Logo
Logo

Dlaczego liście monstery zasychają na brzegach i końcówkach? Sprawdź!

U monster i innych roślin doniczkowych można obserwować zasychanie brzegów liści. Jeśli nie towarzyszą temu dodatkowe plamy, jest to objaw świadczący o zbyt suchym powietrzu. Wystarczy wtedy pamiętać o zraszaniu roślin i zadbać o podniesienie wilgotności w mieszkaniu.

Spis treści
Dlaczego końce liści monstery zasychają? Jak podnieść wilgotność powietrza? Zainwestuj w nawilżacz! Jakie rośliny są wrażliwe na suche powietrze? Sprawdź! FILM: Jak przycinać Monsterę?

Dlaczego końce liści monstery zasychają?

Wiele domowych roślin doniczkowych (w tym także monstera) pochodzi z rejonów tropikalnych dżungli i lubi wilgotność powietrza na poziomie 60-80%. W mieszkaniach często jest ona niższa, a zimą, gdy ogrzewanie skutecznie wysusza powietrze, może spadać nawet poniżej 50%. Tak suche powietrze jest niekorzystne zarówno dla nas, jak i roślin, które reagują zasychaniem końcówek lub całych brzegów liści.

By temu zapobiec, możemy nawilżać powietrze i zraszać rośliny. Należy do tego użyć odstałej wody o temperaturze pokojowej. Niektóre odmiany trzeba zraszać codziennie, inne co 3 dni. Nie powinno się natomiast spryskiwać roślin kwitnących oraz liści nagrzanych przez słońce. Są też gatunki, które w ogóle nie lubią zraszania – unikajmy go w przypadku roślin o liściach i pędach pokrytych włoskami.

Najlepszym sposobem dbania o liście roślin doniczkowych jest ich regularne spryskiwanie delikatną mgiełką. Warto używać do tego odstanej wody z kranu lub wody destylowanej.

Jak podnieść wilgotność powietrza?

Bardzo skuteczne są elektryczne nawilżacze kontrolujące dokładny poziom wilgotności. Jednak ich kupno może być sporym wydatkiem. Jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, do dyspozycji mamy także domowe sposoby. Sprawdza się powieszenie na kaloryferze pojemników z wodą lub mokrych ręczników, które oddadzą wilgoć do powietrza. W przypadku wymagających roślin podstawki z wodą możemy postawić obok nich, by mocniej odczuły wpływ wilgoci.

Mówi się, że także wietrzenie pomaga nawilżyć powietrze, ale sprawdza się to tylko w czasie dodatnich temperatur, ponieważ mroźne powietrze jest suche. Należy też pamiętać, że zimno może szkodzić roślinom. Warto odsunąć je od okna i zadbać, by nie stały w przeciągu, a powietrze zbytnio się nie wychłodziło.

Jakie rośliny są wrażliwe na suche powietrze?

Wśród roślin reagujących zasychaniem brzegów liści na zbyt suche powietrze są najczęściej gatunki o ozdobnych liściach, a w szczególności: monstery, skrzydłokwiaty, palmy, draceny, zielistki Sternberga czy paprocie.

FILM: Jak ciąć Monsterę? Co zrobić, żeby była bardziej gęsta?

Make Your Life Greener / Youtube 


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: "we should try harder" / ndrwfgg / CC BY 2.0
G.T.

Autor
Dlaczego liście monstery zasychają na brzegach i końcówkach? Sprawdź!
Dlaczego liście monstery zasychają na brzegach i końcówkach? Sprawdź!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl