Logo
Logo

Czy Twoja monstera jest smutna? Jej płacz oznacza coś zupełnie innego

Monstera od lat zdobi wiele domów swoimi charakterystycznymi, dziurkowanymi liśćmi. Jednak czasami właściciele tych tropikalnych piękności mogą zauważyć coś niepokojącego – krople wody, które wydają się spływać z liści. Czy to znak, że Twoja monstera jest smutna? Czy może płacze? Na szczęście, odpowiedź jest znacznie bardziej prozaiczna i ma swoje korzenie w naturalnych procesach fizjologicznych roślin.

Co oznacza "płacz" monstery?

Krople wody na liściach monster, często mylnie interpretowane jako łzy, są wynikiem procesu znanego jako gutacja. Jest to mechanizm, który pozwala roślinie pozbyć się nadmiaru wody i rozpuszczonych w niej minerałów. Gutacja najczęściej występuje w nocy, gdy wilgotność powietrza jest wysoka, a roślina nie może wyparować tyle wody, ile by chciała.

Gdy w korzeniach monster rośnie ciśnienie, rozpoczyna się fascynujący proces przemieszczania wilgoci ku górze rośliny. Woda, przepływając przez system kanalików, dociera aż do liści, gdzie następnie wydobywa się na zewnątrz. Ten niezwykły mechanizm sprawia, że wygląda to, jakby roślina "płakała".

Dlaczego gutacja jest ważna?

Gutacja jest naturalnym i zdrowym procesem dla monster. Pomaga ona w regulacji wodnej rośliny i zapobiega gromadzeniu się nadmiaru soli mineralnych w jej tkankach. Jest to szczególnie ważne w warunkach domowych, gdzie rośliny często są podlewane wodą zawierającą różne minerały.

Jak dbać o monsterę, by była zdrowa?

Aby Twoja monstera cieszyła oko bujnymi, zdrowymi liśćmi, kluczowe jest zapewnienie jej odpowiednich warunków uprawy. Oto kilka sprawdzonych wskazówek, jak dbać o tę egzotyczną roślinę, aby była zdrowa i szczęśliwa:

  1. Podlewanie: Monstera nie lubi nadmiaru wody. Podlewaj ją umiarkowanie, pozwalając ziemi wyschnąć między podlewaniami.
  2. Światło: Zapewnij jej jasne, rozproszone światło. Bezpośrednie słońce może "spalić" jej liście.
  3. Wilgotność: Jako roślina tropikalna, monstera lubi wysoką wilgotność powietrza. Rozważ użycie nawilżacza powietrza lub zraszanie liści. 
  4. Nawożenie: W sezonie wzrostu, wiosną i latem, zasilaj monsterę raz na miesiąc.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Czy "płacz" monster jest powodem do zmartwień?

Chociaż gutacja jest naturalnym procesem, nadmierna ilość "łez" może wskazywać na problemy, takie jak nadmierne podlewanie lub złe warunki środowiskowe. Jeśli zauważysz, że Twoja monstera "płacze" częściej, sprawdź, czy nie podlewasz jej zbyt obficie lub czy nie stoi w miejscu zbyt wilgotnym.

"Płacz" monster nie jest powodem do zmartwień. Jest to naturalny proces, który pomaga roślinie pozbyć się nadmiaru wody i soli mineralnych. Dbając o odpowiednie warunki uprawy, możesz cieszyć się zdrową i piękną monsterą przez wiele lat.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Anastassiya, Andreas / Adobe Stock

Autor
Czy Twoja monstera jest smutna? Jej płacz oznacza coś zupełnie innego
Czy Twoja monstera jest smutna? Jej płacz oznacza coś zupełnie innego
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl