Nowa monstera Monkey Mask
Monstera Monkey Mask – a tak naprawdę Monstera Adansonii, to miniaturka monstery dziurawej (M. deliciosa), która z uwagi na niewielkie rozmiary, urodę liści i łatwość pielęgnacji, zdobywa coraz większą popularność, czyniąc z niej roślinną gwiazdę Instagrama. Dzisiaj posiadanie małpiej maski w doniczce jest nie tylko modne, ale wręcz obowiązkowe!
Wyświetl ten post na Instagramie
Skąd pochodzi nazwa Monkey Mask?
Ciemnozielone, lekko podłużne, sercowate liście posiadają liczne, nieregularne dziury, sprawiające, że roślina wygląda niezwykle ciekawie. Co więcej, kształt i rozmiar dziur zmienia się wraz ze wzrostem rośliny. To właśnie od dziur Monstera zyskała swą angielską nazwę: Swiss Cheese Plant. Nie do końca jednak wiadomo, skąd wzięła się nazwa Monstera Monkey Mask – być może ktoś zauważył w układzie dziur małpią buźkę.
Dziury nie są jedynie ozdobą, gdyż pełnią ważną funkcję, umożliwiając dotarcie promieni słonecznych do niżej położonych liści. To dzięki temu roślina stosunkowo szybko rośnie. Monstera pochodzi z lasów tropikalnych w Meksyku i Brazylii, gdzie pnie się po innych roślinach.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Łatwa pielęgnacja
- Gdzie ustawić?
Monstera Monkey Mask najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych. Chcąc, aby monstera dobrze rosła, należy zapewnić jej temperaturę około 20-24 stopni w ciągu sezonu i kilka mniej zimą. - Jakie podłoże?
Monstera lubi podłoże przepuszczalne, dlatego warto ją sadzić na podłożu torfowym, ale dobrze poradzi sobie również na ziemi uniwersalnej, którą można dodatkowo wzbogacić perlitem, zwiększającym przepuszczalność (stosunek perlitu do ziemi: 1:3). - Jak podlewać?
Roślina nie wymaga częstego i obfitego podlewania, a lepiej znosi okresowe susze niż nadmierną ilość wody, a więc dobrze znosi ewentualne zapominalstwo. Warto Monsterę regularnie zraszać, gdyż nie lubi suchego powietrza. - Czym nawozić?
Monsterę najlepiej zasilać specjalnymi nawozami do roślin zielonych lub nawozami do pnączy.
Jak prowadzić monsterę Monkey Mask?
Ze względu na swoje właściwości pnące i płożące, dobrze jest zapewnić jej podpórkę, która umożliwia układanie rośliny w ciekawą kompozycję. Można ją uprawiać również, jako roślinę zwisającą.
Przesadzanie i rozmnażanie
Młode okazy zaleca się przesadzać raz w roku, a starsze co 3–4 lata, zapewniając im świeże podłoże bogate w składniki pokarmowe. Warto również wzbogacać glebę nawozem do roślin zielonych. Chcąc rozmnożyć Monsterę, wystarczy uciąć pęd z widocznym zalążkiem korzenia i wstawić do wody. Widoczne, spore korzenie to oznaka, że roślinę można zasadzić w doniczce.
Problemy w uprawie monstery Monkey Mask
Najczęstszym problemem pielęgnacyjnym są żółknące liście lub zasychanie brzegów blaszki liściowej. Przyczyną pierwszego problemu jest zbyt częste i obfite podlewanie, a drugiego – zbyt niska wilgotność powietrza.
Należy pamiętać, aby roślinę podlewać, dopiero gdy podłoże będzie całkowicie suche, a doniczka powinna mieć otwory drenażowe. W takim przypadku należy usunąć żółte liście i ograniczyć podlewanie. Zdarza się również, że na liściach pojawiają się żółte plamy, co zazwyczaj oznacza poparzenie słońcem, a więc świadczy o zbytnim nasłonecznieniu miejsca, w którym ustawiona jest roślina. Wystarczy przestawić roślinę, aby nie powstawały nowe plamy. Ciemniejące plamy na liściach oznaczają, że w pomieszczeniu panuje zbyt niska temperatura.
Aby podmieść wilgotność powietrza, warto opryskiwać liście wodą (najlepiej odstaną). Nie powinno się stosować nabłyszczaczy do liści, gdyż substancje w nich zawarte często zatykają aparaty szparkowe liści, utrudniając im "oddychanie".
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: kseniasol / Depositphotos