Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) to gatunek pnącza należący do rodziny obrazkowatych (Araceae). Rodzaj monstera obejmuje około 30 gatunków roślin tropikalnych, zawsze zielonych. Gatunki te występują w Ameryce Środkowej i Indiach Zachodnich, a sama monstera dziurawa pochodzi z Meksyku.

Roślina ma rozkrzewiony pokrój. Wspina się po podporach przy pomocy mięsistych, grubych korzeni przybyszowych. Monstera to roślina ozdobna z liści – są one duże, sercowate, skórzaste i z wiekiem coraz bardziej powcinane oraz dziurkowane (młode liście nie posiadają dziur!). Mogą osiągać rozmiar nawet do 60 cm średnicy.

Wymagania i uprawa

Monstera dziurawa jest rośliną tolerancyjną na różne warunki. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia – najbardziej odpowiada jej półcień, ale daje sobie radę również w mocno cienistych miejscach. Należy przy tym pamiętać, że przy niedostatecznej ilości światła liście są małe i bez wcięć.

Optymalna temperatura do wzrostu to 18-24 °C, zimą temperatura minimalna to 10 °C.

W okresie wzrostu roślinę należy podlewać umiarkowanie dopiero wtedy, kiedy ziemia przeschnie po wcześniejszym podlewaniu. Liście monstery dziurawej wymagają częstego zraszania miękką wodą.

Roślinę należy nawozić od wiosny do jesieni nawozem do roślin zielonych.

Zastosowanie

Monstera dziurawa jest często wybierana do biur i mieszkań (najlepiej rośnie na stanowisku oddalonym od okna o 2-3 m.). To lubiana roślina doniczkowa często kupowana i dostępna nawet w supermarketach.


Zdjęcia: Farah Ghazal/Burst, "Fensterblatt (Monstera deliciosa)"/blumenbiene/CC BY 2.0; 정순 손, Flower Council Holland, Nika Akin/Pixabay