Logo
Logo
2
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Żółknące liście monstery – dlaczego tak się dzieje?

Pytanie czytelnika: Kupiłam niedawno w supermarkecie małą monstęrę Monkey Mask. Przez pierwsze tygodnie ładnie rosła i wypuściła nawet nowe listki, ale niektóre liście zaczęły jej brzydko żółknąć. Dlaczego tak się dzieje? Co z tym teraz zrobić?

Monstera Monkey Mask jest bardzo łatwa w uprawie i rzadko kiedy sprawia większe problemy, ale żółknięcie liści należy do najczęstszych problemów. Rzadko świadczy o chorobie rośliny, a znacznie częściej jest oznaką niewłaściwej pielęgnacji.

Żółknące liście monstery to najczęściej objaw nadmiernego podlewania i stania wody w doniczce!

Monstera nie ma wygórowanych wymagań i poza lekko zacienionym miejscem lubi lekko wilgotne podłoże. Warto pamiętać, by roślinie zapewnić lekkie i przepuszczalne podłoże oraz otwory drenażowe w doniczce, aby jej korzenie nigdy nie stały zbyt długo w wodzie, bo szybko zaczną gnić, a liście żółknąć!

Zbyt częste podlewanie i przelewanie monstery to najczęstszy błąd w uprawie. Na szczęście bardzo łatwy do naprawienia. Nawet jeśli roślina zgnije, to można ją rozmnożyć, odcinając kawałki pędów wierzchołkowych. Po kilkudniowym ukorzenianiu w szklance wody, wytworzą korzenie.

 

Źródło: Make Your Life Greener / YouTube

 

Często zdarza się, że liście monstery brązowieją i zasychają na brzegach. To zwykle objaw zbyt niskiej wilgotności powietrza. Aby ją podnieść, warto opryskiwać roślinę odstaną wodą.

 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Fetol / Depositphotos

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu