle uniwersalny, że dotyczy bardzo wielu gatunków roślin doniczkowych. Przyczyny są jednak zazwyczaj takie same. Usychające końce listków kwiatów doniczkowych to zjawisko pojawiające się przez cały rok, które nasila się w okresie grzewczym – i jest to zupełnie naturalna kolej rzeczy. Dzieje się tak, ponieważ zdecydowana większość uprawianych w doniczkach kwiatów pochodzi z ciepłych i wilgotnych obszarów. W rezultacie uwielbiają ciepło, ale musi ono iść w parze z odpowiednią wilgotnością powietrza. Samo ciepło bijące z rozgrzanych kaloryferów w połączeniu z suchym powietrzem są przez nie bardzo źle znoszone. Optymalny poziom wilgotności powietrza dla roślin tropikalnych wynosi około 80%, czyli o trzydzieści procent więcej niż poziom typowy dla ogrzewanych zimą pomieszczeń, który wynosi mniej więcej pięćdziesiąt procent. Dla ludzi takie warunki są jak najbardziej odpowiednie, ale wrażliwe rośliny rodem z tropików wymagają kilku zabiegów pielęgnacyjnych, aby nadal cieszyć domowników pięknym wyglądem.

Najbardziej podatne na usychanie końcówek liści są draceny, palmy, zielistki, monstery czy filodendrony. Ich liście usychają, ponieważ w ogrzewanych pomieszczeniach drastycznie spada poziom wilgotności, a przesuszone powietrze ma bezpośredni wpływ na kondycję roślin.

Obcinać czy nie – co powinno się robić z uschniętymi końcówkami roślin?

Wysuszone końcówki liści nabierają brązowego koloru i sprawiają, że cała roślina przestaje wyglądać estetycznie. Wielu właścicieli kwiatów staje wówczas wobec dylematu – pozostawić ją w takim stanie czy też pozbyć się brzydkiego problemu jednym cięciem? Rozwiązanie okazuje się kompromisem pomiędzy tymi dwoma wariantami. Eksperci przekonują, że w takich sytuacjach najlepiej jest przyciąć liście, pozbawiając ich tylko wysuszonych części, a nie usuwanie ich w całości. Usunięcie całych liści mogłoby bardzo osłabić całą roślinę, ponieważ są one jej niezbędnym elementem. W skrajnych sytuacjach mogłoby to doprowadzić nawet do obumarcia całej rośliny, dlatego to ryzykowane rozwiązanie może być brane pod uwagę tylko w przypadku późnego stadium choroby czy też zaatakowania przez szkodniki. Za pomocą ostrych nożyczek wystarczy więc wykonać precyzyjne cięcia, pozbawiając roślinę wyłącznie tych części, które zmieniły kolor i są wyraźnie przesuszone.

Jak zapobiegać usychaniu końcówek liści?

Nadmierne podlewanie roślin doniczkowych w okresie zimowym może zadziałać destrukcyjnie na system korzeniowy, a mianowicie doprowadzić do jego gnicia. Jedynym rozwiązaniem poprawiającym wygląd usychających liści jest podwyższenie wilgotności w pomieszczeniu.

Większą wilgotność pomieszczenia można osiągnąć na różne sposoby, a jednym z nich jest postawienie na grzejniku naczynia wypełnionego wodą lub też mokrego ręcznika. Bardziej zaawansowanym, ale i kosztowniejszym rozwiązaniem, jest stosowanie specjalnego urządzenia do nawilżania powietrza. Nawilżacze tego rodzaju dostępne są w najróżniejszych formach, a te najbardziej designerskie można z powodzeniem dostosować do całej aranżacji wnętrza. W sklepach znajdują się zarówno nawilżacze idealne do aranżacji w stylu glamour i klasycznych, jak i boho czy też aranżacji postindustrialnych. Ich cena waha się od ponad stu do kilkuset złotych.

Warto również regularnie zraszać rośliny, wykorzystując do tego spryskiwacz wypełniony wodą o temperaturze pokojowej. Dotyczy to jednak wyłącznie roślin, których liście nie są pokryte włoskami.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Sevda Ercan / AdobeStock

Autor
Zmagasz się z usychającymi liśćmi Twoich roślin domowych? Wyklucz tą najczęstszą przyczynę
Zmagasz się z usychającymi liśćmi Twoich roślin domowych? Wyklucz tą najczęstszą przyczynę
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

21-01-2024 21:58

Komentarz dodany przez blabla: Tę przyczynę, tę, tę. Do szkoły wreszcie się nauczyć.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl