Monstera Monkey Mask | Jak wygląda? Jak o nią dbać, by pięknie rosła?

Uprawa monstery Monkey Mask fot. kseniasol - Depositphotos

Monstera Monkey Mask to szybko rosnące, bardzo efektowne pnącze, o dziurawych liściach, które w ostatnich latach zdobywa ogromną popularność. Nietypowy wygląd i niewielkie rozmiary sprawiają, że jest to idealna roślina do małego mieszkania, biura i każdego innego wnętrza. Ponadto jest bardzo łatwa w uprawie, co czyni z niej idealną roślinę dla początkujących ogrodników. Jak wygląda małpia maska i jakie warunki trzeba jej zapewnić?

Posłuchaj
00:00
92
Spis treści
Jak wygląda monstera Monkey Mask? Niektórzy mogą być zaskoczeni! Skąd pochodzi nazwa Monkey Mask? Jak uprawiać monsterę? Czy to roślina dla każdego? Chcesz, by twoja monstera dobrze rosła? Nie zapomnij o podporze! Nie wiesz, jak przesadzić monsterę? Podpowiadamy! Problemy w uprawie monstery Monkey Mask. Jak im zapobiec?

Nowa monstera Monkey Mask

Monstera Monkey Mask – a tak naprawdę Monstera Adansonii, to miniaturka monstery dziurawej (M. deliciosa), która z uwagi na niewielkie rozmiary, urodę liści i łatwość pielęgnacji, zdobywa coraz większą popularność, czyniąc z niej roślinną gwiazdę Instagrama. Dzisiaj posiadanie małpiej maski w doniczce jest nie tylko modne, ale wręcz obowiązkowe!

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @plant_dreaming

Skąd pochodzi nazwa Monkey Mask?

Ciemnozielone, lekko podłużne, sercowate liście posiadają liczne, nieregularne dziury, sprawiające, że roślina wygląda niezwykle ciekawie. Co więcej, kształt i rozmiar dziur zmienia się wraz ze wzrostem rośliny. To właśnie od dziur Monstera zyskała swą angielską nazwę: Swiss Cheese Plant. Nie do końca jednak wiadomo, skąd wzięła się nazwa Monstera Monkey Mask – być może ktoś zauważył w układzie dziur małpią buźkę.

Dziury nie są jedynie ozdobą, gdyż pełnią ważną funkcję, umożliwiając dotarcie promieni słonecznych do niżej położonych liści. To dzięki temu roślina stosunkowo szybko rośnie. Monstera pochodzi z lasów tropikalnych w Meksyku i Brazylii, gdzie pnie się po innych roślinach.

Jak wygląda monstera Monkey Mask fot. kseniasol - Depositphotos
Fot. kseniasol / Depositphotos
Monstera Monkey Mask to miniaturowa kuzynka dobrze znanej i lubianej monstery dziurawej.

Łatwa pielęgnacja

  • Gdzie ustawić?
    Monstera Monkey Mask najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych. Chcąc, aby monstera dobrze rosła, należy zapewnić jej temperaturę około 20-24 stopni w ciągu sezonu i kilka mniej zimą.

  • Jakie podłoże?
    Monstera lubi podłoże przepuszczalne, dlatego warto ją sadzić na podłożu torfowym, ale dobrze poradzi sobie również na ziemi uniwersalnej, którą można dodatkowo wzbogacić perlitem, zwiększającym przepuszczalność (stosunek perlitu do ziemi: 1:3).

  • Jak podlewać?
    Roślina nie wymaga częstego i obfitego podlewania, a lepiej znosi okresowe susze niż nadmierną ilość wody, a więc dobrze znosi ewentualne zapominalstwo. Warto Monsterę regularnie zraszać, gdyż nie lubi suchego powietrza.

  • Czym nawozić?
    Monsterę najlepiej zasilać specjalnymi nawozami do roślin zielonych lub nawozami do pnączy.

nawóz do monstery
Nawóz do monstery
Green Energy to innowacyjny preparat przeznaczony do zasilania roślin zielonych. Pojedyncza dawka zaopatruje roślinę w niezbędne substancje odżywcze przez okres aż do 4 tygodni. Specjalnie opracowany skład zapewnia roślinie prawidłowy rozwój oraz poprawia jej witalność i kondycje. Dodatek aktywatora metabolicznego powoduje, że substancje odżywcze są w szybki i łatwy sposób przyswajane przez roślin. Gotowy do użycia, samodozujący aplikator gwarantuje łatwość i wygodę stosowania.
Kup w naszym sklepie!

Jak prowadzić monsterę Monkey Mask?

Ze względu na swoje właściwości pnące i płożące, dobrze jest zapewnić jej podpórkę, która umożliwia układanie rośliny w ciekawą kompozycję. Można ją uprawiać również, jako roślinę zwisającą.

Przesadzanie i rozmnażanie

Młode okazy zaleca się przesadzać raz w roku, a starsze co 3–4 lata, zapewniając im świeże podłoże bogate w składniki pokarmowe. Warto również wzbogacać glebę nawozem do roślin zielonych. Chcąc rozmnożyć Monsterę, wystarczy uciąć pęd z widocznym zalążkiem korzenia i wstawić do wody. Widoczne, spore korzenie to oznaka, że roślinę można zasadzić w doniczce.

Źródło: Make Your Life Greener / YouTube


Problemy w uprawie monstery Monkey Mask

Najczęstszym problemem pielęgnacyjnym są żółknące liście lub zasychanie brzegów blaszki liściowej. Przyczyną pierwszego problemu jest zbyt częste i obfite podlewanie, a drugiego – zbyt niska wilgotność powietrza.

Należy pamiętać, aby roślinę podlewać, dopiero gdy podłoże będzie całkowicie suche, a doniczka powinna mieć otwory drenażowe. W takim przypadku należy usunąć żółte liście i ograniczyć podlewanie. Zdarza się również, że na liściach pojawiają się żółte plamy, co zazwyczaj oznacza poparzenie słońcem, a więc świadczy o zbytnim nasłonecznieniu miejsca, w którym ustawiona jest roślina. Wystarczy przestawić roślinę, aby nie powstawały nowe plamy. Ciemniejące plamy na liściach oznaczają, że w pomieszczeniu panuje zbyt niska temperatura.

Aby podmieść wilgotność powietrza, warto opryskiwać liście wodą (najlepiej odstaną). Nie powinno się stosować nabłyszczaczy do liści, gdyż substancje w nich zawarte często zatykają aparaty szparkowe liści, utrudniając im "oddychanie".

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: kseniasol / Depositphotos

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Monstera Variegata Monstera Variegata

Monstera dziurawa Monstera deliciosa

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści