Logo
Logo

Dlaczego monstera i inne rośliny doniczkowe płaczą? Czym są krople na liściach?

Monstera należy obecnie do najpopularniejszych roślin doniczkowych. Nie jest zbyt wymagająca, ale jej uprawie, mogą towarzyszyć niedające spokoju pytania. Wiele osób może być zaskoczonych i zaniepokojonych pojawiającymi się na jej liściach kroplami. Czy jest to normalne zjawisko?

Streszczenie artykułu
"Monstera i inne rośliny doniczkowe ""płaczą"" z powodu zjawiska zwanego gutacją, które jest naturalnym procesem wydalania nadmiaru wody przez rośliny. Zjawisko to jest często mylone z kondensacją, ale ma zupełnie inną przyczynę. Gdy roślina otrzymuje zbyt dużo wody, a jej korzenie nie są w stanie jej całej wchłonąć, nadmiar wody jest wydalany przez specjalne otwory w liściach zwane hydatodami. Gutacja najczęściej występuje w nocy, gdy roślina ma zamknięte szparki i nie jest w stanie transpirować. Zjawisko to można zauważyć jako krople wody na brzegach liści. Gutacja nie jest zjawiskiem szkodliwym dla roślin, o ile nie jest zbyt intensywna i nie prowadzi do gnicia liści. Jeśli jednak zauważymy, że nasza roślina ""płacze"" zbyt często, może to być sygnał, że dostarczamy jej zbyt dużo wody. W takim przypadku warto zmniejszyć ilość podlewania, a także sprawdzić, czy doniczka ma odpowiednie otwory drenażowe, które umożliwiają odprowadzenie nadmiaru wody. Warto pamiętać, że nie wszystkie rośliny doniczkowe mają zdolność do gutacji. Zjawisko to jest najczęściej obserwowane u roślin o dużych liściach, takich jak monstera, filodendron czy zamiokulkas."
Spis treści
Dlaczego monstera płacze? Na czym dokładnie polega gutacja? Które rośliny doniczkowe mogą płakać?

Dlaczego monstera płacze?

Zjawisko potocznie nazywane płaczem roślin jest całkowicie naturalne u wielu gatunków roślin, między innymi u monster. Fachowo nazywane jest "gutacją" i jest sygnałem, że roślina stara się poradzić sobie z nadmiarem wody lub soli mineralnych. Bezpośrednią przyczyną może być nadmierne podlewanie lub wysoka wilgotność powietrza, która nie pozwala na dostateczne odparowywanie.

Płaczący fikus benjamina
Fot. zoommachine/Depositphotos

UWAGA!
Gutacja wzięła swoją nazwę od łacińskiego słowa gutta, które oznacza kroplę i choć powszechnie nazywana jest płaczem roślin, nie należy jej z nim mylić. Fachowo za płacz uznaje się obfite wydzielanie soku po skaleczeniu pędu wiosną. Zjawisko to można zauważyć między innymi u brzóz i klonów.

Na czym dokładnie polega gutacja?

Podstawowym procesem zachodzącym u roślin jest transpiracja, czyli odparowywanie wody przez aparaty szparkowe znajdujące się na liściach. Gdy proces ten nie ma możliwości zajścia lub utrudniają go warunki zewnętrze, a jednocześnie woda wciąż jest podawana roślinie, musi sobie ona poradzić w inny sposób. Parcie korzeniowe sprawia wówczas, że nadmiar wody wydalany jest m.in. przez hydatody znajdujące się na skraju liści (a czasem też w kwiatach, jak w przypadku np. sansewierii). Pojawiające się wtedy krople nie są niczym niepokojącym. Gutacja może być jedynie sygnałem, że warto nieco ograniczyć podlewanie. 

Gutację najczęściej można zaobserwować rano, ponieważ nocą naturalnie transpiracja jest zahamowana lub wyraźnie spowolniona.

Które rośliny doniczkowe mogą płakać?

Gutację można zaobserwować u wielu roślin doniczkowych. Oprócz monster jest to także większość rodzajów sukulentów (eszeweria, grubosze, starzec, kalanchoe) oraz difenbachia, fikusynasturcje, skrzydłokwiatyfilodendronyepipremnum czy aglaonem. Robią to nawet członkowie rodziny Dracaena czy zamiokulkasy.

Storczyki również mogą płakać, ale komórki hydratów znajdują się u nich na powierzchni liścia, a nie na krawędziach.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Olena Sergienko/Unsplash

Autor
Dlaczego monstera i inne rośliny doniczkowe płaczą? Czym są krople na liściach?
Dlaczego monstera i inne rośliny doniczkowe płaczą? Czym są krople na liściach?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl