Logo
Logo

Żółknące liście monstery – jakie są przyczyny i jakie są rozwiązania?

Czy Twoja monstera zaczyna tracić swój zdrowy, zielony kolor? Zauważasz, że liście stają się żółte i opadają? To nie jest naturalny proces i może świadczyć o problemach, które mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń rośliny. W naszym artykule omawiamy przyczyny żółknięcia liści monstery, od niewłaściwego podlewania po infekcje grzybicze. Dowiedz się, jakie są najczęstsze błędy w pielęgnacji i jak je unikać, aby Twoja roślina mogła cieszyć się zdrowiem i pięknym wyglądem.

Streszczenie artykułu
Monstera Monkey Mask to popularna roślina doniczkowa, która jest łatwa w uprawie i rzadko sprawia problemy. Jednak jednym z najczęstszych problemów, z którym borykają się jej opiekunowie, jest żółknące liście. Ten objaw rzadko świadczy o chorobie rośliny, a raczej jest wynikiem niewłaściwej pielęgnacji, w szczególności nadmiernego podlewania i zastojem wody w doniczce. Aby zapobiec temu problemowi, ważne jest zapewnienie roślinie lekkiego i przepuszczalnego podłoża oraz doniczki z otworami drenażowymi. Zbyt częste podlewanie jest najczęstszym błędem w uprawie monstery, ale jest łatwy do naprawienia. Jeśli roślina zgnije, można ją rozmnożyć, odcinając kawałki pędów wierzchołkowych i ukorzeniając je w wodzie.
Spis treści
Dlaczego twoja monstera żółknie? Najczęstsze błędy w pielęgnacji monstery

Czemu monsterze żółkną liście? Jak ją uratować?

Monstera i jej różne odmiany, to roślina dość łatwa w uprawie i rzadko kiedy sprawia większe problemy. Żółknięcie jej liści należy do najczęstszych problemów w uprawie tej rośliny, ale trzeba zaznaczyć, że rzadko świadczy to o chorobie rośliny, a znacznie częściej jest oznaką niewłaściwej pielęgnacji. Warto zwrócić uwagę na to, jakie warunki panują w pomieszczeniu, w którym rośnie monstera. Czy jest wystarczająco wilgotno? Czy roślina nie jest wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych?

Żółknące liście monstery to najczęściej objaw nadmiernego podlewania i stania wody w doniczce!

 

Jak dbać o monsterę, by uniknąć żółknięcia liści?

Monstera nie ma wygórowanych wymagań i poza lekko zacienionym miejscem lubi lekko wilgotne podłoże. Warto pamiętać, by roślinie zapewnić lekkie i przepuszczalne podłoże oraz otwory drenażowe w doniczce, aby jej korzenie nigdy nie stały zbyt długo w wodzie, bo szybko zaczną gnić, a liście żółknąć.

Zapewnij odpowiednią wilgotność

Zbyt częste podlewanie i przelewanie monstery to najczęstszy błąd w uprawie. Na szczęście bardzo łatwy do naprawienia. Nawet jeśli roślina zgnije, to można ją rozmnożyć, odcinając kawałki pędów wierzchołkowych. Po kilkudniowym ukorzenianiu w szklance wody, wytworzą korzenie. Często zdarza się, że liście monstery brązowieją i zasychają na brzegach. To zwykle objaw zbyt niskiej wilgotności powietrza. Aby ją podnieść, warto opryskiwać roślinę odstaną wodą.

Zapewnij odpowiednio dużo miejsca

Nie zapominajmy również o regularnym przesadzaniu monstery, co 2-3 lata. Dzięki temu zapewnimy jej świeże podłoże bogate w składniki odżywcze, co przyczyni się do zdrowego wzrostu i pięknych, zielonych liści. Jeśli zauważysz, że korzenie monstery zaczynają wychodzić na powierzchnię ziemi lub przez otwory drenażowe w doniczce, to znak, że nadszedł czas na przesadzenie rośliny do większego pojemnika

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Źródło: Make Your Life Greener / YouTube

 

Pamiętaj, że każda roślina jest inna i może reagować na różne czynniki w swoim otoczeniu. Dlatego ważne jest, aby obserwować swoją monsterę i dostosowywać pielęgnację do jej indywidualnych potrzeb. Z odpowiednią troską i uwagą, Twoja monstera będzie rosła zdrowo i pięknie przez wiele lat.


Zdjęcie tytułowe: fascinadora / AdobeStock, Fetol / Depositphotos

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Dlaczego liście monstery żółkną?

  Najczęstszą przyczyną żółknięcia liści monstery jest nadmierne podlewanie i zastój wody w doniczce.
 • Jakie są inne możliwe przyczyny żółknięcia liści?

  Inne przyczyny mogą obejmować niewłaściwą pielęgnację, zbyt niską wilgotność powietrza oraz bezpośrednie nasłonecznienie.
 • Jak można zapobiec żółknięciu liści?

  Aby zapobiec żółknięciu liści, należy zapewnić roślinie lekkie i przepuszczalne podłoże oraz doniczkę z otworami drenażowymi. Ważne jest również unikanie zbyt częstego podlewania.
 • Co zrobić, gdy monstera zaczyna gnić?

  Jeśli monstera zaczyna gnić, można ją rozmnożyć przez odcięcie kawałków pędów wierzchołkowych i ukorzenienie ich w wodzie.
 • Jakie są oznaki zbyt niskiej wilgotności powietrza?

  Oznaką zbyt niskiej wilgotności powietrza są brązowiejące i zasychające brzegi liści.
 • Jakie są zalecenia dotyczące przesadzania monstery?

  Monstera powinna być przesadzana co 2-3 lata do świeżego podłoża, a gdy korzenie zaczynają wychodzić na powierzchnię ziemi lub przez otwory drenażowe w doniczce, to znak, że czas na przesadzenie.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Żółknące liście monstery – jakie są przyczyny i jakie są rozwiązania?
Żółknące liście monstery – jakie są przyczyny i jakie są rozwiązania?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl