Ozdobą monstery dziurawej są liście. Młode są sercowate, całe – bez dziur. Starsze  są skórzaste, charakterystycznie powcinane i dziurkowane, mogą być bardzo duże – nawet do 60 cm średnicy.

Rodzaj monstera obejmuje około 30 gatunków roślin tropikalnych, zawsze zielonych. Gatunki te występują w Ameryce Środkowej i Indiach Zachodnich. Monstera dziurkowana pochodzi z Meksyku.

Monstera ma rozkrzewiony pokrój i pnie się przy pomocy mięsistych, grubych korzeni przybyszowych. Młode rośliny mają pełne, sercowate liście. dorosłe rośliny mają duże, powcinane, dziurkowane liście.

Monstera dziurawa jest rośliną tolerancyjną na różne warunki. Dobrze rośnie nawet w zacienionych miejscach, dlatego często jest wybierana do biur i mieszkań.

Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Dobrze rośnie na stanowisku oddalonym od okna o 2 – 3 m. Przy niedostatecznej ilości światła liście są małe i bez wcięć. Optymalna temperatura do wzrostu to 18 - 24 °C, zimą temperatura minimalna to 10 °C.

W okresie wzrostu roślinę należy podlewać umiarkowanie dopiero wtedy, kiedy ziemia przeschnie po wcześniejszym podlewaniu.

Liście monstery dziurawej wymagają częstego zraszania miękką wodą.

Roślinę należy nawozić od wiosny do jesieni nawozem do roślin zielonych.