Czemu monsterze żółkną liście? Jak ją uratować?
Monstera i jej różne odmiany, to roślina dość łatwa w uprawie i rzadko kiedy sprawia większe problemy. Żółknięcie jej liści należy do najczęstszych problemów w uprawie tej rośliny, ale trzeba zaznaczyć, że rzadko świadczy to o chorobie rośliny, a znacznie częściej jest oznaką niewłaściwej pielęgnacji. Warto zwrócić uwagę na to, jakie warunki panują w pomieszczeniu, w którym rośnie monstera. Czy jest wystarczająco wilgotno? Czy roślina nie jest wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych?
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak dbać o monsterę, by uniknąć żółknięcia liści?
Monstera nie ma wygórowanych wymagań i poza lekko zacienionym miejscem lubi lekko wilgotne podłoże. Warto pamiętać, by roślinie zapewnić lekkie i przepuszczalne podłoże oraz otwory drenażowe w doniczce, aby jej korzenie nigdy nie stały zbyt długo w wodzie, bo szybko zaczną gnić, a liście żółknąć.
Zapewnij odpowiednią wilgotność
Zbyt częste podlewanie i przelewanie monstery to najczęstszy błąd w uprawie. Na szczęście bardzo łatwy do naprawienia. Nawet jeśli roślina zgnije, to można ją rozmnożyć, odcinając kawałki pędów wierzchołkowych. Po kilkudniowym ukorzenianiu w szklance wody, wytworzą korzenie. Często zdarza się, że liście monstery brązowieją i zasychają na brzegach. To zwykle objaw zbyt niskiej wilgotności powietrza. Aby ją podnieść, warto opryskiwać roślinę odstaną wodą.
Zapewnij odpowiednio dużo miejsca
Nie zapominajmy również o regularnym przesadzaniu monstery, co 2-3 lata. Dzięki temu zapewnimy jej świeże podłoże bogate w składniki odżywcze, co przyczyni się do zdrowego wzrostu i pięknych, zielonych liści. Jeśli zauważysz, że korzenie monstery zaczynają wychodzić na powierzchnię ziemi lub przez otwory drenażowe w doniczce, to znak, że nadszedł czas na przesadzenie rośliny do większego pojemnika
Zdjęcie tytułowe: fascinadora / AdobeStock, Fetol / Depositphotos